VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Občanská sdružení zatím vlastní prostor v radničních novinách nedostanou

OSTRAVA - Občanské sdružení svatý Václav zatím neuspělo s návrhem, aby v radničních novinách dostávali občané svůj prostor pro vyjádření mnohdy odlišných názorů na dění a rozhodování ve městě.

1.11.2007
SDÍLEJ:

Zpravodaj Ostravská radniceFoto:

Občanské sdružení svatý Václav před časem poslalo otevřený dopis vedení Moravské Ostravy a Přívozu a zpravodaje Centrum, který tento městský obvod vydává. Jeho členové v něm navrhovali, aby v rámci měsíčníku Centrum, který vydává tento městský obvod, byla vyčleněna jedna strana názorům občanských sdružení, zájmových spolků a aktivních občanů.

„Myslíme si, že je velmi důležité, aby na stránkách tohoto periodika zaznívaly i jiné než oficiální komentáře a diskuse k událostem, jež občany města zajímají, ostatně jak je tomu zvykem ve všech demokratických tiskovinách,“ napsali představitelé Občanského sdružení svatý Václav v otevřeném dopise. Dodali, že v případě zpravodaje Centrum je výhodou, že je vyráběn z peněz daňových poplatníků, a proto jeho obsah neovlivňují komerční potřeby, ale ryze zájem občanů města.

Od své iniciativy si sdružení slibuje zapojení většího počtu lidí do správy věcí veřejných nebo alespoň zvýšení jejich zájmu o věci veřejné, zlepšení úrovně měsíčníku, vytvoření pravidelné a široce dostupné platformy v rámci projektu Otevřená radnice a zvýšení důvěryhodnosti nejen zpravodaje Centrum, ale i radnice jako takové.

Mluvčí Občanského sdružení svatý Václav Ivo Kaleta tvrdí, že problém se netýká jen Moravské Ostravy a Přívozu, nýbrž jde o obecnou záležitost. „Mám pocit, že současné tiskoviny, které vydávají radnice, jsou oživené relikty jiné doby, než je současnost. Jsou to noviny těch, kteří těm radnicím vládnou, odrážejí jen zájmy a názory těch politiků, kteří jsou v zastupitelstvu, zejména ve vládnoucí koalici. Protože jsou však vydávány za peníze daňových poplatníků, slušelo by se, aby i oni na stránkách těchto novin měli svůj prostor,“ míní Kaleta.

Se svým návrhem však sdružení u vedení obvodu neuspělo. Radní se otevřeným dopisem zabývali a pověřili starostu Moravské Ostravy a Přívozu Miroslava Svozila (ODS), aby na něj odpověděl. „Z odpovědi vyplývá, že není možné upřednostňovat žádné občanské sdružení. Nelze tedy tuto stranu zpravodaje vyčlenit. Ale je možné, aby sdružení spolupracovalo s novinami. Pokud napíší příspěvek, redakční rada měsíčníku jim jistě vyhoví a článek zveřejní. Zatím se tak nestalo,“ tvrdí Svozil.

Ivo Kaleta uvedl, že se chce se starostou Svozilem sejít, aby si některé části oficiální odpovědi na dopis podrobněji vysvětlili. „Příspěvky jsme opravdu neposílali, protože jsme neměli jistotu, že do nich nebude redakční rada zasahovat a cenzurovat je. Vycházeli jsme ze špatných zkušeností, které máme. Několikrát jsme žádali, aby byly opraveny některé chyby a nepravdy uveřejněné například na radničním webu. Nikdy nám nebylo vyhověno,“ tvrdí Kaleta, který si chce se starostou Svozilem ujasnit statut zpravodaje Centrum, zda jde o veřejnoprávní médium či noviny vládní koalice obvodu. Chce znát také přesné mechanismy a pravidla, která platí pro zveřejňování příspěvků v této tiskovině. Sdružení bude usilovat, aby veřejnost dostala prostor diskutovat alespoň na radničních webových stránkách.

Na problém zveřejňovat v radničním měsíčníku opoziční názory si na minulém jednání zastupitelstva obvodu stěžoval i zastupitel za opoziční KSČM právník Ivan Štefek. „Není pravda, že bychom nějak cenzurovali názory opozice. Ještě se nestalo, že by komunisté chtěli zveřejnit ve zpravodaji nějaký článek, a my jsme jim to neumožnili. Zatím nic do redakce nepřinesli. A stejné je to i s ostatními,“ prohlásil za redakční radu Vladimír Vavrda.

1.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Festival Hrady.cz v Hradci nad Moravicí.
50

Festival Hrady přilákal do Hradce tisíce návštěvníků

HC Vítkovice Ridera – HC Oceláři Třinec 6:3

Vítkovice okusily ve Švýcarsku první porážku, za třetinu pětkrát inkasovaly

Agresivních pacientů stále přibývá, někteří vyhrožují, další dokonce útočí

Útoků, a to nejen slovních, ale stále častěji i těch fyzických, v ostravských nemocnicích přibývá.

Baník předvedl parádní obrat, nakonec ale o výhru přišel

/FOTOGALERIE/ Série bez výhry nad Teplicemi se prodlužuje. Fotbalisté Baníku ani poosmé nedokázali soupeře ze severu Čech porazit, byť chvíli před koncem vedli 3:2. Po posledním rohu ale neuhlídali Martina Filla.

V pondělí se rozhodne, co s flekatým ledem na havířovském zimáku

Situaci s ledem na havířovském zimním stadionu budou řešit na společném setkání zástupci Správy sportovních a rekreačních zařízení a hokejového klubu HC AZ Havířov v pondělí.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Dolní Lomná - Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení