VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prezidentský exkandidát Jiří Včelař Kotas je v databázi hledaných osob

V policejní databázi hledaných osob se v pondělí objevil bývalý politik Jiří Včelař Kotas (65 let), jehož jméno je spojováno zejména s dřívější kandidaturou na post prezidenta republiky. Kanadský podnikatel českého původu jako obžalovaný figuruje v kauze padělaných obrazů.

15.5.2017
SDÍLEJ:

Jiří Včelař KotasFoto: čtk

 Případem se zabývá Krajský soud v Ostravě, ke kterému se ale Kotas opakovaně odmítá dostavit. Naposledy se tak stalo koncem dubna, kdy ostravskému soudu zaslal pouze své stanovisko. V něm mimo vyjádřil obavy o svůj život.

ZATYKAČ

Jak již Deník informoval, předsedkyně senátu na to tehdy přímo v soudní síni reagovala oznámením, že Kotasovo chování soud považuje za vyhýbání se trestnímu stíhání. „Soud na to bude reagovat v souladu s trestním řádem. Bude zahájeno řízení proti uprchlému. Bude na něj vydán příkaz k zatčení a bude na něj vydán mezinárodní zatýkací rozkaz,“ uvedla soudkyně.

Po vyřízení všem nezbytných formalit se v pondělí Kotasovo jméno dostalo do databáze hledaných osob.

OBRAZY

Podle státního zástupce se Kotas se svým známým Miroslavem Simonem (61 let) v září 2009 pokusili prodat ostravskému sběrateli šest obrazů údajně pocházejících z tvorby světových malířů Marca Chagalla, Vasilije Kandinského, Ernsta Ludwiga Kirchnera, Maurice De Vlamincka, Georgese-Pierra Seurata a Kazimira Maleviče.

Jednalo se však o padělky, což odhalil expert na falzifikáty a majitel Výtvarného centru Chagall v Ostravě Petr Pavliňák, kterého si milovník umění přizval jako odborníka. Kotas i Simon vinu popřeli s tím, že obrazy považovali za originály, což měly potvrdit posudky, které si nechali vypracovat. V březnu 2015 byli Kotas a Simon odsouzeni k šesti rokům vězení.

Vrchní soud v Olomouci ale verdikt ostravského soudu zrušil a nařídil nové projednávání s tím, že je nezbytné doplnit dokazování a vše znovu pečlivě zvážit. Hlavní líčení bude pokračovat v červnu. Zda dorazí i Kotas, není jisté. V těchto dnech zaslal z Kanady ostravskému soudu otevřený dopis, ve kterém zopakoval své výhrady vůči trestnímu řízení a postupu soudu, zmínil také obavy o svůj život, kterými odůvodnil svou neúčast u dubnového jednání.

„Důvodem zcela nejzásadnějším fyzické absence před vaším soudem je naprosto podložená a nevykonstruovaná obava o vlastní život,“ uvedl Kotas, která navrhl svůj výslech formou videokonference z Kanady.

Autor: Jaroslav Perdoch

15.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Odvážení zabavených kvízomatů v Bohumíně.

Audit Deníku: Boj měst s hazardem nabourávají kvízomaty

MAREK SZOTKOWSKI (vlevo) věří, že půlroční vítkovická snaha o záchranu druhé ligy bude úspěšná.

Útočník MFK Vítkovice Marek Szotkowski: V Prostějově nás čeká zápas o všechno

Těžba skončila, hladina v Olešné stoupá pozvolna

Přes osm měsíců odjížděly z přehrady Olešná plně naložené náklaďáky, které odvážely sedimenty ze dna vodní nádrže. Odtěžených nánosů bylo nakonec více, než se předpokládalo.

Při vyklízení bytu odhalili policisté konopné doupě

Za kuriózních okolností se policistům tento týden podařilo odhalit konopné doupě v jednom z ostravských domů.

První malovaný chodník? Přece před mým domem!

Ostrava /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Ztrácejí se z ulic. Jejich náhrada je časově i finančně náročná. Řeč je o dětských hřištích…

Vítkovice pořádají výjezd na poslední zápas

Vedení fotbalového klubu z Vítkovic se rozhodlo nabídnout fanouškům týmu odvoz na rozhodující zápas do Prostějova.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies