Mnoho lidí si při příjezdu z dovolené neuvědomuje, že by při návratu ze zemí mimo Evropskou unii (EU) mohli mít při překročení hranice unie problémy. „Salám či sýr ze zemí mimo Evropskou unii zamýšlený jako dárek není tím nejlepším řešením,“ upozorňuje Josef Duben, mluvčí Státní veterinární správy ČR.

Soukromé osoby totiž mají zákaz dovážet maso, masné výrobky, mléko a mléčné výrobky ze zemí mimo EU. „Výjimkami jsou sušená mléka pro kojence, kojenecká strava a zvláštní potraviny. To však pouze za předpokladu, že tyto produkty není třeba před spotřebou udržovat v chladu, jde o značkové balené produkty a obal je neporušen,“ říká Duben, podle kterého patří do výjimek také maso, masné výrobky, mléko nebo mléčné výrobky pro osobní spotřebu z Faerských ostrovů, Grónska, Islandu, Lichtenštejnska, Švýcarska, Andorry, Norska a San Marina. U prvních pěti zemí je ale možné přivézt potraviny s kombinovanou celkovou hmotností nepřesahující pět kilogramů.

Na potraviny pro osobní spotřebu je nutností mít veterinární osvědčení, které vyhovuje požadavkům pro dovoz do zemí EU. „Bez předložení k veterinární kontrole může být přivezen až jeden kilogram ryb, vajec, medu a dalších potravin živočišného původu,“ doplnil Duben.

Cestující jsou při návratu ze zemí mimo EU kontrolováni na všech letištích v republice příslušnými celními úřady. „V celním prostoru jsou umístěny speciální odpadkové nádoby, kam mohou cestující tyto potraviny dobrovolně vyhodit dříve, než budou podrobeni kontrole,“ dodává Duben.

 

Země, kterých se nařízení netýká:

Belgie, Bulharsko, Dánsko, Německo, Estonsko, Řecko, Španělsko, Francie, Irsko, Itálie, Kypr, Lotyšsko, Litva, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Nizozemsko, Rakousko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovinsko, Slovensko, Finsko, Švédsko a Velká Británie.