VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na kanalizaci čekají v okrajových částech Ostravy už léta

Ostrava - Už od počátku února se dělníci díky příznivému počasí opět pustili do výstavby kanalizace v Krásném Poli. Také tato okrajová část Ostravy ještě nemá dokončenou kanalizační síť, součástí všech domků je stále neodmyslitelně žumpa.

7.3.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Petr Bělka

„Hodně se u nás staví i nové domy. Také ty si musejí pořídit žumpu, i když je to třeba na dva tři roky, než se kanalizace dokončí,“ podotkl starosta Krásného Pole Tomáš Výtisk. Dokončení první etapy výstavby kanalizace v tomto městském obvodě, kde žije téměř dva a půl tisíce obyvatel, se plánuje v druhé polovině roku. Pak už bude třetina obce napojena na nový sběrač. Podle starosty lidé v obci kanalizaci většinou chtějí, i když připojení na ni není zrovna levné, a navíc je v budoucnu čeká i placení stočného. „Přípojky, které bývají desítky metrů dlouhé, si lidé musejí budovat na vlastní náklady,“ uvedl Výtisk s tím, že projekt, výkopové práce a poté odborné napojení přijde majitele domku na desítky tisíc korun.

Na kanalizaci už ale v Krásném Poli čekali léta. „Reálně se o ní začalo mluvit po devadesátém roce,“ podotkl starosta. K samotné realizaci ale došlo až nyní. Tlačit na to začala Evropská unie. Česká republika se totiž zavázala, že do roku 2010 budou všechna sídla s nejméně dvěma tisíci obyvatel odkanalizována.

Kromě Krásného Pole není ještě splašková kanalizace dobudována například v podstatné části Plesné a jižní části Hrabové. Také tam musí město Ostrava počítat s nemalou investicí. Částečně jim na to přispěje dotace z fondů soudržnosti Evrospké unie. I poté ale zůstanou objekty, které na kanalizaci napojeny nebudou. „Jedná o jednotlivé osamocené nebo roztroušené nemovitosti, především v okrajových částech města. Tam je dobudování kanalizace většinou finančně velmi náročné a vyžádá si delší čas,“ vysvětlila mluvčí Ostravských vodáren a kanalizací Barbora Lysá.

Investice ale budou potřeba i v mnoha dalších částech města, kdeveřejná kanalizace sice existuje, avšak je v technicky nevyhovujícím stavu. Nebo tam, kde odpadní vody nejsou odváděny na čistírnu odpadních vod, ale do vodních toků. „Většinou se sice jedná o vody předčištěné v septicích, ale jejich vyčištění není v souladu s požadavky Evropské unie kladenými na životní prostředí,“ vysvětlila Lysá. Taková volná výústí se nacházejí například v městském obvodě Radvanice a Bartovice, Hrušově, Heřmanicích, v části Polanky či Michálkovic.

Dobudování a rekonstrukce kanalizační sítě je velice nákladné. „V současné době se jedná přibližně o stovku připravovaných staveb s celkovým nákladem asi dvě a půl miliardy korun. Pro jejich částečné krytí je podána rozsáhlá žádost o dotaci z fondů soudržnosti Evropské unie,“ vyčíslila Lysá.
Na letošek je plánováno dobudování nebo rekonstruce kanalizační sítě v osmi městských obvodech – stavební dělníci už začali pracovat nebo se brzy objeví v Třebovicích, Porubě, Polance nad Odrou, Moravské Ostravě a Přívozu, Ostravě-Jihu, Mariánských Horách, Slezské Ostravě a Krásném Poli.

Autor: Iva Havlíčková

7.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vladimír Hučín se svou žalobou opět neuspěl.
5

U soudu v Ostravě bylo rušno. Hučín opět neuspěl se žalobou proti Hradílkovi

Šenovský podnik VOP CZ představil dvě bojová vozidla vyáběná ve spolupráci se společností NIMR Automotive.
10

Novinka ve stáji VOP CZ: NIMR zvládá i nejtěžší terény

Zelené autobusy FlixBusu spojí Ostravu s Krakovem a Katovicemi

FlixBus, evropský poskytovatel mobility s největší meziměstskou autobusovou sítí v Evropě, nabízí nová spojení z Olomouce a Ostravy. Zelené autobusy FlixBusu spojují přímo obě města s polskými destinacemi Krakovem a Katovicemi.

Soud rozhodl o zrušení údajného doněckého zastoupení v Ostravě

O zrušení Zastupitelského centra Doněcké lidové republiky otevřeného loni v září v Ostravě, rozhodl ve středu ostravský krajský soud.

Akcie OKD byly při privatizaci podhodnocené, potvrdil posudek

Revizní posudek uvádí, že akcie důlní OKD byly při privatizaci v roce 2004 oceněny chybně. Znalec Rudolf Doucha ze společnosti Vox Consult údajně tehdy nezapočítal mimo jiné 23 dceřiných společností a další majetek. Posudek je podle Lidových novin (LN) u Obvodního soudu pro Prahu 2, další jednání je stanoveno na 19. července.

OBRAZEM: Masarykovo náměstí v centru Ostravy v obležení studentů

/FOTOGALERIE/ Stovky studentů z ostravských středních škol se v úterý utkaly ve velkolepé bitvě O pohár Ostravské univerzity na Masarykově náměstí v Ostravě.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies