VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zklamání ze zkažené dovolené je možno předejít

OSTRAVA - Už před nákupem dovolené je dobré zjistit, zda je cestovka pojištěna proti úpadku Dovolená je obdobím, pro které by měla být příznačná pohoda a klid. Příklady krachujících cestovních kanceláří z posledních týdnů i minulých let ale ukazují, že tomu tak nemusí být vždy.

8.8.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv Deníku

Marcela Reichelová, koordinátorka ostravské poradny Sdružení obrany spotřebitelů, říká, že každý klient cestovní kanceláře by měl už s předstihem zjistit, jestli má sjednané pojištění záruky pro případ úpadku. „Cestovní kancelář by měla doklad svým klientům předložit nejpozději při podpisu smlouvy. V případě, že se cestovka dostane do finančních problémů a k úpadku skutečně dojde, mají klienti právo na náhradu škody.

Nahlásit pojistnou událost musejí u pojišťovny, se kterou má cestovní kancelář smlouvu. Událost musí být písemně nahlášena nejpozději do šesti měsíců od data jejího vzniku. Doporučuji ale lidem, aby tuto okolnost nahlásili bez zbytečného odkladu,“ uvedla Reichelová. Výše pojistného plnění podle ní záleží na počtu podaných oznámení o pojistné události a výši pojistné částky. „Pokud budou nároky poškozených vyšší než částka, na kterou byla cestovní kancelář pojištěna, klienti obdrží snížené pojistné plnění,“ upřesnila dále koordinátorka.

Pojišťovna zajistí bezpečná návrat

V případě, že už lidé s cestovní kanceláří odcestovali, měli by se držet pokynů na informační kartičce, kterou by jim měla cestovní kancelář poskytnout spolu s osvědčením o pojištění při podpisu cestovní smlouvy. Pojišťovna by se pak ve spolupráci s asistenční službou měla postarat o bezpečný návrat klientů domů. Jestliže si klienti zajistili dopravu včetně ubytování a stravy sami, poskytne jim pojišťovna náhradu pouze do výše, jakou by musela sama vynaložit. I v případě, že klienti na zájezd ještě neodcestovali, musejí nahlásit pojistnou událost pojišťovně, se kterou má cestovní kancelář smlouvu o pojištění.

Má cestovka certifikát?

Každá cestovní kancelář má podle zákona povinnost mít sjednané takzvané pojištění záruky pro případ úpadku. Toto pojištění má ochránit klienty v případě, že cestovní kancelář nebude schopna zajistit dojednané služby. „Pojištění se vztahuje na situace, kdy cestovní kancelář, která zkrachuje, neposkytne klientovi dopravu zahrnutou v ceně zájezdu z místa pobytu zpět do České republiky, nevrátí klientovi zaplacenou zálohu nebo cenu v případě, že se zájezd neuskutečnil. Platí i tehdy, když nevrátí klientovi rozdíl mezi zaplacenou cenou zájezdu a cenou částečně poskytnutého zájezdu, pokud se uskutečnil jen zčásti,“ dodala Reichelová.

Podle ní je při sjednávání cestovní smlouvy třeba zjistit, jestli je cestovní kancelář pojištěna proti úpadku, což může potvrdit i certifikátem. V informacích, které klient dostane od cestovní kanceláře před odjezdem na dovolenou, by neměly chybět ani pokyny, jak se zachovat v případě úpadku. Certifikát si lze také ověřit přímo u dané pojišťovny. Většina pojišťoven má na svých internetových stránkách zveřejněn seznam pojištěných cestovních kanceláří pro případ platební neschopnosti.

8.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Festival Hrady.cz v Hradci nad Moravicí.
50

Festival Hrady přilákal do Hradce tisíce návštěvníků

Fakultní nemocnice Ostrava. Ilustrační foto
18

Agresivních pacientů stále přibývá, někteří vyhrožují, další dokonce útočí

Baník předvedl parádní obrat, nakonec ale o výhru přišel

/FOTOGALERIE/ Série bez výhry nad Teplicemi se prodlužuje. Fotbalisté Baníku ani poosmé nedokázali soupeře ze severu Čech porazit, byť chvíli před koncem vedli 3:2. Po posledním rohu ale neuhlídali Martina Filla.

V pondělí se rozhodne, co s flekatým ledem na havířovském zimáku

Situaci s ledem na havířovském zimním stadionu budou řešit na společném setkání zástupci Správy sportovních a rekreačních zařízení a hokejového klubu HC AZ Havířov v pondělí.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Dolní Lomná - Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení