VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ovzduší v Ostravě: inverze vystřídal letní smog

Ostrava - Neustále překročené limity pro množství prachu v ovzduší a smogová clona. Takový pohled na město Ostravané velmi dobře znají zejména ze zimních měsíců. Jak se ale dýchá v moravskoslezské metropoli v létě? Mohou si plíce Ostravanů od smogu skutečně odpočinout?

18.7.2012 23
SDÍLEJ:

Letní smog v Ostravě. Snímek z roku 2011. Foto: Pavel Sonnek

„V létě se smogová období téměř nevyskytují. Bývají dny, kdy je ovzduší o něco horší, ale rozhodně se nedá mluvit o žádné inverzi," říká Barbora Tobolová z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Pokud přece jenom hodnota prachových částic vystoupá nad povolený limit padesát mikrogramů na metr krychlový, jde většinou o krátkodobý jev.

„Jde o chvilkové a často lokální zvýšení, které může být způsobeno řadou jevů, například i tím, že v blízkosti měřicí stanice se zrovna něco staví a víří se prach," vysvětluje Barbora Tobolová.

Nadlimitní koncentrace prachu naměřili 18. června meteorologové třeba v Přívoze, konkrétně 56 mikrogramů na metr krychlový. Poslední červnový den pak měřicí stanice v Ostravě-Fifejdách ukázala 61 mikrogramů prachových částic. I když v tyto dny byly hodnoty vyšší, podle vedoucího oddělení ochrany čistoty ovzduší ČHMÚ Libora Černikovského se nedají srovnat s tím, co se v Ostravě děje v zimě. Důvod k velké radosti to ale podle něj není. „Stále jsme na tom ve srovnání s jinými městy v republice hůře," míní Černikovský. Spojení slov smog a léto však přece jenom existuje. Hlavně v parných dnech se vyskytuje takzvaný letní neboli fotochemický smog.

Letní smog v Ostravě. Snímek z roku 2011. „Letní smog tvoří především přízemní ozon. Je produktem reakce látek, které jsou do ovzduší vypouštěny z různých zdrojů znečištění," vysvětlila Kamila Plocková z občanského sdružení Čisté nebe, které situace s letním smogem monitoruje. Podle Libora Černikovského tento problém netrápí pouze Ostravsko. „Problém s takzvaným letním smogem je celoevropský," míní. Pokud jsou zvýšené koncentrace ozonu, mohou lidé podle Plockové pociťovat pálení očí, nosu a hrdla. „Citlivost osob k působení ozonu je ovlivněna například věkem. Rizikové skupiny jsou děti a starší lidé. Dále také schopností snášet vysoké letní teploty, aktuálním zdravotním stavem, zvýšenou fyzickou zátěží ve venkovním prostředí nebo astmatickými obtížemi," doplnila Plocková.

Co dělají občanská sdružení v létě?

V zimních měsících bojují za lepší ovzduší pro obyvatele Ostravska. Co ale dělají občanské iniciativy zaměřující se na problematiku ovzduší v létě, když je venku dýchatelněji? „Připravujeme se především na podzimní krajské volby, protože chceme lídrům jednotlivých stran položit jednoduchou otázku. A to, co budou dělat pro zlepšení ovzduší," říká Kamila Plocková z občanského sdružení Čisté nebe. O stavu ovzduší informují i v těchto měsících na svých stránkách. „Na podzim bychom pak chtěli zapojit do našich projektů více mladých lidí, takže i na tom pracujeme," doplnila Plocková s tím, že zároveň studují odborné materiály o problematice ochrany ovzduší. Pro občanské sdružení Vzduch se letní měsíce nesou ve znamení shánění peněz na nové projekty. „Je to pro nás momentálně takové klidnější období. Nabíráme sílu do dalších aktivit," řekla Deníku Pavla Skýbová ze sdružení Vzduch.

Autor: Tereza Krumpholzová

18.7.2012 VSTUP DO DISKUSE 23
SDÍLEJ:
AN 124 Ruslan nad Havířovem.
9

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Majitel strojírenské skupiny Vítkovice Jan Světlík.
10

Strojírenský gigant z Vítkovic je v problémech. Přežije impérium Jana Světlíka?

AKTUALIZOVÁNO

Klimkovický tunel uzavřeli až večer. Nezpůsobilo větší problémy

Dálniční tunel v Klimkovicích včera prošel každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale byla oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší, a dopravu tak výrazně neovlivnila. Podle starosty je stále co zlepšovat. Vhodnější termín je podle něj jaro.

Fleky na kluzišti půjdou do ztracena

Na zimním stadionu v Havířově se v pondělí debatovalo o tom, zda kvůli flekům v ledové ploše přistoupit k dílčí opravě, celkovému rozpuštění nebo ponechání v současném stavu.

Gólový Tomáš Mičola po remíze Baníku s Teplicemi: Je to celkem kruté

/ROZHOVOR/ Nejdřív přesným centrem vybídl k vyrovnání Roberta Hrubého a pak sám dokonal obrat. Nakonec se však Tomáš Mičola se spoluhráči z výhry po nepovedeném vstupu do zápasu radovat nemohl.

Cyklostezka má spojit Kravaře s Benešovem

Stavba za osmnáct milionů korun by měla zajistit bezpečný průjezd mezi oběma městy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení