VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jestřábský je literát původem z Ostravy

Ostrava - Dílo o putování sedláka a anděla bylo naukou o zákonitostech společnosti.

3.2.2008
SDÍLEJ:

Takto vypadala Moravská Ostrava v roce 1728, tedy devět let po smrti V. B. Jestřábského. Kolorovaná kresba je z Hofferovy sbírky v Brně.Foto: Ostravské muzeum

Valentin Bernard Jestřábský byl vůbec první známý ostravský literát. I když, popravdě, spojení tohoto kněze s naším městem bylo jen velmi krátké. Narodil se totiž v Moravské Ostravě roku 1630 v chudé a současně mimořádně zbožné rodině. Když mu zemřel otec, odešel studovat do jezuitské školy v Hradišti, což je dnešní Uherské Hradiště. Z těchto faktů je zřejmé, že Jestřábský musel být tak jako tak vskutku nadaný chlapec. A to je všechno, co o pobytu spisovatele Jestřábského v našem městě víme.

Vojtěch Martínek v několika svých literárněvědných studiích připomenul, že tento skvělý barokní literát byl vůbec prvním náboženským spisovatelem pocházejícím z Moravské Ostravy, kromě něho totiž tady při nejlepší vůli nenajdeme vůbec nic, „nechceme- li vytahovati ze zaslouženého zapomenutí dva nebo tři podprůměrné veršovce“. To je dost tvrdé konstatování.

Později Jestřábský studoval teologii v Olomouci a kněžské svěcení přijal roku 1663. Po několika letech kaplanování nastoupil na farářské místo ve Veverské Bitýšce nedaleko Brna. Vedle latinských spisů vydal Jestřábský celou řadu českých knih se silným didaktickým akcentem. Byl to ovšem kněz lidový, skromný, pohostinný, který se staral o chudé a nemocné.

Knížka o andělích

Například Knížka pobožná o svatých anjelích velmi populárně popisuje dobrotu andělů, zdůrazňuje jejich užitečnost pro lidi a připomíná, že by měli být váženi a ctěni. Vydal česká kázání proti sedmi hlavním smrtelným hříchům. Velmi populární byl Katechismus domácí, dílo mravoučné a věroučné. Ve snaze vyhnout se suchopárnosti, prokládal texty příklady ze života, aby tak čtenáře mohl i pobavit, poučit, případně napomenout. Řadu podobenství, která ve svých spisech Jestřábský použil, najdeme i u jiných a starších autorů, nicméně jim dokázal vtisknout svěží a zábavnou podobu. Například, jak uvádí ve své přednášce Jan Kopecký, v knize Vidění sedláčka sprostného psal o malém čápěti, které vypadlo z hnízda, a jistá vdova mu ošetřila zlomenou nohu. Druhým rokem přiletěl čáp a donesl jí v zobáku drahou perlu. Naučení: dobro se vyplácí. V této knize sedláček prochází světem jako poutník doprovázen andělem, který mu ukazuje dobré i špatné stránky lidského života. Uvede ho mezi pány, úředníky i vojáky a lidi docela obyčejné. Zdůrazňuje význam selského stavu. Prochází venkovem, zajde do školy. Prohlédne si dokonce peklo, očistec a nebe. Kompozičně i tematicky to připomíná Komenského Labyrint světa a ráj srdce. Není pochyb o tom, že Jestřábský dílo Komenského dobře znal.

O společnosti

Smyslem díla je znázornit, jak vlastně funguje společnost (samozřejmě společnost doby z počátku 18. století). Jestřábského „Vidění“ vyšlo snad již v roce 1710 v Olomouci, a zcela jistě v roce 1719 u Jana Šindlera v Opavě. Jestřábský zemřel koncem roku 1719 a pochován je ve farním kostele ve Veverské Bitýšce.

Po Valentinu Bernardovi Jestřábském nebylo v našem městě dlouho nic, místní literární historie skutečně začíná teprve Petrem Bezručem a Františkem Sokolem-Tůmou.

Autor: Boleslav Navrátil

3.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mezinárodní hry seniorů v Porubě.
3

Za seniory z Košic v Porubě nastoupili otec i teta tenistky Martiny Hingisové

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Ostrava zřejmě o své kukuřičné bludiště přijde. Je údajně nejhorší ze všech!

/FOTOGALERIE/ Kukuřičné bludiště - můžete se v něm ztratit, ale i pobavit. Ostravský labyrint u Staré Bělé nabízí asi tři kilometry propletených cest. To, co zevnitř nepůsobí nikterak neobvykle, vytváří při pohledu shora zajímavý obrazec. Bludišti dominují kladiva v jeho středu. 

Strojírenský gigant z Vítkovic je v problémech. Přežije impérium Jana Světlíka?

/TÉMA DENÍKU, ROZHOVOR/ Ve velmi tíživé situaci se nachází ostravská strojírenská skupina Vítkovice Machinery Group. Impérium Jana Světlíka prochází náročnou restrukturalizací a bojuje o přežití. Některé z dceřiných společností, jako naposledy Vítkovice Power Engineering, už skončily v konkurzu, ty životaschopné vedení holdingu zeštíhluje a snaží se jim udat nový směr. Dokáže se tradiční značka Vítkovice, která má příští rok slavit 190 let od založení, nakonec odrazit ode dna? Může Jan Světlík ještě vidět světlo na konci tunelu?

Kuňkaliště Proskovice je jedním z nejmenších koupališť v širším okolí Ostravy

Ačkoliv kvůli výkyvům počasí tu sezonu hodnotí jako průměrnou, lidé si zdejší klid a pohodu nemohou vynachválit. Do Proskovic chodí „kuňkat“ hlavně starší ročníky z Ostravy.

Při úklidu v ostravském obvodu bude pomáhat elektrická tříkolka

Maximální rychlost 35 km/h, dojezd 75 km, nákladní nosnost 410 kg, pořizovací cena 60 tisíc korun. To jsou údaje o nové elektrické tříkolce značky Benycargo, která začne od neděle 27. srpna v městském obvodu Mariánské Hory a Hulváky pomáhat s úklidem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení