VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Případy advokáta Perkase - Láska k bližnímu svému

Ostrava - Dnes přinášíme další díl cyklu Případů advokáta Perkase. Ten formou fiktivních příběhů přibližuje běžné i nezvyklé životní situace.

29.3.2008
SDÍLEJ:

Vláda schválila průlomovou a zásadní změnu v soukromoprávní oblasti, kterou připravilo ministerstvo spravedlnosti. Návrh nového občanského zákoníku má umožnit občanům, aby se v soukromoprávních situacích chovali přirozeně a zařídili se tak, jak skutečně pFoto: PROFIMEDIA.cz

Mezi sourozenci Jedličkovými panovala rivalita už od dětství. O pět let starší Martina neměla nikdy ke svému mladšímu bratrovi pozitivní vztah, jelikož se o něj musela neustále od batolete starat a hlídat jej. Filipa považovala za mazánka rodičů, který si mohl dělat co chce a rodiče mu to na rozdíl od Martiny tolerovali. Pravda je, že Filip svého výsadního postavení v rodině patřičně využíval i zneužíval. Doba pubertálního dospívání proto mezi sourozence vrazila ještě větší klín. Vzájemné naschvály byly téměř na denním pořádku a jeden druhému nezůstal nikdy nic dlužen.

Studium na vysoké škole v Praze bylo proto pro Martinu vysvobozením z „domácího pekla“ s Filipem. Naopak život na vysokoškolských kolejích Martině konečně přinesl klid a vymanění se ze sporů s bratrem a z vlivu rodičů. Připadám si jako „Alenka v říši divů“, komentovala Martina studentský život v kruhu svých přátel. Filip, na rozdíl od sestry, další studijní ambice neměl, a po ukončení střední školy odjel pracovat do zahraničí. Ještě za studií Martiny oba rodiče sourozenců tragicky zemřeli a oba sourozenci po nich, mimo jiné, zdědili i rodinný dům, a to každý jeho jednu ideální polovinu. Po skončení studií se Martina provdala, a se svým manželem se nastěhovala do prázdné vily po rodičích. Během několika let Martina dům postupně, za pomocí svého manžela, celkově zrekonstruovala, a investovala do něj značné finanční prostředky. Bratr se na nákladech rekonstrukce odmítl podílet, s tím, že v domě nebydlí, a proto nic platit nebude.

Zdálo by se, že smrt rodičů a čas nedobré vztahy mezi oběma sourozenci změní. Opak byl však pravda. Další osud zděděného domu sourozence ještě více rozdělil. Filip, po návratu ze zahraničí, kde si vydělal spoustu peněz, chtěl dům pronajmout zahraniční firmě a profitovat z nájmů. Martina naproti tomu chtěla v domě i nadále bydlet a s jakýmkoliv pronájmem komukoliv nesouhlasila. „Polovina domu je moje, a proto si s ní budu dělat, co chci, a ty mi v tom nijak nezabráníš,“ prohlásil Filip.

Celou situaci komplikovala skutečnost, že dům nebylo možné reálně rozdělit na dvě samostatné části tak, aby každý ze sourozenců mohl sám, samostatně užívat svou polovinu domu. Po mnoha konfliktních situacích Martina nabídla Filipovi, že od něj jeho ideální polovinu domu odkoupí. Návrh sestry Filip odmítl se slovy „nic ti neprodám, mě se, sestřičko, jen tak nezbavíš“. Martina byla z celé situace bezradná, neboť její dosavadní poklidný rodinný život se rozplynul v hádkách s bratrem. Představa, že by měla se svými dětmi, manželem a s bratrem opět po letech sdílet stejný dům, ji donutila navštívit advokáta Perkase. „Pane doktore, nevím, co mám dělat, bratr v domě několik let nebydlel, ničím nepřispěl na rekonstrukci a jeho provoz, a teď chce do domu nastěhovat nějakou firmu,“ vylíčila Martina Perkasovi svou situaci. „Mám vůbec nějakou šanci od bratra získat jeho polovinu, když mi ji sám nechce prodat?“ žádala Martina Perkase o radu.


Co advokát Perkas Martině poradil?

A) Martina se může obrátit na soud, a to s návrhem na vypořádání spoluvlastnictví Martiny a Filipa tak, že polovina domu Filipa bude soudem přikázána do vlastnictví Martiny a ona bude soudem zavázána Filipovi na vypořádání uhradit obecnou cenu vypořádávané poloviny domu.

B) Martina se může obrátit na katastrální úřad, a to s návrhem na vypořádání spoluvlastnictví Martiny a Filipa tak, že polovina domu Filipa bude katastrálním úřadem přikázána do vlastnictví Martiny a ona bude katastrálním úřadem zavázána Filipovi na vypořádání uhradit obecnou cenu vypořádávané poloviny domu.

C) Martina nemůže polovinu domu bratra Filipa získat jinak, než tak, že jí Filip svou ideální polovinu domu sám dobrovolně prodá

Správnou odpoveď najdete na webu v sobotu.

Seriál připravil advokát Petr Kausta

www.kausta.cz

Řešení a poučení advokáta Perkase „Láska k bližnímu svému" – správná odpověď je za a)

Advokát Perkas Martině Jedličkové sdělil, že otázku podílového spoluvlastnictví ke společné věci řeší ustanovení paragrafu 137 a násl. občanského zákoníku (obč. zák.). Perkas Martinu upozornil, že již rekonstrukci domu měla se svým bratrem řešit právní cestou, neboť provedenou rekonstrukcí zhodnotila i jeho ideální polovinu domu. Pokud byla rekonstrukce nezbytná a bratr se odmítal podílet na nákladech rekonstrukce, mohla se podle paragrafu 139 odst. 2 obč. zák. obrátit na soud, aby o hospodaření se společnou věcí, při rovnosti hlasů podílových spoluvlastníků, o sporu rozhodl. Za situace, kdy Martina v domě po rodičích bydlí již několik let se svou rodinou, má děti, dům na své náklady zrekonstruovala, a má v domě zájem dále bydlet, a za situace, kdy bratr Filip nemá zájem v domě bydlet, chce dům pouze pronajmout a současně nechce sestře Martině svou ideální polovinu domu prodat, se může Martina za účelem řešení situace obrátit na soud. U soudu se Martina může žalobou, podle paragrafu 142 odst. 1 obč. zák., domáhat, aby soud její podílové spoluvlastnictví s bratrem vypořádal tak, že Filipova polovina domu bude soudem přikázána do vlastnictví Martiny a ona bude současně soudem zavázána Filipovi na vypořádání uhradit obecnou cenu vypořádávané poloviny domu. Soud nepochybně žalobě Martiny vyhoví, neboť v řízení bude prokázáno, že se spoluvlastníci o nakládání se společnou věcí nedohodli, že dům nelze reálně mezi spoluvlastníky rozdělit, a že Martina v domě již několik let s dětmi a manželem bydlí a výlučně sama jej udržuje a zhodnocuje.

Do budoucna advokát Perkas Martinu Jedličkovou poučil, že podle paragrafu 137 odst. 1 obč. zák. podíl ke společné věci vyjadřuje míru, jakou se spoluvlastníci podílejí na právech a povinnostech vyplývajících ze spoluvlastnictví ke společné věci. O hospodaření se společnou věcí rozhodují spoluvlastníci většinou, počítanou podle velikosti podílů. V případě sporu při rovnosti hlasů rozhodne na návrh kteréhokoliv spoluvlastníka soud. Závěrem advokát Perkas Martinu poučil, že žádný katastrální úřad nemůže mezi spoluvlastníky provádět jakékoliv vypořádání, tento pouze do katastru nemovitostí zapíše změnu podílů na nemovitosti, a to v návaznosti na dohodě spoluvlastníků či rozhodnutí soudu.

29.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Záběr kamery.

Muž chtěl znásilnit ženu u zastávky Dřevoprodej v Hrabůvce. Policie hledá svědky

Vlak smetl auto na přejezdu v Pržně.
AKTUALIZUJEME
14

Vlak smetl na přejezdu mezi Baškou a Pržnem auto, řidička zemřela

Na Hlubině vznikl ráj pro kutily

/FOTOGALERIE/ Šlapu na pedál, kruh se roztáčí. Rychleji a rychleji. Hlína mi prochází semknutými dlaněmi; cítím, jak se z ní začíná formovat budoucí mísa. K ní však vede ještě dlouhá cesta. Můj první hrnčířský, a později i šicí den začíná…

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Část Hlavní třídy, Třeneckého ulice a parkoviště u magistrátu obsadí o víkendu v Havířově filmaři. Produkce České televize požádala město o součinnost při tvorbě filmu Dukla 61. Natáčení se neobejde bez dopravního omezení.  

O sbírku na obnovu kostela je zájem. Na spáleništi se pracuje

Pod záštitou města Třince se uskuteční benefiční akce pro obnovu kostela Božího Těla v Gutech, který se před dvěma týdny stal obětí žhářského útoku. Na místo dohlíželi strážníci městské policie a město se pustilo do bezpečnostního kácení ohořelých stromů v blízkosti spáleniště.

Nedokázal jsem si pomoci, tvrdil facebookový pedofil

Bdělost rodičů z Ostravy zachránila ani ne třináctiletou dceru před fyzickým setkáním se sexuálním zvrhlíkem. Tomu cestou na schůzku s nezletilou nasadili policisté pouta přímo na ulici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení