VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svatá Barbora, uctívaná patronka horníků

Ostrava - V tomto týdnu měla svátek svatá Barbora, patronka dělostřelců, ale zejména havířů. Narodila se ve 3. století v Nikomedii (v dnešním Turecku) a kvůli křesťanské víře ji zabil vlastní otec.

9.12.2007
SDÍLEJ:

Dalibor Čenčík již zhotovil téměř osmdesát soch a sošek patronky horníků svaté Barbory. Jeho přáním je vytesat ji do kamene. Foto: DENÍK/Boleslav Navrátil

Jako patronka horníků byla uctívána v německých a polských dolech, v českých dolech to býval vedle této mučednice svatý Prokop. Jde o prastaré tradice provázející havíře od středověku až po dnešní dny.

Nicméně je dnes svatá Barbora považována za výraznější hornický symbol než svatý Prokop, jehož oslavy 4. července však bývaly v Ostravě slaveny velkolepě. Jak uvádí báňský výzkumný pracovník a znalec regionální hornické historie Jaroslav Klát, stal se svatý Prokop od šedesátých let 19. století hlavním hornickým světcem a ochráncem na Ostravsku. Prokopské slavnosti bývaly vždy nejvýznamnějším dnem pro horníky i občany Moravské Ostravy a okolních obcí. Po druhé světové válce vystřídal Prokopa ateistický Den horníků.

Nejznámější kaple svaté Barbory stojí dnes uprostřed Hornického muzea v Petřkovicích a je skutečnou turistickou atrakcí. Původně ji nechal vybudovat ostravský stavitel František Jurečka v Českobratrské ulici poblíž Janáčkovy konzervatoře a gymnázia. Byla zasvěcena Panně Marii Częstochowské. Po roce 1991, při bourání starých měšťanských domů, měla být odstraněna, ale s pomocí nadšenců Klubu přátel Hornického muzea OKD se ji podařilo zachránit. Kdo se zatoulá do Petřkovic, může si kapli postavenou typicky ostravským způsobem - ve stylu průmyslové secese - prohlédnout. V kapli je také původní dřevořezba svaté Barbory z Dolu Anselm. Nedaleko kaple je poslední harenda (hospoda) zvaná U Barborky. K tomu jen tolik, že v Ostravě bylo s podporou důlní společnosti OKD založeno Občanské sdružení svatá Barbora. Jeho účelem je podporovat osmdesát devět sirotků po hornících, kteří přišli o život při práci v dole.

Je to právě tisíc sedm set let, co byla svatá Barbora sťata jako křesťanská mučednice. Mimo jiné je patronkou celé řady stavebních profesí. Především je ale ochránkyní horníků. Dle pověsti byla krásná a bystrého rozumu. Ostravský řezbář Dalibor Čenčík (je zaměstnán u stavební firmy razící také tunely) zhotovil za svého života kolem osmdesáti soch svaté Barbory. Kde tyto sošky jsou? „Nejdále je moje Barborka na Islandu, Češi tam stavěli silniční tunel, v něm je umístěna,“ uvádí Dalibor Čenčík. Další Barborka je v tunelu postaveném v Chorvatsku. Vyřezal také sošku u příležitosti slavnostního ukončení kolektoru v centru Ostravy. Dřevěná plastika Barborky je u vchodu do kolektoru u Sýkorova mostu. Dvě sochy světice našly místo v souběžných tunelech dálnice D 47 u Klimkovic. K tomu jen tolik, že jejich autor je stavbyvedoucím. Dalibor Čenčík se sice zabývá i volnou řezbářskou tvorbou, nicméně svatá Barbora je jeho velmi oblíbené téma.

Proč se na ni tak zaměřil? „Zaujalo mě, že má vztah k profesi, kterou dělám, a také jako patronka hodinky dobré smrti,“ tvrdí Čenčík. A jaké je – pokud jde o tuto světici – jeho přání do budoucna? „Chtěl bych ji zkusit zpodobnit do kamene, tedy pískovce nebo žuly. To je má představa. Žulu již mám a pískovec časem také nějaký nějaký seženu,“ usmívá se Čenčík.

9.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Přípravný hokejový zápas: ČR - Slovensko, 23. srpna 2017 v Třinci. (zleva) Sklenička David, Gernát Martin a Bartošák Patrik.
33

Debutant Bartošák: Čekal jsem dlouho, škoda prohry

Ostravská radnice. Ilustrační foto.

Navrhněte Seniora roku

VIDEO: Netradiční VIP louka v centru Ostravy budí pozornost

/FOTOGALERIE/ Květinový experiment v ostravských Komenského sadech budí zaslouženou pozornost nejen obyvatel města, ale také jeho návštěvníků. Kolem VIP louky budou i koně chodit „po špičkách“.

Na Olešné se rýsuje nový adventure golf

Adventure golf má být nově vystavenou atrakcí vedle místeckého aquaparku, který sídlí v lokalitě přehrady Olešná.

Lev se poprvé trefil za Vítkovice, Ostravané v Langnau slavili

Hokejisté Vítkovic si připsali druhé vítězství v rámci turné po Švýcarsku. V úterý zdolali svěřenci kouče Jakuba Petra Langnau 4:3.

Tragédii odstartovala hádka o dvě stě korun za sexuální služby

Muž, který během nesmyslné potyčky jednoho člověka zabil a dalšího zranil, dostal dvanáct let  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení