VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ovzduší na Ostravsku vážně poškozuje zdraví

Ostrava - Od dýchacích potíží až po mužskou neplodnost. Nejen to přináší zdejším obyvatelům stále se nelepšící stav ovzduší. Občané Ostravy proto v úterý 8. dubna vyrazí proti neútěšné situaci demonstrovat.

8.4.2008
SDÍLEJ:

Smogová krajina s komíny ArceloruMittal v pozadíFoto: DENÍK/Adolf Horsinka

„Situace je velmi vážná, podle mého názoru čím dál tím horší.“ Těmito stručnými a jasnými slovy hodnotí stav ovzduší na Ostravsku dětská lékařka Eva Schallerová, ale i mnozí další odborníci, kteří se vlivem zdejšího prostředí na zdraví obyvatel dlouhodobě zabývají.

„Přibývá množství alergií a zvyšuje se i množství astmaticky nemocných. Zhoršuje se možnost početí, průběhy těhotenství i adaptabilita novorozenců po porodu. Přibývá pravděpodobnost onemocnění rakovinou,“ přiblížila dále některé negativní dopady Schallerová. Obdobně hovoří i lékař Radim Šrám, který se na Akademii věd České republiky zabývá právě vlivem ovzduší na zdraví člověka.

„Je bez diskuse, že Ostravsko s přilehlou částí Polska je nejznečištěnější oblast na mapě Evropy. Zátěž je zejména velká v často zmiňovaném obvodu Radvanice a Bartovice. Ale také třeba Poruba, která je brána za čistou, je na tom dvakrát hůře co se týká poletavého prachu než třeba Praha,“ uvedl k problematice Šrám. K Schallerovou vyjmenovaným nemocem pak ještě přidal, že se zde kromě zhoršujících se respiračních onemocnění špatné prostředí negativně promítá i v plodnosti mužů. Co by se tedy mělo udělat pro to, aby se nynější nevyhovující situace lepšila?

Řešení? Hlavně zlepšení Mittalu

„V konkrétním případě Radvanic a Bartovic je patrně jediným řešením razantní omezení emisí škodlivin z huti ArcelorMittal,“ sdělil Jan Šrytr z brněnského Ekologického právního servisu, který nyní pomáhá zdejším lidem v boji za zlepšení.

Spolupracuje tak například se sdružením Vzduch, které jako jeden z kroků k nápravě nelichotivé situace připravilo na dnešní den protestní shromáždění občanů. „Současný stav ovzduší na Ostravsku je možné charakterizovat jedním slovem – nezákonný. Potvrzují to třeba statistiky, tedy to, že například zákonem daný počet pětatřiceti dnů s překročenými koncentracemi škodlivin v ovzduší byl naplněn již v polovině února. Nezanedbatelná jsou i subjektivní hodnocení obyvatel žijících v lokalitách Radvanic a Bartovic, které trápí jak vyšší nemocnost, tak třeba špinavé fasády či okna,“ přidal své stanovisko Radim Chrapek z občanského sdružení Vzduch.

Dále doplnil, že by si přál, aby krajský úřad znovuotevřel projednávání integrovaných povolení, která jsou udělována zdejším znečišťovatelům, a nastavil limity tak, aby společnosti byly nuceny zavést nejmodernější technologie, které znečištění radikálně sníží. To stejné si pak myslí také Jindřich Petrlík z ekologického sdružení Arnika. „Je třeba zpřísnit limity hlavně pro hutě a koksovny a přehodnotit vydaná integrovaná povolení pro tyto provozy, hlavně však hlídat jejich dodržování. A do doby zlepšení také nepovolovat zvyšování kapacity výroby v nich,“ řekl závěrem Petrlík.

Autor: Martin Pleva

8.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Servírka Barbora Horská byla jednou z těch, která ženu obsluhovala. Na snímku u stolu, kde podvodnice seděla.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Čistější voda ve strouze ve Staré Bělé potěšila místní myslivce, věří, že úředníci zarazili vypouštění odpadů z nedalekých domků.
9

Úředníci už tuší, kdo zasvinil vodu

Senioři projdou malou „policejní akademií“

Jak se chovat při pouličním přepadení, jak správně použít pepřový sprej, ale také jak se nenechat napálit třeba takzvanými šmejdy, ale i základy první pomoci či procvičování paměti.  

Už je jasno! Z „Centrumky“ na "Masarykáči" bude Pizza Coloseum

/DENÍK SLEDUJE, FOTOGALERIE/ Na Masarykově náměstí se otevře na jaře příštího roku italská restaurace.

OBRAZEM: Před krajským úřadem v Ostravě se srazil náklaďák s tramvají

/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek krátce před desátou hodinou omezila provoz na ulici 28. října před krajským úřadem dopravní nehoda. Tramvajová doprava byla dočasně zastavena.

TIP LIGA začíná prvním kolem: Jak tipuje Deník a fotbalista David Levčík?

Populární soutěž čtenářů Deníku TIP LIGA o tomto víkendu otvírá svou kapitolu jménem Podzim 2017. A redakce si připravila jednu malou novinku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení