VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Před šedesáti lety vznikla myšlenka založit v Ostravě zoologickou zahradu

OSTRAVA - Prvními zvířaty v kunčičské zoo byli srnec, dvě srnky a bažanti.

12.8.2007
SDÍLEJ:

První obyvatelé zoo. Bohumil Vítek, pozdější správce zoologické zahrady v Kunčičkách, je na snímku prvními zvířaty zakládané zoologické zahrady.Foto: Archív zoo

Právě před šedesáti lety se sešel závodní výbor dolu Zárubek, tedy odboráři, aby projednali pěkný záměr: vybudovat za dolem Alexander zábavní a oddechový park pro své zaměstnance a jejich rodiny. Měl být umístěn v Kunčičkách mezi hřbitovem a zmíněnou šachtou. V té době ještě nikdo netušil, že tím byl dán popud také k vytvoření první zoologické zahrady na území Ostravy. Nedaleko odtud protékal Mlýnský potok, ve kterém bylo v té době stále ještě hodně ryb. Musíme totiž uvážit, že obec Kunčičky byla ve srovnání s centrem města panenskou přírodou.

Malé Kunčice

První zmínka o obci je z roku 1380 a je prokázáno, že v těchto místech byl souvislý a hustý les. Z roku 1388 už je znám německý název Wenig Kuntzendorff, koncem 19. století Klein Kuntschitz a Malé Kunčice. V roce 1843 zde bylo jen 280 obyvatel, kteří se většinou živili zemědělstvím. Koncem 19. století zde bylo nalezno uhlí a vyhlouben důl jménem Alexander. Začal těžit v roce 1901. K tomu jen tolik, že jde o velmi pěkný důl, který má velmi půvabnou architektonickou kompozici takzvaného českého dvora. Symbolem areálu totiž byla mezi dvěma těžními věžemi kotelna s komínem. Pak se zde začala používat elektřina. Z hlediska urbanistického a architektonického jde o skvělé dílo, které je ale v dezolátním a téměř neopravitelném stavu. Pokud jde o zmíněný park, byl oficiálně založen v únoru 1948, tedy krátce před „velkým politickým třeskem“. Musíme totiž uvážit, že na místo budoucího parku byla z Alexandru mnoho desetiletí vyvážena škvára, hlušina a vůbec smetí. To všechno se muselo uklidit rukama, bez pomoci nějaké mechanizace. Do konce roku 1948 byly vybudovány cesty a pěšiny a vysázeno několik tisíc stromků, z nich velká část – samozřejmě vzrostlých – je zde dodnes. Veškeré práce vykonávali havíři po pracovní době, dále horničtí důchodci a skupiny mládeže. Později byly postaveny tenisové klurty, plovárna, dětské brouzdaliště, hudební a taneční pavilon, amfiteátr.

Vítkova myšlenka

Už ve zmíněném roce 1947 prosazoval Bohumil Vítek, že by v plánovaném parku měla být vyhrazena část pro zvířata. A této myšlenky se houževnatě držel. Není proto divu, že se v roce 1949 objevili srnec a dvě srnky. Vítek si je také vzal na starost, krmil je a ošetřoval. O rok později přibyly voliéry pro bažanty a další ptáky, skleník pro zimování ptactva. V roce 1951 ale nebylo jasné, kde by zoo mělo stát, jestli v Komenského sadech, nebo ve Slezské Ostravě poblíž Bazalů. Jenže Bohumil Vítek se těmito věcmi nezabýval, ale činil praktické kroky v tom, že v parku, který mezitím dostal jméno sad Maxima Gorkého, umisťoval další a další zvířata, především ovšem ptactvo. V roce 1953 už měli v Kunčičkách lví pavilon, do kterého ale byly později umístěny opice. V roce 1953 odsouhlasil Jednotný národní výbor v Ostravě investiční prostředky na výstavbu zoologické zahrady, jejímž správce byl jmenován tehdejší pracovník Komunálních služeb a sadů města Ostravy Bohumil Vítek. Jak byly k dispozici peníze, šlo všechno velmi rychle. Vznikly další expozice akvárií a exotických ptáků, místo zde našli klokani, divoká prasata. V té době už ale pokračovala hutí NHKG a městští urbanisté seznali, že umístění zoo v kunčičském parku je nevhodné.

Velké stěhování

V roce 1956 rozhodly úřady, že zoologická zahrada v Kunčičkách již nebude rozšiřována, protože se pro ni našlo nové místo ve Stromovce. Tím se osud parku oddechu i zoologické zahrady zpečetil. Ani dnes není bývalý areál parku oddechu nehezkým místem, ale pravda je, že celou oblast devastuje silné znečištění. Na místě někdejšího parku a v okolí jsou kolonie – Jubilejní, Nová, Polní, Stará a Švrkl. Kdokoliv sem náhodou zavítá, měl by vědět, že v těchto místech má počátek jeden z nějvětších kulturních počinů v našem městě, zcela jistě rovnocenný postavení divadla, domu umění, vybudování vědecké knihovny, založení vysokých škol - ostravská zoologická zahrada.

12.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Servírka Barbora Horská byla jednou z těch, která ženu obsluhovala. Na snímku u stolu, kde podvodnice seděla.
1

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Čistější voda ve strouze ve Staré Bělé potěšila místní myslivce, věří, že úředníci zarazili vypouštění odpadů z nedalekých domků.
9

Úředníci už tuší, kdo zasvinil vodu

Senioři projdou malou „policejní akademií“

Jak se chovat při pouličním přepadení, jak správně použít pepřový sprej, ale také jak se nenechat napálit třeba takzvanými šmejdy, ale i základy první pomoci či procvičování paměti.  

Už je jasno! Z „Centrumky“ na "Masarykáči" bude Pizza Coloseum

/DENÍK SLEDUJE, FOTOGALERIE/ Na Masarykově náměstí se otevře na jaře příštího roku italská restaurace.

OBRAZEM: Před krajským úřadem v Ostravě se srazil náklaďák s tramvají

/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek krátce před desátou hodinou omezila provoz na ulici 28. října před krajským úřadem dopravní nehoda. Tramvajová doprava byla dočasně zastavena.

TIP LIGA začíná prvním kolem: Jak tipuje Deník a fotbalista David Levčík?

Populární soutěž čtenářů Deníku TIP LIGA o tomto víkendu otvírá svou kapitolu jménem Podzim 2017. A redakce si připravila jednu malou novinku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení