VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odpudivý zločin, slzy pokání a lítost

Ostravský soud včera vynesl rozsudek nad dědou a vnukem ze Slovenska, kteří seniory z Moravy připravili o šest set tisíc korun.

9.3.2017
SDÍLEJ:

Slováci Štefan Balog i jeho vnuk Mário Balogh od Okresního soudu v Ostravě odešli s podmíněnými tresty. Foto: Deník/Pavel Sonnek

Senioři patří k častým obětem nejrůznějších trestných činů, především podvodů. Dopadnout a zejména usvědčit zločince bývá velmi obtížné. Svou vinu zcela nebo částečně popírají, oběti si navíc s ohledem na svůj věk obtížně vybavují podrobnosti a tváře pachatelů. Vyšetřování a komplikovaná soudní jednání pak trvají řadu měsíců i let.

Za zcela výjimečnou lze proto označit situaci, která včera nastala u Okresního soudu v Ostravě. Na lavici obžalovaných usedla dvojice Slováků mající na svědomí rozsáhlé podvody vůči seniorům. Cizinci se ke všemu přiznali a vyjádřili lítost. V jednací síni tekly i slzy pokání. Muži již dříve obětem celou škodu, přesahující 600 tisíc korun, uhradili.

Svou vinu se u včerejšího jednání nesnažili zpochybnit, netrvali ani na tom, aby senioři museli vážit náročnou cestu k soudu. Díky svému přístupu a čistému trestnímu rejstříku nakonec odešli od ostravského soudu s podmíněnými tresty.

„Moc pěkně děkujeme. Už to nikdy neuděláme," prohlásil starší z dvojice Štefan Balog (65 let) , jenž vyvázl s tříletým trestem odloženým na zkušební lhůtu pěti let. Jeho jedenadvacetiletý vnuk Mário Balogh, který nepatrný rozdíl v příjmení obou příbuzných vysvětlil chybou při zápisu na matrice, dostal třicet měsíců s odkladem na čtyři roky.

MORAVA

Muži od října 2015 do října 2016 podvedli napříč Moravou osm seniorů, při posledním, devátém pokusu je v Ostravě zadržela policie. Ta již byla dvojici na stopě a sledovala ji.

Cizinci se objevili v Brně, Zlíně, Uherském Hradišti, ve Frýdku-Místku, třikrát v Karviné a dvakrát v Ostravě. Scénář byl vždy stejný. Na ulici si náhodně vytipovali starší lidi ve věku mezi osmdesáti až devadesáti lety. Vyrukovali na ně s různými historkami. Například tvrdili, že po nehodě mají příbuzného v nemocnici a potřebují českou měnu na úhradu zdravotní péče.

Prý mají dolary, které se jim však zatím nepodařilo směnit. Seniorům řekli, že pokud jim peníze půjčí, nechají u nich doma jako zástavu tašku s údajně cizí měnou. Také slíbili odměnu.

Působili natolik důvěryhodně, že někteří senioři jejich příběhu uvěřili a pozvali je k sobě domů. Když podvodníci zjistili, odkud důchodci berou peníze na zapůjčení, odlákali jejich pozornost a zbývající celoživotní úspory vzali.

Celková škoda přesáhla 600 tisíc korun. O nejvíce peněz přišel devadesátiletý muž z Ostravy. Nejprve dvojici půjčil dvanáct tisíc korun.

Muži slíbili, že vrátí dvacet tisíc korun. Jako zástavu dali uzamčenou tašku, v níž měly být dolary. Poté seniora požádali o šálek kávy. Když důchodce odešel do kuchyně, vzali v ložnici 302 tisíc korun a utekli.

POKÁNÍ

„Vše, co mi klade obžaloba za vinu, je pravda. Velmi lituji, co se stalo. Přísahám, že už to nikdy v životě neudělám, už mám své roky. Dejte mi prosím ještě šanci," prosil v rámci závěrečné řeči starší ze Slováků, který se u jednání rozplakal. Podle svých slov prodal auto, aby mohl uhradit škodu.

Peníze sehnal i jeho vnuk, který, stejně jako děda, projevil lítost. Hotovost Slováci složili u policie, která je poté předala jednotlivým obětem.

Cizincům hrozilo až pět let žaláře. Vzhledem ke všem okolnostem soud nakonec uložil podmíněné tresty. Jak při zdůvodnění uvedl soudce, doznání, lítost, úhrada škody a čistý trestní rejstřík jsou výrazné polehčující okolnosti. Na druhé straně však podle něj nelze pominout přitěžující okolnost. „Je odpudivé, že trestná činnost byla páchána vůči seniorům ve vyšším věku," zdůraznil soudce, který za dostačující považoval podmíněné tresty ve výši 30 respektive 36 měsíců s odpovídající zkušební lhůtou. Vzhledem k tomu, že s tím souhlasili obžalovaní i žalobkyně, je rozhodnutí pravomocné.

Autor: Jaroslav Perdoch

9.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Soud v Ostravě poslal do vazby školáka, který přepadl důchodkyni

Ilustrační foto.

Žena na Ostravsku při silniční kontrole napadla policistu

HLASUJTE: Vyberte ze seznamu Deníku nejoblíbenější provozovnu kraje

/SOUTĚŽ DENÍKU/ K létu neodmyslitelně patří posezení na předzahrádkách s chlazeným pivečkem v ruce, sklenicí nebo třeba setkání s kamarádkou u ledové kávy. Vyberte z našeho seznamu hospůdek, barů a podniků Moravskoslezského kraje tu nejoblíbenější.

Pokuta za rychlost může dovolenou pořádně prodražit

Nástrahy čekají například v opravovaných úsecích v Rakousku, kde jsou automatické radarové systémy.

Fifejdská nemocnice musí vyplatit dítěti mnohamilionové odškodné

Bezmála dvacet milionů korun musí podle soudu zaplatit Městská nemocnice Ostrava za nedostatečné vyšetření dítěte, které vedlo k vážnému poškození jeho zdraví. Odškodné za špitál uhradí ostravská radnice.

Voda v nádržích v kraji je s výjimkou Brušperku vhodná ke koupání

Tropické teploty v posledních dnech přímo vybízejí k ochlazení v některé z vodních nádrží. Kvalitu vody v nich pravidelně zkoumají hygienici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies