VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rodiče se s trestem za týrání dětí nesmířili

U Krajského soudu v Ostravě v úterý pokračovala kauza rodičů z Havířova, kteří jsou zatím nepravomocně odsouzeni za týrání svých čtyř synů.

22.3.2017
SDÍLEJ:

Kvůli ochraně nezletilých dětí nesmí být zveřejněny informace, které by odhalily jejich identitu, tedy ani obličeje jejich rodičů. Foto: Deník/Libor Běčák

Okresní soud uznal otce i matku vinnými a vyměřil jim trest vězení v délce tří let, pokud by porušili jeho pětileté podmíněné odložení. Oba obžalovaní svou vinu od samého počátku popírají. Potvrzují, že jejich synové v dětství vycházeli z bytu téměř výhradně v jejich doprovodu, že si venku nesměli hrát s dětmi ze sousedství i to, že je za prohřešky trestali nejen bitím, ale také stáním bosýma nohama na plastových kostkách stavebnice a hladovkami, které se někdy protáhly i na několik dnů až týdnů. Současně však oba tvrdí, že vše bylo v rámci výchovy dětí pro jejich budoucí život. Izolaci od okolního světa podpořila také domácí školní výchova.

Výchovné metody motivované silným náboženským přístupem dostaly trhliny, když chlapci začali dospívat a postupně nastupovali na střední školy. Tam se dověděli, že existuje i jiný svět, než jaký jim nastínili rodiče. Druhý a třetí syn za pomoci svých spolužáků naplánovali útěk z domova, kdy zamířili rovnou na sociálku havířovského magistrátu. Sociální úředníci po prověření situace v rodině odebrali i nejmladšího a nejstaršího syna, který je dnes už dospělý.

Čtěte také o kauze: 
Týrání dětí u soudu: Tvrdé výprasky, dlouhé hladovky, stání na ostrých hranách
VIDEO: Soud uznal rodiče vinnými z týrání svých čtyř synů

Právě nejstarší syn se snaží svým rodičům pomoci a poskytuje jim svědectví o tom, že ho i bratry vychovávali řádně. Vypovídal také v úterý před senátem krajského soudu. „Mí rodiče mi dali mnoho cenných darů do života. Jsou to dar práce, hospodaření, přátelství, smíchu, snů, perfektního dne, svobody, dávání, učení, zdraví, rodiny a také dar lásky. Je snad trestným činem dát dětem rodinu a lásku? Před soudem měly stát úřednice a ne mí rodiče," řekl mladík, který se připravuje na učitelské povolání.

Otec navíc předložil výpověď nejmladšího syna, který údajně zcela sám a neovlivněně rozebral první rozsudek. Také tato výpověď vyzněla ve prospěch rodičů. Otec i matka se ve svých písemných výpovědích snažili soud přesvědčit, že vše dělali jen pro dobro svých dětí. „Rozhodně jsme jim nikdy nechtěli ublížit. Věděli jsme, že jim neuškodí hladovka, stání na kostkách ani bití. Přes službu mobilního operátora jsme nekontrolovali, kde se chlapci pohybují, ale že jsou v pořádku a nikdo je neunesl. Ze stejného důvodu nás měli prozvánět, když přišli do školy nebo z ní odcházeli. O všem jsme s nimi v rodině hovořili," řekl otec.

Ten už dříve potvrdil, že jejich nejstarší syn se ve víře obrátil zpátky a z dostupných informací vyplývá, že se jim i při omezených návštěvách daří ovlivňovat nejmladšího syna. Dva prostřední synové se k rodině vracet nechtějí.

Soud jednání odročil na konec dubna. Posoudí nově předložené důkazy a svědectví. Vyslechne také znalce.

Co mimo jiné řekl otec před okresním soudem:Popsal léčbu svého nejstaršího syna se zánětem ledvin: „Onemocněl, ale nepřišel a nepožádal mě o pomoc, i když věděl, že mým prostřednictvím mu Bůh pomůže. Navrhl jsem mu, že ho odvezu do nemocnice, ale to rázně odmítl. Překonal svou pýchu a o pomoc požádal mě. A podařilo se. Za hodinu byl zdravý!"

Popřel, že by děti doma izolovali a nedopřáli jim svobodu: „To není pravda, naše děti měly tolik svobody, že kdyby přišly s tím, že chtějí jít do dětského domova, já bych je tam zavezl. Synové rozhodně nemuseli z domova utíkat. Neměli k tomu důvod."

K bití synů řekl: "S fyzickým trestem se setkali poprvé, když mě ztrestal můj otec. Dostal jsem takovou facku, že mně tři týdny bolela hlavu. Toto děti viděly a toto náš vztah změnilo, protože to narušilo jejich vnímání autority. Otec nás pak vyhodil z domu. Nikdy se nesmířil s tím, že jsem svůj život odevzdal Bohu. Dlouho jsme je pouze napomínali. Bohužel, když vám roznesou byt na kopytech, tak tam už pak napomenutí nestačí. Ano, použili jsme vařečku, pletený proutek, plastovou bužírku, a to na zadek nebo přes ruce. Většinou jsem takto trestal já, někdy i manželka."

V rámci domácího vzdělávání synové sledovali z okna lesní ptactvo: "Děti se nekoukaly z okna lítostivě, protože si tam venku hrály jiné děti. Máme okna k lesu, děti se koukaly na přírodu, na veverky a ptáky."

Popsal, jak rodinu ohrozila světová ekonomická krize: "Ano, šijeme si oblečení sami, kupujeme obnošené nebo dostáváme od přátel. Díky Bohu jsme se naučili být skromní, šetřit potravinami. Nekupujeme drahou mouku, ale meleme si doma obilí. Díky vlastní výrobě potravin žijeme mnohem zdravěji, než lidé, kteří kupují nezdravé potraviny a polotovary."

Autor: Libor Běčák

22.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Pěstounská péče? Zájemců v regionu je málo

Kukuřičné bludiště u Staré Bělé nabízí asi tři kilometry propletených cest.
2 10

Ostrava zřejmě o své kukuřičné bludiště přijde. Je údajně nejhorší ze všech!

Strojírenský gigant z Vítkovic je v problémech. Přežije impérium Jana Světlíka?

/TÉMA DENÍKU, ROZHOVOR/ Ve velmi tíživé situaci se nachází ostravská strojírenská skupina Vítkovice Machinery Group. Impérium Jana Světlíka prochází náročnou restrukturalizací a bojuje o přežití. Některé z dceřiných společností, jako naposledy Vítkovice Power Engineering, už skončily v konkurzu, ty životaschopné vedení holdingu zeštíhluje a snaží se jim udat nový směr. Dokáže se tradiční značka Vítkovice, která má příští rok slavit 190 let od založení, nakonec odrazit ode dna? Může Jan Světlík ještě vidět světlo na konci tunelu?

Kuňkaliště Proskovice je jedním z nejmenších koupališť v širším okolí Ostravy

Ačkoliv kvůli výkyvům počasí tu sezonu hodnotí jako průměrnou, lidé si zdejší klid a pohodu nemohou vynachválit. Do Proskovic chodí „kuňkat“ hlavně starší ročníky z Ostravy.

Při úklidu v ostravském obvodu bude pomáhat elektrická tříkolka

Maximální rychlost 35 km/h, dojezd 75 km, nákladní nosnost 410 kg, pořizovací cena 60 tisíc korun. To jsou údaje o nové elektrické tříkolce značky Benycargo, která začne od neděle 27. srpna v městském obvodu Mariánské Hory a Hulváky pomáhat s úklidem.

Kuzma hlásí poslední volná místa. Máte zájem?

Ještě několik volných míst je k dispozici v připravovaném podzimním kurzu ostravské policie Kuzma, který je určen mladým pejskařům. Přihlášky je možné zaslat do 28. srpna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení