Z ostravských ulic předloni zmizelo 142 kanálových poklopů, vloni už to bylo 319. Jejich majitelé, policisté i úředníci sice tuší, že zřejmě skončily ve výkupnách šrotu, dokázat se to dá ale velmi těžce, ne-li vůbec. Při loňských kontrolách sběren totiž nenašli ani jeden, o kterém by mohli říct, že je kradený. Jak je to možné? Kde skončily minimálně dvacet kilogramů vážící kanálové poklopy?

Nejvíce tato „živnost“ zlodějům kvete na ulicích Plzeňské, Rudné a Hornopolní. Velmi dobře se jim daří nejen v tradičním „rajonu“ – tedy v Radvanicích, Michálkovicích, Heřmanicích, Vítkovicích, Přívozu, ale úspěšně rozšiřují své teritorium na Jih, zejména do dvou částí tohoto městského obvodu – Zábřehu a Hrabůvky. V těchto lokalitách také takzvaní šroťáci zřejmě nejčastěji nacházejí pochopení v místních sběrnách druhotných surovin.

Vyplynulo to z kontrol, které vloni v ostravských sběrnách provedli úředníci magistrátu, strážníci a policisté, pracovníci České obchodní inspekce a hygienici. Vloni zkontrolovali 138 podnikatelských subjektů, které mají živnostenská oprávnění na nakládání s odpady, s výjimkou těch nebezpečných, a podnikají v oblasti nakládání s nebezpečnými odpady. Čtyřicet kontrol provedli přímo ve sběrnách odpadů vykupovaných od občanů.

Našli sice nedostatky, ale ani jeden kradený kanálový poklop. „Od Ostravských komunikací víme, kolik kanálových poklopů zmizelo, ve sběrnách jsme však při kontrolách nenašli ani jeden, o kterém bychom mohli říct, že pochází z trestné činnosti,“ konstatoval vedoucí ostravského živnostenského úřadu Ivo Korduliak. Dodal, že během kontrol podnikatelů došlo k porušení živnostenského zákona, za který kontroloři uložili dvaadvacet pokut celkově za šestnáct tisíc korun. Šlo však většinou o nepořádek v dokladech, označování provozoven a podobně.

„Vysvětlujeme si to tím, že majitelé nebo pracovníci výkupen zcizený materiál zřejmě umějí velmi dobře schovat v ohromných hromadách šrotu. Není v našich silách je rozhrabávat a zjišťovat, co je uvnitř,“ vysvětlil Korduliak.

Jeho kolega z Živnostenského úřadu, vedoucí oddělení kontroly Tomáš Klouzal upřesnil, že letos proto kontroloři na sběrny přitvrdí. „Zvýšíme například počet kontrol v noci. Mezi 22. a 6. hodinou nesmějí sběrny vykupovat šrot. Může se v nich ale pracovat za zavřenými dveřmi. Podíváme se společně s policisty, co se tam děje v této době,“ řekl Klouzal. Ostravské komunikace také budou postupně nahrazovat železné poklopy plastovými nebo pryžovými.

Klouzal zdůraznil, že takzvaní šroťáci způsobují městu a Ostravským komunikacím nejen finanční škody, ale ohrožují bezpečnost obyvatel. „Do odkrytého kanálu loni spadla tříletá holčička a takových případů je více. Musíme jim zabránit,“ podotkl Klouzal.