VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mariánské Hory a Hulváky budou zatím žít v provizoriu

Ostrava - Nucená správa, kterou nedávno uvalili ostravští zastupitelé na Mariánské Hory a Hulváky, přináší první výsledky. Městský obvod nemá svůj rozpočet, bude zatím hospodařit vprovizoriu.

16.12.2007
SDÍLEJ:

Senátorka Liana JanáčkováFoto:

Ostravští radní, bez jejichž požehnání nyní nemohou mariánskohorští zastupitelé utratit ani korunu, odmítli schválit rozpočet obvodu na příští rok. Nelíbilo se jim, že vplánovaném rozpočtu chybí dvanáct milionů korun na dokončení rozestavěné etapy regenerace sídliště Fifejdy I. „Obvod dostal pro letošní rok dotaci ve výši šesti milionů korun od ministerstva pro místní rozvoj spodmínkou, že další peníze investuje ze svého. Zastupitelé obvodu ale tyto prostředky ve svém rozpočtu vůbec neřešili,“ vysvětlil náměstek primátora Lukáš Ženatý(ODS).

Podle starostky obvodu Liany Janáčkové je však tento důvod pouhou záminkou ktomu, aby městští zastupitelé, kteří se nemohou smířit se změnami ve vedení mariánskohorské radnice, místní radní politicky šikanovali. Je přesvědčena otom, že jde onátlak, který ji má donutit krezignaci a vrátit dění vobvodu do doby před letošním červnem. Tehdy totiž nynější starostka a senátorka Liana Janáčková (Nezávislí) nahradila ve funkci dosavadního šéfa obvodu Radomíra Michniaka zODS.

„VOstravě vždy platila zásada, že když se obvodu podaří získat státní dotaci podmíněnou finanční spoluúčastí radnice, přispěje na to město,“ tvrdí Janáčková stím, že když její předchůdce Michniak ostátní dotaci žádal, písemně garantoval, že dofinancování stavby bude kryto změstského rozpočtu. Ve vedení Ostravy, kde mají většinu zastupitelé za ODS a ČSSD, však narazila. Město peníze dát nechce, radní tvrdí, že žádná taková dohoda a pravidla, onichž Janáčková mluví, neexistují. Jsou přesvědčeni otom, že obvod má několik možností, jak vyřešit financovaní stavby a rozpočet přepracovat.

Janáčková se ale cítí zahnaná do kouta, tvrdí, že pokud by dala na radu představitelů města, obvod by se dostal do rozporu se statutem města. „Vlastní zdroje nemáme, úvěr nám magistrát neschválí. Domy prodat také nemůžeme, protože ito nám vedení města neposvětilo. Jsme vpatové situaci,“ hodnotí situaci Janáčková.

Do nového roku proto půjde obvod srozpočtovým provizoriem. Odhlasovali to dnes místní zastupitelé. Problém se budou snažit vyřešit vlednu. „Je to jejich rozhodnutí, procesně je to vpořádku. Občané by to neměli vpraktickém životě pocítit,“ řekl Ženatý. Tvrdí, že vžádném případě nejde opolitické šikanování současného vedení Mariánských Hor a Hulvák. „Situace je jen potvrzením toho, že vedení se nepoučilo a nenapravilo chyby, které odhalili vjejich hospodaření auditoři. Znovu šli do rozestavěné akce a neměli na ni peníze. Aznovu přijetím státní dotace na ni riskovali, že ji budou muset itřeba spokutou vrátit,“ míní Ženatý.

Související články:

 

16.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nová elektrická tříkolka zahájí svůj víkendový provoz při úklidu v Mariánských Horách a Hulvákách v neděli 27. srpna.

Při úklidu v ostravském obvodu bude pomáhat elektrická tříkolka

Ilustrační foto

Kuzma hlásí poslední volná místa. Máte zájem?

Tohle se občas ve fotbale stává, řekl Fillo o střetu s Vaškem

/RZHOVOR/ Trenér ostravského Baníku na něj už před zápasem jasně ukázal prstem. „Fillo je rozdílový hráč,“ řekl o výrazné postavě sobotního zápasu. 

Hledá se ztracená Etiopanka

Karviná – Po ztracené cizince pátrají od neděle místní policisté. Zmizení ženy z Etiopie nahlásila rodina z Kuvajtu, která je v Karviné na dovolené. 

Ondrášek jako první v republice bude lékaře učit, jak pomáhat při umírání

Ostravský mobilní hospic Ondrášek získal akreditaci k výuce paliativní medicíny. Je prvním českým zařízením svého druhu, jež začne vzdělávat lékaře toužící pomáhat pacientům nejen při uzdravování, ale i při umírání.  

Proti africkému moru bojují i vojenští veterináři z Hlučína

Na likvidování následků nákazy afickým morem prasat se podílejí ode dneška i vojenští veterináři z Hlučína.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení