„Myšlenka hospice vychází z úcty k člověku jako jedinečné a neopakovatelné bytosti. Hospic neslibuje uzdravení, ale také nebere naději,“ řekl Lobkowicz.

V Hospici svatého Lukáše v Ostravě-Výškovicích tráví nyní poslední část svého života jedenáct lidí. „Jsou to klienti Charitního domu svaté Veroniky v Paskově, trpící nevyléčitelnou nemocí, kteří vědí, že už u nich byly vyčerpány všechny možnosti vedoucí k vyléčení, že budeme respektovat jejich důstojnost a že při umírání nezůstanou osamoceni,“ uvedl ředitel Charity Ostrava, která hospic vybudovala a bude jej také provozovat, Martin Pražák.

Personál hospice se snaží vyhovět všem přáním umírajících. „Už jsme tu měli i houslový koncert. Pokud pacienti například chtějí připravit jídlo či nějakou dobrotu o půlnoci, není problém vyhovět jim. Chtějí-li si zakouřit, nebo dát si štamprli, nebráníme jim. Do budoucna zřejmě zařídíme i to, že klienti budou moci mít s sebou třeba papouška, kočku či pejska, pokud si to budou přát,“ řekl Pražák s tím, že je uzavřena také smlouva s galerií Chagall, která hospici věnovala obrazy a bude tu pořádat výstavy, jejichž výtěžek půjde na dobudování tohoto zařízení.

Ochotu a vstřícnost personálu potvrzují i klienti hospice. „Nevěřila jsem, že existují tak duševně krásní lidé jako zdejší sestřičky, které tu pracují. Mají moji úctu,“ míní jedna z pacientek.

Hospic svatého Lukáše se začal stavět před dvěma roky. Se vším všudy jeho vybudování vyšlo na zhruba 122 milionů korun. Zařízení postavila firma Tchas podle projektu architekta Pavla Sedleckého. Původně měl hospic stát asi 96 milionů korun, jeho cena ale vzrostla především kvůli kvalitnějšímu vybavení, které Charita chtěla. Potřebné byly například zvedací vany, kvalitnější podlahy, vybavení úklidových místností, protipožární prvky a další zařízení. „Sháněli jsme peníze, kde se dalo, z veřejných sbírek, finančně pomohla německá nadace Renovabis, město Ostrava, ČEZ, o výpomoci jednáme s Moravskoslezským krajem a s dalšími,“ uvedl Pražák s tím, že do roku 2008 zbývá doplatit 15 milionů korun za stavbu. „Tento fakt už však neovlivní termín zprovoznění a fungování hospice,“ tvrdí Pražák.

V domě je třicet hospicových lůžek s přistýlkami pro rodinné příslušníky hospitalizovaných a čtrnáct lůžek pro stážisty a dobrovolné spolupracovníky. V zařízení je také byt pro kněze, který zajišťuje stálou duchovní službu těžce nemocným a umírajícím pacientům. Samozřejmostí střediska je kaple a rozlučková místnost.

Hospic není jen pro křesťany, ale pro všechny umírající lidi. V třísměnném provozu se o klienty starají zdravotní sestry, ošetřovatelky a tři lékaři. Součástí týmu je také sociální pracovnice, duchovní, psycholog a fyzioterapeut. „Hospic svatého Lukáše je zatím sociálním zařízením, které čeká na uzavření smluv s pojišťovnami. Jako nestátní zdravotnické zařízení začneme fungovat od října,“ upřesnil Pražák.

Ve středu a ve čtvrtek se Hospic svatého Lukáše otevře veřejnosti. Zájemci se mezi 9. a 16. hodinou mohou přijít do hospice podívat a seznámit se se všemi službami, které toto specializované nestátní zdravotnické zařízení nabízí.