VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jestřábský je literát původem z Ostravy

Ostrava - Dílo o putování sedláka a anděla bylo naukou o zákonitostech společnosti.

3.2.2008
SDÍLEJ:

Takto vypadala Moravská Ostrava v roce 1728, tedy devět let po smrti V. B. Jestřábského. Kolorovaná kresba je z Hofferovy sbírky v Brně.Foto: Ostravské muzeum

Valentin Bernard Jestřábský byl vůbec první známý ostravský literát. I když, popravdě, spojení tohoto kněze s naším městem bylo jen velmi krátké. Narodil se totiž v Moravské Ostravě roku 1630 v chudé a současně mimořádně zbožné rodině. Když mu zemřel otec, odešel studovat do jezuitské školy v Hradišti, což je dnešní Uherské Hradiště. Z těchto faktů je zřejmé, že Jestřábský musel být tak jako tak vskutku nadaný chlapec. A to je všechno, co o pobytu spisovatele Jestřábského v našem městě víme.

Vojtěch Martínek v několika svých literárněvědných studiích připomenul, že tento skvělý barokní literát byl vůbec prvním náboženským spisovatelem pocházejícím z Moravské Ostravy, kromě něho totiž tady při nejlepší vůli nenajdeme vůbec nic, „nechceme- li vytahovati ze zaslouženého zapomenutí dva nebo tři podprůměrné veršovce“. To je dost tvrdé konstatování.

Později Jestřábský studoval teologii v Olomouci a kněžské svěcení přijal roku 1663. Po několika letech kaplanování nastoupil na farářské místo ve Veverské Bitýšce nedaleko Brna. Vedle latinských spisů vydal Jestřábský celou řadu českých knih se silným didaktickým akcentem. Byl to ovšem kněz lidový, skromný, pohostinný, který se staral o chudé a nemocné.

Knížka o andělích

Například Knížka pobožná o svatých anjelích velmi populárně popisuje dobrotu andělů, zdůrazňuje jejich užitečnost pro lidi a připomíná, že by měli být váženi a ctěni. Vydal česká kázání proti sedmi hlavním smrtelným hříchům. Velmi populární byl Katechismus domácí, dílo mravoučné a věroučné. Ve snaze vyhnout se suchopárnosti, prokládal texty příklady ze života, aby tak čtenáře mohl i pobavit, poučit, případně napomenout. Řadu podobenství, která ve svých spisech Jestřábský použil, najdeme i u jiných a starších autorů, nicméně jim dokázal vtisknout svěží a zábavnou podobu. Například, jak uvádí ve své přednášce Jan Kopecký, v knize Vidění sedláčka sprostného psal o malém čápěti, které vypadlo z hnízda, a jistá vdova mu ošetřila zlomenou nohu. Druhým rokem přiletěl čáp a donesl jí v zobáku drahou perlu. Naučení: dobro se vyplácí. V této knize sedláček prochází světem jako poutník doprovázen andělem, který mu ukazuje dobré i špatné stránky lidského života. Uvede ho mezi pány, úředníky i vojáky a lidi docela obyčejné. Zdůrazňuje význam selského stavu. Prochází venkovem, zajde do školy. Prohlédne si dokonce peklo, očistec a nebe. Kompozičně i tematicky to připomíná Komenského Labyrint světa a ráj srdce. Není pochyb o tom, že Jestřábský dílo Komenského dobře znal.

O společnosti

Smyslem díla je znázornit, jak vlastně funguje společnost (samozřejmě společnost doby z počátku 18. století). Jestřábského „Vidění“ vyšlo snad již v roce 1710 v Olomouci, a zcela jistě v roce 1719 u Jana Šindlera v Opavě. Jestřábský zemřel koncem roku 1719 a pochován je ve farním kostele ve Veverské Bitýšce.

Po Valentinu Bernardovi Jestřábském nebylo v našem městě dlouho nic, místní literární historie skutečně začíná teprve Petrem Bezručem a Františkem Sokolem-Tůmou.

Autor: Boleslav Navrátil

3.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Aleš Juchelka dnes.
9

Aleš Juchelka o Kalouskovi a Babišovi: Jsou si dost podobní, mají buldočí povahy

Beseda s Jiřím Kajínkem v Knihcentru 16. září 2017 v Ostravě.
1 39

Kajínek v Ostravě: 100% sympatií a extrémní zájem. Podívejte se

Tento týden představíme školáky z ostravských ZŠ Ukrajinská a Na Mlýnici

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Laser ukázal, že firma šetřila na asfaltu. Silnici zřejmě opraví znovu

Vedení kraje nedávno začalo pomocí laserového zaměřování kontrolovat firmy, jak kvalitně opravují vozovky. Používá k tomu technologii, která pomocí paprsku dokáže změřit tloušťku asfaltu. A pochybení se ukázalo hned při prvním testu. 

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

VOLEBNÍ GULÁŠ: Babiš do Ostravy nepřijel aneb Malé politické faux-pas s úsměvem

Volební dvojka regionální TOP 09 dorazila v pondělí na porubské Alšovo náměstí dříve, než moravskoslezští lídři hnutí ANO, které zde pořádalo setkání s občany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení