Český Těšín majitelům podniků zrušil poplatky za užívání veřejného prostranství úplně, v historickém jádru Opavy se platí symbolická koruna. V centru Ostravy jsou poplatky už deset let stejné a ze všech městských obvodů nejnižší. Vyplývá to z ankety mezi radnicemi a provozovateli restaurací. V Českém Těšíně funguje u restaurací, barů a hospod několik desítek předzahrádek. "Letos jsme podnikatelům zrušili poplatek za užívání veřejného prostranství k tomuto účelu. Zaplatí pouze ti, kteří pro předzahrádku využijí chodník nebo jinou komunikaci," řekla mluvčí města Dorota Havlíková.

Zřizování nových zahrádek ale v Českém Těšíně nemají povoleny herny a restaurace s výherními automaty. "Nechceme další rozvoj heren. Pokud si navíc na zahrádku herny sedne rodina a děti budou chtít na záchod, tak by je obsluha neměla vpustit dovnitř, protože nezletilí do heren podle zákona nesmí," řekl místostarosta Stanislav Folwarczny.

V ostravském obvodu Moravská Ostrava a Přívoz platí provozovatelé zahrádek už deset let stejnou částku danou vyhláškou města. "Tyto aktivity podporujeme. Cena poplatku se proto už deset let nezměnila," řekl Vítězslav Bystroň z odboru místního hospodářství. Při vzniku nových zahrádek podle něj úředníci dbají na to, aby zvláště předzahrádky v ulicích neomezovaly chodce či auta. Ceny za pronájem jsou v Ostravě různé, podle přání jednotlivých obvodů je stanovila nová vyhláška. V centru majitelé či provozovatelé zaplatí měsíčně 75 korun za čtvereční metr. V dalších městských obvodech to mají restauratéři podstatně dražší, obvykle úřady vybírají za metr čtvereční 230 korun. Hlavně v letních měsících se zahrádky majitelům vyplácejí. "V létě se dělá polovina tržeb právě na zahrádce," řekl majitel ostravského klubu Bernies Vladimír Prstecký.

Zahrádka před kavárnou U Hippokrata v opavské Ostrožné ulici je v provozu třetím rokem od dubna do října. V letních měsících zvyšuje majitelům tržby zhruba o třetinu. Opavský magistrát letos povolil na pozemcích města provoz 31 zahrádek, což je o sedm více než loni. "Mimo historické centrum provozovatelé neplatí za zábor ulice nic, v centru města je metr čtvereční stojí symbolickou jednu korunu," řekl mluvčí Opavy Jan Šindler.

Předzahrádky rychle přibývají také v Bohumíně na Karvinsku. V roce 2003 jich ve město fungovalo asi deset, letos jich je 40. Cena za provoz předzahrádky na veřejném prostranství v Bohumíně je dána paušálně a nezávisí na zabraných metrech. "V samotném centru Bohumína stojí měsíčně zábor 2000 korun. Mimo centrum Bohumína jsou ceny o polovinu nižší," vysvětlila mluvčí města Lucie Balcarová. Dodala, že město ale vždy rozhoduje o tom, jaká plocha bude pro předzahrádku vymezena.

Většina oslovených radnic nechává předzahrádky v provozu do 22 hodin. Někde ale číšníci smějí zákazníky obsluhovat jen do 21 hodin. Hosté pak mají hodinu na to, aby zahrádku opustili. Například v Bohumíně zaznamenali strážníci během července dvacet případů, kdy podnikatelé provoz zahrádky oproti povolení protáhli. "Na výzvu strážníků provozovatelé reagovali a okamžitě provoz ukončili," dodala Balcarová.

I v Opavě ještě loni direktivě platila provozní doba zahrádek do 22 hodin. "Letos jsme na zkoušku povolili překročit desátou hodinu. Problémy s porušováním nočního klidu na zahrádkách, které jsou na pozemcích města, jsme zatím neměli," řekl vedoucí odboru dopravy Josef Trčka. Strážníci městské policie ale podle svých slov vyjíždějí v létě k hlučným zahrádkám v centru Opavy téměř každý večer.