VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nepřetržitý déšť sužuje severní Moravu a Slezsko, na Opavici je stav ohrožení

OSTRAVA - Nepřetržitý déšť zvedl během noci na čtvrtek a během dne hladiny všech řek na severu Moravy a Slezska. Nejhorší situace byla v Jeseníkách, kde byl včera odpoledne vyhlášen třetí a druhý povodňový stupeň. V noci na pátek déšť trvá.

6.9.2007
SDÍLEJ:

U Města Albrechtic zaplavila řeka Opavice silnici a rozdělila tak obec na dvě části. Hladina stoupá každou hodinu a déšť neustáváFoto: DENÍK/František Kuba

Upršenému počasí předcházelo dlouhodobé sucho, proto Povodí Odry, které tyto toky spravuje, neočekávalo, že by došlo k záplavám, které by mohly ohrozit majetky nebo životy občanů. Během středy a čtvrtka napršelo nejvíce vody na Jesenicku, kde se srážkové úhrny pohybovaly od sedmdesáti do sto padesáti mililitrů na metr čtvereční.

Podstatně lepší situace byla ve čtvrtek v Beskydech, kde napršelo 30 až 60 mililitrů na metr čtvereční. Nejhorší situace byla ve středu na řece Vidnávce na Jesenicku, kde byl vyhlášen třetí povodňový stupeň. „Očekáváme, že průtok zde bude kulminovat v odpoledních hodinách,“ řekla ve čtvrtek dopoledne mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

O něco lépe na tom byly řeky Bělá a Staříč, také na Jesenicku. Druhý povodňový stupeň byl včera vyhlášen v Mikulovicích na řece Bělé a v Karlovicích na řece Opavě.

Přestože se průtoky ve všech řekách Moravskoslezského kraje razantně zvýšily, povodně podle Povodí Odry nehrozí. „Přehrady v kraji mají dostatečný prostor a zadržují všechny povodňové průtoky. Problémy mohou dělat malé potůčky, které se velice rychle rozvodní, na druhé straně se ale stejně rychle vrátí do svého koryta,“ vysvětlila Vlčková.

Podle mluvčího hasičského záchranného sboru Petra Kůdely vyjeli moravskoslezští hasiči kvůli popadaným stromům během středeční noci třicetkrát. Nejvíce výjezdů zaznamenali na Bruntálsku, kde se prali s následky deště a větru šestnáctkrát. Na Opavsku vyjížděli desetkrát, minimum výjezdů bylo ve zbývajících částech Moravskoslezského kraje, včetně Ostravy. Během včerejšího dne se situace uklidňovala a dopoledne přestávalo pršet na většině území kraje.

V noci na pátek se však situace začala zhoršovat. Třetí stupeň povodňové aktivity, tedy ohrožení, platil hodinu před dnešní půlnocí na dvou místech na severní Moravě a na Jesenicku, konkrétně na Opavici v Krnově a Bělé v Mikulovicích. Hladina Bělé za poslední tři hodiny stoupla nejméně o 30 centimetrů. Vyplývá to z informací zveřejněných na stránkách vodohospodářského informačního portálu http://voda.gov.cz/portal/cz.

Situace se zhoršuje

Druhý stupeň povodňové aktivity platil dnes ve 20:00 na třech místech Moravskoslezského kraje. Stav pohotovosti vodohospodáři během odpoledne vyhlásili na řece Opavě v Karlovicích, Opavici v Krnově a řece Osoblaha přímo v městě Osoblaha. Řeka Opava v Krnově dosáhla prvního stupně povodňové aktivity, tedy stavu bdělosti. Vyplývá to z aktuálních informací zveřejněných na stránkách www.pod.cz.

Nejhorší je situace v Karlovicích, kde hladina řeky rychle stoupá. Od hranice třetího stupně, stavu ohrožení jí okolo dvacáté hodiny dělilo jen 11 centimetrů. Mluvčí společnosti Povodí Odry Šárka Vlčková řekla, že na Jesenicku by se situace už neměla výrazně zhoršovat. Naopak problémy mohou nastat v Beskydech.

Lokální záplavy podle ní mohou ohrozit i Ostravsko a oblast Beskyd. Na některých místech můžou zasáhnout i lidská obydlí. "Předpokládáme, že by se déšť měl během noci přesunout z Jesenicka nad Beskydy," řekla Vlčková. Podle prognóz by mohlo na v Jeseníkách spadnout ještě 40 milimetrů srážek, 80 milimetrů pak v oblasti Ostravska a 100 milimetrů v Beskydech.

"Pokud se předpovědi naplní, můžeme zítra očekávat průtoky na úrovni 1. a 2. stupně povodňové aktivity právě na Ostravsku a v Beskydech. Řeky se mohou vylít do záplavových oblastí. Problémy se dají očekávat i o malých potoků a říček," doplnila. Například hladina řeky Petrůvky se v Petrovicích u Karviné nyní blíží k prvnímu stupni. "Nemůžeme tam vyloučit zítřejší ohrožení zástavby. Podobná situace může nastat i v Krnově-Chomiši," řekla.

Ústřední povodňová komise ve čtvrtek hodnotila cvičnou, ale i skutečnou povodňovou situaci

Na Ministerstvu životního prostředí se ve čtvrtek odpoledne v rámci protipovodňového cvičení Vltava a Labe 2007 sešla Ústřední povodňová komise (ÚPK) pod vedením ministra životního prostředí Martina Bursíka. Hodnotila průběh cvičení, vzhledem k aktuální situaci se však věnovala i reálné hydrometeorologické situaci v České republice.

Náměstek ředitele Českého hydrometeorologického ústavu Jan Kubát informoval ÚPK o skutečné povodňové situaci v některých krajích – především v Jihočeském kraji, jižní části Českomoravské vrchoviny a Beskydech a Jeseníkách. V těchto oblastech dochází k extrémním srážkám až přes 100 mm za 24 hodin. Nejhorší situace je v oblasti Jeseníků, kde spadlo doposud více než 130 mm srážek.

Trvalé srážky mírné až silné intenzity budou v jižních Čechách, na Moravě a ve Slezsku ještě pokračovat do pátečního rána, na severovýchodě Moravy a Slezska pravděpodobně až do pátečního poledne. K opakování větších srážek by v následujících dnech již nemělo docházet.Hydrometeorologové však varují, že by tu mohlo dojít k lokálním záplavám až na úrovni 20leté vody.

Ministerstvo životního prostředí připravilo v rámci činnosti Povodňové služby telefonní linky pro poskytování informací o systému řízení protipovodňové ochrany, a to: k řízení ochrany před povodněmi 606 612 698 a k provozu a významu povodňového informačního systému a digitálního povodňového plánu 602 334 744. Dotazy lze pokládat i elektronicky na e-mail: povodnova_sluzba@env.cz.

Jan Kašpar, MŽP

6.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Marek Hlinka

Doufám, že doma ukážeme jinou tvář, přeje si záložník Baníku Marek Hlinka

Muž chtěl znásilnit ženu u zastávky Dřevoprodej v Hrabůvce. Policie hledá svědky

/VIDEO/ Ostravští policisté vyšetřují další případ pokusu o znásilnění. Vše se odehrálo v sobotu 12. srpna kolem osmé hodiny ráno v Ostravě-Hrabůvce na ulici Místecká, u zastávky Dřevoprodej ve směru do centra.

AKTUALIZUJEME

Vlak smetl na přejezdu mezi Baškou a Pržnem auto, řidička zemřela

/FOTOGALERIE/ Neštěstí se stalo v pátek dopoledne na železniční trati mezi Baškou a Pržnem. Vlak tam na železničním přejezdu na dolním konci Pržna smetl auto.

Na Hlubině vznikl ráj pro kutily

/FOTOGALERIE/ Šlapu na pedál, kruh se roztáčí. Rychleji a rychleji. Hlína mi prochází semknutými dlaněmi; cítím, jak se z ní začíná formovat budoucí mísa. K ní však vede ještě dlouhá cesta. Můj první hrnčířský, a později i šicí den začíná…

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Část Hlavní třídy, Třeneckého ulice a parkoviště u magistrátu obsadí o víkendu v Havířově filmaři. Produkce České televize požádala město o součinnost při tvorbě filmu Dukla 61. Natáčení se neobejde bez dopravního omezení.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení