VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čas Aréna je zajímavá technická stavba

OSTRAVA - Nedaleko tramvajového a automobilového nadjezdu na ostravských Fifejdách stojí jedinečný sportovní stánek – Čas Aréna.

14.10.2007
SDÍLEJ:

Sál sportovní haly je dodnes zajímavou ukázkou využití dřevěných konstrukčních prvků. Autorem projektu byl v roce 1952 Rudolf Šajdek.Foto: DENÍK/Boleslav Navrátil

Zejména u starších Ostravanů se ale na ni doptáte jen jako na halu Tatran. Najdeme ji v Cingrově ulici, která se zřejmě bude po rekonstrukci a modernizaci vozovky jmenovat Místecká. Jde o zajímavou technickou stavbu, zejména střecha byla na dobu před padesáti pěti lety opravdovou novinkou.

Švédský vzor

V ostravské pobočce Národního památkového ústavu dokonce zvažují požádat o její zařazení mezi chráněné objekty. Stavba této haly je zcela spojena se jménem Rudolfa Šajdka, který v současné době již nežije. „Nápad vznikl podivuhodným způsobem,“ vzpomíná Šajdkův nevlastní bratr Zdeněk Kravčík. „Rudolf byl totiž hned na začátku padesátých let na zájezdu ostravských odborníků ve Švédsku, kde si se zájmem prohlížel podivuhodné stavby, v nichž byly velmi vtipným způsobem zakomponovány dřevěné konstrukční prvky.“ Rudolf Šajdek si některé objekty prohlédl zvlášť pozorně a u jedné z hal ho zaujala voštinová nosná konstrukce střechy.

Novinka vyhrála

Když tedy přijel domů, použil těchto poznatků v projektu připravované sportovní haly, protože poválečná Ostrava nic takového neměla. Pravda je, že byly stavebnímu odboru města předkládány i jiné projekty, například Vítkovické železárny přišly s impozantní ocelovou halou, nabízena byla i betonová varianta. Oba poslední projekty nemohly splnit podmínky stanovené městem, aby byla stavba levná a hotová za rok. Mělo se totiž stavět nedaleko Dolu Šalamoun, hned za objekty stálého ostravského cirkusu Beskyd. Vzhledem k tomu, že hala měla stát na poddolovaném území, zdál se být Šajdkův projekt nejvhodnější. V té době ovšem neexistovala žádná výběrová řízení, projekt vybral příslušný stavební referent, poslal ho se zdůvodněním do rady městského národního výboru a soudruzi hlasovali. Zemní práce začaly na podzim 1952, tedy právě před padesáti pěti lety. K tomu zbývá dodat, že stavbu dostal na starost ostravský podnik Stavomontáže, přičemž vedoucím byl J. Gajovský, což je známé jméno. Tato rodina vlastnila za Rakousko- Uherska a za první republiky jednu z největších ostravských stavebních firem. Jejím dílem je například nedaleká funkcionalistická budova hasičské zbrojnice.

Stavěli brigádníci

Hala byla z velké části postavena brigádnicky, sportovci na ní odpracovali bezplatně přes pět tisíc hodin. Za necelý rok – 28. října 1953 – mělo být vše dokončeno a slavnostně předáno. Pravda ovšem je, že když venku stály davy návštěvníků, řemeslníci uvnitř ještě rychle dokončovali ochozy určené k stání. Mezi zvědavci byli i stavební odborníci, kteří chtěli na vlastní oči vidět dřevěnou lamelovou střechu, která pro svoji lehkost a pevnost umožnila, že celý sál se obešel bez jediného podpůrného sloupu. Vše probíhalo narychlo, jak to v té době bylo zvykem, protože dokončování zázemí haly probíhalo ještě v prosinci. Dostala jméno TJ Tatran.

Zvláštní doba

Byl to tehdy zvláštní čas. Jednotný národní výbor v Ostravě vyzýval rolníky, aby orali s předradličkou, holiče, aby měli otevřeno i k večeru, neboť pracující ženy se jindy „k ondulaci“ dostavit nemohou, pekárny by měly nabízet více druhů chleba. Stachanovec F. Šumilin přijel ze SSSR a předváděl v různých podnicích, jak lépe pracovat. Kolektiv hotelu Palace překročil plán tržeb. V ten den zemřela Marta Gottwaldová a prezidentem republiky byl již Antonín Zápotocký. Slavnostního otevření haly se samozřejmě zúčastnili především straničtí funkcionáři, například vedoucí tajemník KV KSČ Václav Kolář a jeho zástupce Oldřich Černík, známý z konce šedesátých let jako stoupenec Alexandra Dubčeka. Po slavnostních projevech, znělce pětiletky a hymně začal zápas v odbíjené mužů mezi Baníkem Ostrava a Tatranem Valašské Meziříčí. Baník vyhrál. V následujícím dnu se v nové hale konala obrovská estráda. Hala se pak ukazovala i zahraničním návštěvám.

Čas alias Tatran

Hala, která dnes patří akciové společnosti Čas Aréna, slouží stále velmi dobře, je ale především hlavním stánkem ostravských basketbalistů. Při několikaletých úvahách spojených nutností s rekonstruovat Českobratrskou ulici a současně nedaleký železniční nadjezd padl dokonce návrh, aby někdejší hala Tatran byla – podobně jako Kotasův zimní stadion – zbourána. Ale nakonec byl přístup k celému objektu vyřešen a vznikne také zcela nové parkoviště. Návštěvníci budou moci přicházet také podchodem u nové železniční zastávky Stodolní. Čas Aréna, alias hala Tatran, slouží i dnes řadě halových sportů a také pro různá kulturní vystoupení.

14.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Servírka Barbora Horská byla jednou z těch, která ženu obsluhovala. Na snímku u stolu, kde podvodnice seděla.
1

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Čistější voda ve strouze ve Staré Bělé potěšila místní myslivce, věří, že úředníci zarazili vypouštění odpadů z nedalekých domků.
9

Úředníci už tuší, kdo zasvinil vodu

Senioři projdou malou „policejní akademií“

Jak se chovat při pouličním přepadení, jak správně použít pepřový sprej, ale také jak se nenechat napálit třeba takzvanými šmejdy, ale i základy první pomoci či procvičování paměti.  

Už je jasno! Z „Centrumky“ na "Masarykáči" bude Pizza Coloseum

/DENÍK SLEDUJE, FOTOGALERIE/ Na Masarykově náměstí se otevře na jaře příštího roku italská restaurace.

OBRAZEM: Před krajským úřadem v Ostravě se srazil náklaďák s tramvají

/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek krátce před desátou hodinou omezila provoz na ulici 28. října před krajským úřadem dopravní nehoda. Tramvajová doprava byla dočasně zastavena.

TIP LIGA začíná prvním kolem: Jak tipuje Deník a fotbalista David Levčík?

Populární soutěž čtenářů Deníku TIP LIGA o tomto víkendu otvírá svou kapitolu jménem Podzim 2017. A redakce si připravila jednu malou novinku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení