VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na kanalizaci čekají v okrajových částech Ostravy už léta

Ostrava - Už od počátku února se dělníci díky příznivému počasí opět pustili do výstavby kanalizace v Krásném Poli. Také tato okrajová část Ostravy ještě nemá dokončenou kanalizační síť, součástí všech domků je stále neodmyslitelně žumpa.

7.3.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Petr Bělka

„Hodně se u nás staví i nové domy. Také ty si musejí pořídit žumpu, i když je to třeba na dva tři roky, než se kanalizace dokončí,“ podotkl starosta Krásného Pole Tomáš Výtisk. Dokončení první etapy výstavby kanalizace v tomto městském obvodě, kde žije téměř dva a půl tisíce obyvatel, se plánuje v druhé polovině roku. Pak už bude třetina obce napojena na nový sběrač. Podle starosty lidé v obci kanalizaci většinou chtějí, i když připojení na ni není zrovna levné, a navíc je v budoucnu čeká i placení stočného. „Přípojky, které bývají desítky metrů dlouhé, si lidé musejí budovat na vlastní náklady,“ uvedl Výtisk s tím, že projekt, výkopové práce a poté odborné napojení přijde majitele domku na desítky tisíc korun.

Na kanalizaci už ale v Krásném Poli čekali léta. „Reálně se o ní začalo mluvit po devadesátém roce,“ podotkl starosta. K samotné realizaci ale došlo až nyní. Tlačit na to začala Evropská unie. Česká republika se totiž zavázala, že do roku 2010 budou všechna sídla s nejméně dvěma tisíci obyvatel odkanalizována.

Kromě Krásného Pole není ještě splašková kanalizace dobudována například v podstatné části Plesné a jižní části Hrabové. Také tam musí město Ostrava počítat s nemalou investicí. Částečně jim na to přispěje dotace z fondů soudržnosti Evrospké unie. I poté ale zůstanou objekty, které na kanalizaci napojeny nebudou. „Jedná o jednotlivé osamocené nebo roztroušené nemovitosti, především v okrajových částech města. Tam je dobudování kanalizace většinou finančně velmi náročné a vyžádá si delší čas,“ vysvětlila mluvčí Ostravských vodáren a kanalizací Barbora Lysá.

Investice ale budou potřeba i v mnoha dalších částech města, kdeveřejná kanalizace sice existuje, avšak je v technicky nevyhovujícím stavu. Nebo tam, kde odpadní vody nejsou odváděny na čistírnu odpadních vod, ale do vodních toků. „Většinou se sice jedná o vody předčištěné v septicích, ale jejich vyčištění není v souladu s požadavky Evropské unie kladenými na životní prostředí,“ vysvětlila Lysá. Taková volná výústí se nacházejí například v městském obvodě Radvanice a Bartovice, Hrušově, Heřmanicích, v části Polanky či Michálkovic.

Dobudování a rekonstrukce kanalizační sítě je velice nákladné. „V současné době se jedná přibližně o stovku připravovaných staveb s celkovým nákladem asi dvě a půl miliardy korun. Pro jejich částečné krytí je podána rozsáhlá žádost o dotaci z fondů soudržnosti Evropské unie,“ vyčíslila Lysá.
Na letošek je plánováno dobudování nebo rekonstruce kanalizační sítě v osmi městských obvodech – stavební dělníci už začali pracovat nebo se brzy objeví v Třebovicích, Porubě, Polance nad Odrou, Moravské Ostravě a Přívozu, Ostravě-Jihu, Mariánských Horách, Slezské Ostravě a Krásném Poli.

Autor: Iva Havlíčková

7.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

AN 124 Ruslan nad Havířovem.
24

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Majitel strojírenské skupiny Vítkovice Jan Světlík.
10

Strojírenský gigant z Vítkovic je v problémech. Přežije impérium Jana Světlíka?

AKTUALIZOVÁNO

Klimkovický tunel uzavřeli až večer. Nezpůsobilo větší problémy

Dálniční tunel v Klimkovicích včera prošel každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale byla oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší, a dopravu tak výrazně neovlivnila. Podle starosty je stále co zlepšovat. Vhodnější termín je podle něj jaro.

Fleky na kluzišti půjdou do ztracena

Na zimním stadionu v Havířově se v pondělí debatovalo o tom, zda kvůli flekům v ledové ploše přistoupit k dílčí opravě, celkovému rozpuštění nebo ponechání v současném stavu.

Gólový Tomáš Mičola po remíze Baníku s Teplicemi: Je to celkem kruté

/ROZHOVOR/ Nejdřív přesným centrem vybídl k vyrovnání Roberta Hrubého a pak sám dokonal obrat. Nakonec se však Tomáš Mičola se spoluhráči z výhry po nepovedeném vstupu do zápasu radovat nemohl.

Cyklostezka má spojit Kravaře s Benešovem

Stavba za osmnáct milionů korun by měla zajistit bezpečný průjezd mezi oběma městy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení