Průzkum, který si objednalo město Ostrava, prováděla ostravská agentura Datamar. Ta telefonicky oslovila tisíc respondentů. „Sedmdesát procent Ostravanů je s prací městské policie spokojeno. Nejvíce v obvodě Martinov. Devadesát procent pak uvádí, že si dokáže vybavit kontakt se strážníkem. To je důležité pro jejich pocit bezpečí. Přesto by si přáli, aby strážníky viděli ještě častěji a aby se městská policie věnovala spíše než pokutám ochraně veřejného pořádku a majetku,“ uvedla Lenka Mynářová, vedoucí průzkumu.

Lidé ocenili vstřícné jednání, ochotu, příjemné vystupování a fakt, že městská policie zasahuje rychleji. Nejlépe hodnocenou oblastí je hlídkování u přechodů pro chodce, asistence u sportovních utkání a preventivní programy pro děti. Nespokojeni jsou Ostravané s nedostatečně odůvodněnými pokutami, nasazováním botiček a ochranou majetku.

„Zajímá nás, co městská policie dělá a jak to prezentuje veřejnosti. Proto jsme si objednali průzkum veřejného mínění. Nyní zadáváme audit. Na jeho základě chceme vypracovat na toto volební období pro strážníky konkrétní zadání. Tak, aby se spokojenost obyvatel s výkonem služby strážníků co nejvíce zvýšila,“ řekl Lukáš Ženatý (ODS), náměstek primátora.

Při dotazování Deníku, který oslovil asi stovku občanů, už ostravští strážníci tak dobře nedopadli. Rozhodně si dotázaní jedinci nepochvalovali jejich vstřícnost. „Předmětem stížností, i když v menší míře, bývá vystupování a způsob komunikace mezi strážníkem a občanem. Lidé poukazují na skutečnost, že nejsou strážníkem dostatečně poučeni o možných způsobech řešení přestupku, jehož se dopustí,“ sdělila Vladimíra Kejdová, mluvčí Městské policie Ostrava.

Námi dotázaní Ostravané si dále stěžovali například na to, že městští policisté chodí i ve větším počtu místy, kde jen těžko může dojít k nějakému vážnějšímu přestupku. Tím dávají prostor ke krádežím a jiným přestupkům a trestným činům v problémovějších lokalitách. „V pondělí jsem viděl trojici strážníků, jak se procházela po Kubelíkově ulici v Ostravě-Mariánských Horách, což mě dost nazlobilo. Tam totiž mohou narazit maximálně na pejskaře, který si neuklízí Kučera z Ostravy. „Zajímalo by mě, kolik strážníků připadá na obvod Mariánské Hory, když si může dovolit vyslat hned tři městské policisty do bezproblémových míst, kde se léta nic nestalo,“ doplňuje Kučera, podle kterého je obecně v ulicích strážníků málo.

S tím nesouhlasí ředitel Městské police Ostrava (MPO) Jan Hulva. „Snažíme se dostat do ulic co nejvíce strážníků. V první polovině roku 2006 byl proto zahájen projekt Okrskáři. Vybrali jsme strážníky, kteří spravují vymezenou lokalitu v přidělené spádové oblasti. Těch je v současnosti dvaadvacet,“ informoval Hulva. Časté stížnosti směřovaly také na dozor večer a v noci.

„Občas vídám strážníky na benzinových stanicích nebo někde v barech, odkud zalezlí „dohlížejí“ na pořádek v ulicích. Tito jednotlivci dle mého vrhají špatné světlo na svědomité strážníky, kteří dělají svou práci dobře,“ míní Michal Šebesta z Ostravy-Zábřehu.

Kolik strážníků dohlíží na pořádek v ulicích ostravských obvodů?

Moravská Ostrava a Přívoz 52 strážníků (28 den, 24 noc)

Poruba 32 strážníků (18 den, 14 noc)

Ostrava-Jih 30 strážníků (18 den, 12 noc)

Mariánské Hory a Hulváky 14 strážníků (8 den, 6 noc)

Vítkovice 12 strážníků (8 den, 4 noc)

(zdroj: Městská policie Ostrava)

Celkem je denně zapojeno do výkonu služby v ulicích Ostravy v průměru 100 až 120 strážníků na denních směnách a 80 až 100 strážníků na nočních směnách. Při přepočtu tak vychází jeden policista na přibližně 1500 Ostravanů. Uvedené údaje jsou průměrné počty strážníků, kteří jsou denně v ulicích. V případě potřeby – preventivní bezpečnostní opatření, akce velkého rozsahu – jsou uvedené počty navyšovány podle aktuálního stavu veřejného pořádku a podle potřeb v jednotlivých částech města. Jaké jsou vaše zkušenosti se strážníky? Zavolejte nám na číslo 596 176 626.