Zdravotníci, sociální pracovníci i duchovní tu pečují o lidi, kteří trpí nevyléčitelnou nemocí. Lidskému umírání se snaží vrátit důstojnost, řekl ředitel Charity Ostrava Martin Pražák.

Jednou z prvních pacientek je Despina Klonáridisová, která se do hospice dostala z léčebny dlouhodobě nemocných na Opavsku. Pětapadesátiletá žena je kvůli rakovině páteře ochrnutá od prsou dolů. "Nevěřila jsem, že v 21. století existují tak duševně krásní lidé jako zdejší sestřičky, které tu pracují za pakatel. Je tu ochota, vstřícnost a ohleduplnost. Neváhají namazat mi v noci rohlíček. Za to mají mou úctu," řekla.

Hospic sv. Lukáše je zatím sociálním zařízením, které čeká na uzavření smluv s pojišťovnami. "Jako nestátní zdravotnické zařízení začneme fungovat od října. Máme třicet lůžek pro umírající, dalších třicet přistýlek pro jejich rodinu a čtrnáct lůžek pro stážisty a doborovolníky. Součástí hospice je také rozlučková místnost a kaple, kterou posvětil ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz," uvedl ředitel.

Hospic je podle Lobkowicze určený nejen pro křesťany, ale pro všechny umírající. Dává člověku důstojnou šanci zemřít a zároveň zdravou a produktivní část společnosti upozorňuje na skutečnost, že život má svůj konec, řekl biskup.

Do hospice mohou být přijati lidé, u kterých už byly vyčerpány všechny možnosti vedoucí k vyléčení. "Ti lidé sem jdou s bolestmi a ví, že budeme respektovat jejich důstojnost a při umírání nezůstanou osamoceni. Pokud chtějí, navštěvuje je pastorační asistent, se kterým si mohou popovídat. Už jsme tu měli i koncert na housle," řekla vedoucí zařízení Věra Pražáková.

Stavba ostravského hospice stála celkem 111 milionů korun. Na nábytek a speciální zdravotnické zařízení přispělo 12 miliony město Ostrava. "Zhruba 15 milionů však stále schází a musíme je zajistit do června 2008. Žádost máme stále na kraji, i když naposledy moravskoslezští zastupitelé rozhodli o neposkytnutí dotace. Jednáme nadále s firmami i zahraničními partnery," upřesnil Pražák.

První hospic v kraji bude slavnostně otevřen v pondělí za přítomnosti ostravsko-opavského biskupa, zástupců města i ostatních hospiců. V tuzemsku existuje dalších deset zařízení pro umírající - například v Brně, Prachaticích i Olomouci. Lůžkové hospice jsou v Česku legislativně zakotveny až od roku 2006. Domácí nebo mobilní hospicovou péči zatím zákon nedefinoval.