Kdy už se konečně vezmete? Tak zní nejčastější otázka známých a příbuzných, když partneři spolu žijí „na psí knížku“ již několik let.

Vycházejí svatby z módy?

Devětadvacetiletý Martin žije se svou přítelkyní ve společné domácnosti již čtyři roky. V srpnu očekávají narození miminka. „Moc se již na dítě těším. Myslím, že budu dobrým otcem. Brát se však zatím nehodláme, není to důležité. Bez oddacího listu se také dá žít a vůbec to není špatné. Nevylučuji však, že časem i ta svatba bude,“ dodává.

Přestože svatba je pořád jedním z nejvýznamnějších okamžiků života, přibývá stále více lidí, kteří spolu sice žijí, ale vstup do manželství nepokládají za nutný. „Zatím mi stále lichotí, když mi okolí říká slečno,“ usmívá se sedmadvacetiletá Lenka Juříčková, která již tři roky bydlí s přítelem v Ostravě-Porubě. „Rozhodně se ale v budoucnu chceme vzít. Především kvůli dětem, aby neměly zmatek v tom, proč se každý z rodičů jmenuje jinak.“

Počet uzavřených manželství každoročně klesá. Historicky nejnižší počet sňatků byl v Moravskoslezském kraji uzavřen v roce 2003, a to 5655. Tento rekord drží i Ostrava, kde si tehdy řeklo své ano pouhých 1456 párů. Svateb je dnes ve srovnání s počátkem devadesátých let zhruba polovina, byť jsou nyní ve sňatkovém věku silné ročníky narozené v populační vlně sedmdesátých a osmdesátých let.

Osmnáctileté nevěsty? Už ne

Proč se dnes mladí nežení a nevdávají? Především se hodně změnil životní styl.

„Mladí si dnes chtějí užívat svobody, nechtějí být ničím vázáni,“ říká psycholog Jiří Šimonek. Důvodů je však podle něj mnohem více. „Mladí dnes mají mnohem větší ekonomickou samostatnost, chtějí více cestovat, studovat a pracovat v zahraničí, dělat kariéru. A když už rodina, tak partnerského typu na úrovni rovnocenných vztahů, a nikoliv tradiční jako dříve,“ doplňuje psycholog.

Pokud se mladí pro manželství přece jen rozhodnou, rozhodně už se neberou hned po dosažení plnoletosti.

Průměrný věk snoubenců se i v Moravskoslezském kraji při prvním sňatku zvýšil o sedm let, a to na 31 u mužů a 28,4 let u žen, tvrdí statistici.

To potvrzuje i matrikářka největšího městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jana Stančíková, která mladé páry oddává již více než pětadvacet let. „Nezletilé snoubence nebo osmnáctileté nevěsty už skutečně neodáváme. Věk se zvýšil a svateb ubylo, ale jinak se svatební obřad příliš nezměnil,“ říká.

Zdejší radnice je také jediná v kraji, kde od roku 2006 mohou uzavírat sňatek homosexuální páry. Dodnes jich tak učinilo více než pět desítek.

Láska kvete v každém věku

Člověk je schopen se zamilovat v každém věku. Upřímné lásky jsou schopni i osmdesátiletí lidé v domovech důchodců.

Událostí pro všechny obyvatele Domova pro seniory Slunečnice v Ostravě-Porubě byla před loňskými Vánocemi oslava kamenné svatby manželů Hlawiczkových, kteří spolu žijí již pětašedesát let.

Hodně se diskutuje o tom, zda se instituce zvaná manželství v současné době již nepřežila.

„To rozhodně ne, protože funguje pořád a ještě nikdo nevymyslel na výchovu dětí nic lepšího, než je rodina,“ argumentuje psycholožka Alice Vondrová.

„Pořád se lidé berou a žijí v manželství. A rozvedení, když si užijí svobody, obvykle opět zatouží po partnerovi, s nímž by mohli sdílet společný život,“ je přesvědčena psycholožka.