VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ostravští radní by rádi zpětně získali za areál bývalé nemocnice více peněz

OSTRAVA - Ještě nedávno chtěli ostravští radní získat pozemky v areálu bývalé petřkovické nemocnice, které před necelými pěti lety prodali za symbolickou korunu Beskydskému rehabilitačnímu centru z Čeladné, zpátky. Jenže to zpočátku kvůli chybě úřednice nešlo.

24.8.2007
SDÍLEJ:

Komplex pro seniory v PetřkovicíchFoto: Vizualizace: Tomáš Želazko

Snažili se proto za nemovitosti s účetní hodnotou 17 milionů korun získat aspoň pět set tisíc jako pokutu za nedodržení kupní smlouvy. Nyní změnili taktiku. Poté, co odstranili úřední chybu a získali zpět na nemovitosti předkupní právo, chtějí raději peníze. „Pověřili jsme pana náměstka Lukáše Ženatého, aby jednal s majiteli Beskydského rehabilitačního centra a dohodl se s nimi na dodatku ke kupní smlouvě. Ten by se týkal zejména doplacení kupní ceny převedených nemovitostí,“ uvedl ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD).

Centrum získalo pozemky za korunu

Beskydské rehabilitační centrum získalo pozemky v Petřkovicích v roce 2002 za jednu korunu. V té době se transakce jevila oběma stranám jako výhodná. Město se zbavilo zdevastovaného areálu, se kterým si nevědělo rady, a kupující dostal příležitost budovy zrekonstruovat, vybudovat tu nestátní zdravotnické zařízení a zajistit následnou lůžkovou péči. Ve smlouvě bylo dohodnuto předkupní právo města a podmínka, že kupující bude alespoň deset let toto nestátní zdravotnické zařízení provozovat. Za její nedodržení pak měl být kupec sankcionován půlmilionovou pokutou.

Beskydské rehabilitační centrum mělo zájem budovy zrekonstruovat, společnost nalila do projektu i své peníze. Plány však zůstaly u ledu zejména kvůli financím a proto, že se jí nepodařilo dohodnout se se zdravotními pojišťovnami. Společnost pak převedla pozemky na svou dceřinou firmu Patriot, která tu měla vybudovat domov důchodců pro válečné veterány. Ani tento záměr se nepodařilo dotáhnout do konce. Areál proto dál chátral, nový vlastník provedl pouze udržovací práce a zajistil jeho ostrahu. Nyní přišel s návrhem rezidenčních bytů pro seniory.

Rezidenční byty? To ve smlouvě nebylo

To je však v rozporu se smlouvou, díky níž společnost více než dvanáct tisíc metrů čtverečních získala v podstatě zadarmo. Dostat pozemky zpět město podle Kajnara ještě nedávno nemohlo, protože úřednice majetkového odboru magistrátu udělala při vyřizování formalit chybu, nezajistila, aby bylo věcné předkupní právo zaneseno do katastru nemovitostí. Radní se alespoň pokoušeli vymoci smluvní pokutu. Od toho v této chvíli upustili, protože mezitím již nemovitosti přešly zpět do vlastnictví Beskydského rehabilitačního centra a město Ostrava již na ně úředně má předkupní právo.

„Nebudeme zatím trvat na dodržení kupní smlouvy, ale protože Beskydské rehabilitační centrum chce na pozemcích stavět komerční komplex rezidenčních bytů, jsme přesvědčeni, že by mělo také za pozemky zaplatit zpětně komerční cenu,“ vysvětlil Kajnar, proč představitelé města změnili v Petřkovicích taktiku.

Domluví se na dodatku

Podle mluvčího Beskydského rehabilitačního centra Tomáše Želazka už společnost do ostrahy zchátralého objektu, jeho údržby a částečné demolice vložila téměř deset milionů korun. „Další miliony půjdou na demolici hlavního objektu. V každém případě však budeme s představiteli města Ostravy jednat. Dokážeme si představit, že se domluvíme na rozumném dodatku ke kupní smlouvě a kompromisu,“ podotkl Želazko.

24.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Deník - Naši prvňáci

Tento týden představíme školáky z ostravských ZŠ Ukrajinská a Na Mlýnici

Ilustrační foto

Laser ukázal, že firma šetřila na asfaltu. Silnici zřejmě opraví znovu

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

VOLEBNÍ GULÁŠ: Babiš do Ostravy nepřijel aneb Malé politické faux-pas s úsměvem

Volební dvojka regionální TOP 09 dorazila v pondělí na porubské Alšovo náměstí dříve, než moravskoslezští lídři hnutí ANO, které zde pořádalo setkání s občany.

VOLEBNÍ GULÁŠ: Komunisté z 36 kandidátů vysílají „do boje“ hned 11 žen

Do Ostravy na závěrečný tiskový brífink KSČM nedorazil předseda Ústředního výboru (ÚV) Vojtěch Filip ani jednička krajské kandidátky Leo Luzar. Právě na návrh komunistů se totiž v pondělí konalo mimořádně zasedání poslanců v otázce lithia, respektive umožnění dobývání dobývání této rudy na Cínovci prospektory z Austrálie.

Po tragické nehodě zůstávají Dlouhé stráně mimo provoz

Těžkým technickým ořiškem zůstává vyproštění havarovaného jeřábu z dolní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení