VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ovzduší na Ostravsku vážně poškozuje zdraví

Ostrava - Od dýchacích potíží až po mužskou neplodnost. Nejen to přináší zdejším obyvatelům stále se nelepšící stav ovzduší. Občané Ostravy proto v úterý 8. dubna vyrazí proti neútěšné situaci demonstrovat.

8.4.2008
SDÍLEJ:

Smogová krajina s komíny ArceloruMittal v pozadíFoto: DENÍK/Adolf Horsinka

„Situace je velmi vážná, podle mého názoru čím dál tím horší.“ Těmito stručnými a jasnými slovy hodnotí stav ovzduší na Ostravsku dětská lékařka Eva Schallerová, ale i mnozí další odborníci, kteří se vlivem zdejšího prostředí na zdraví obyvatel dlouhodobě zabývají.

„Přibývá množství alergií a zvyšuje se i množství astmaticky nemocných. Zhoršuje se možnost početí, průběhy těhotenství i adaptabilita novorozenců po porodu. Přibývá pravděpodobnost onemocnění rakovinou,“ přiblížila dále některé negativní dopady Schallerová. Obdobně hovoří i lékař Radim Šrám, který se na Akademii věd České republiky zabývá právě vlivem ovzduší na zdraví člověka.

„Je bez diskuse, že Ostravsko s přilehlou částí Polska je nejznečištěnější oblast na mapě Evropy. Zátěž je zejména velká v často zmiňovaném obvodu Radvanice a Bartovice. Ale také třeba Poruba, která je brána za čistou, je na tom dvakrát hůře co se týká poletavého prachu než třeba Praha,“ uvedl k problematice Šrám. K Schallerovou vyjmenovaným nemocem pak ještě přidal, že se zde kromě zhoršujících se respiračních onemocnění špatné prostředí negativně promítá i v plodnosti mužů. Co by se tedy mělo udělat pro to, aby se nynější nevyhovující situace lepšila?

Řešení? Hlavně zlepšení Mittalu

„V konkrétním případě Radvanic a Bartovic je patrně jediným řešením razantní omezení emisí škodlivin z huti ArcelorMittal,“ sdělil Jan Šrytr z brněnského Ekologického právního servisu, který nyní pomáhá zdejším lidem v boji za zlepšení.

Spolupracuje tak například se sdružením Vzduch, které jako jeden z kroků k nápravě nelichotivé situace připravilo na dnešní den protestní shromáždění občanů. „Současný stav ovzduší na Ostravsku je možné charakterizovat jedním slovem – nezákonný. Potvrzují to třeba statistiky, tedy to, že například zákonem daný počet pětatřiceti dnů s překročenými koncentracemi škodlivin v ovzduší byl naplněn již v polovině února. Nezanedbatelná jsou i subjektivní hodnocení obyvatel žijících v lokalitách Radvanic a Bartovic, které trápí jak vyšší nemocnost, tak třeba špinavé fasády či okna,“ přidal své stanovisko Radim Chrapek z občanského sdružení Vzduch.

Dále doplnil, že by si přál, aby krajský úřad znovuotevřel projednávání integrovaných povolení, která jsou udělována zdejším znečišťovatelům, a nastavil limity tak, aby společnosti byly nuceny zavést nejmodernější technologie, které znečištění radikálně sníží. To stejné si pak myslí také Jindřich Petrlík z ekologického sdružení Arnika. „Je třeba zpřísnit limity hlavně pro hutě a koksovny a přehodnotit vydaná integrovaná povolení pro tyto provozy, hlavně však hlídat jejich dodržování. A do doby zlepšení také nepovolovat zvyšování kapacity výroby v nich,“ řekl závěrem Petrlík.

Autor: Martin Pleva

8.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vladimír Hučín se svou žalobou opět neuspěl.
5

U soudu v Ostravě bylo rušno. Hučín opět neuspěl se žalobou proti Hradílkovi

Šenovský podnik VOP CZ představil dvě bojová vozidla vyáběná ve spolupráci se společností NIMR Automotive.
10

Novinka ve stáji VOP CZ: NIMR zvládá i nejtěžší terény

Zelené autobusy FlixBusu spojí Ostravu s Krakovem a Katovicemi

FlixBus, evropský poskytovatel mobility s největší meziměstskou autobusovou sítí v Evropě, nabízí nová spojení z Olomouce a Ostravy. Zelené autobusy FlixBusu spojují přímo obě města s polskými destinacemi Krakovem a Katovicemi.

Soud rozhodl o zrušení údajného doněckého zastoupení v Ostravě

O zrušení Zastupitelského centra Doněcké lidové republiky otevřeného loni v září v Ostravě, rozhodl ve středu ostravský krajský soud.

Akcie OKD byly při privatizaci podhodnocené, potvrdil posudek

Revizní posudek uvádí, že akcie důlní OKD byly při privatizaci v roce 2004 oceněny chybně. Znalec Rudolf Doucha ze společnosti Vox Consult údajně tehdy nezapočítal mimo jiné 23 dceřiných společností a další majetek. Posudek je podle Lidových novin (LN) u Obvodního soudu pro Prahu 2, další jednání je stanoveno na 19. července.

OBRAZEM: Masarykovo náměstí v centru Ostravy v obležení studentů

/FOTOGALERIE/ Stovky studentů z ostravských středních škol se v úterý utkaly ve velkolepé bitvě O pohár Ostravské univerzity na Masarykově náměstí v Ostravě.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies