VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kontroloři přitvrdí na výkupny šrotu

Ostrava - Ukrást poklop kanálu a zpeněžit ho ve sběrně. To je zřejmě čím dál tím větší hit ostravských zlodějů. Město se s tím nechce smířit, bude tvrději kontrolovat výkupny.

21.5.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Z ostravských ulic předloni zmizelo 142 kanálových poklopů, vloni už to bylo 319. Jejich majitelé, policisté i úředníci sice tuší, že zřejmě skončily ve výkupnách šrotu, dokázat se to dá ale velmi těžce, ne-li vůbec. Při loňských kontrolách sběren totiž nenašli ani jeden, o kterém by mohli říct, že je kradený. Jak je to možné? Kde skončily minimálně dvacet kilogramů vážící kanálové poklopy?

Nejvíce tato „živnost“ zlodějům kvete na ulicích Plzeňské, Rudné a Hornopolní. Velmi dobře se jim daří nejen v tradičním „rajonu“ – tedy v Radvanicích, Michálkovicích, Heřmanicích, Vítkovicích, Přívozu, ale úspěšně rozšiřují své teritorium na Jih, zejména do dvou částí tohoto městského obvodu – Zábřehu a Hrabůvky. V těchto lokalitách také takzvaní šroťáci zřejmě nejčastěji nacházejí pochopení v místních sběrnách druhotných surovin.

Vyplynulo to z kontrol, které vloni v ostravských sběrnách provedli úředníci magistrátu, strážníci a policisté, pracovníci České obchodní inspekce a hygienici. Vloni zkontrolovali 138 podnikatelských subjektů, které mají živnostenská oprávnění na nakládání s odpady, s výjimkou těch nebezpečných, a podnikají v oblasti nakládání s nebezpečnými odpady. Čtyřicet kontrol provedli přímo ve sběrnách odpadů vykupovaných od občanů.

Našli sice nedostatky, ale ani jeden kradený kanálový poklop. „Od Ostravských komunikací víme, kolik kanálových poklopů zmizelo, ve sběrnách jsme však při kontrolách nenašli ani jeden, o kterém bychom mohli říct, že pochází z trestné činnosti,“ konstatoval vedoucí ostravského živnostenského úřadu Ivo Korduliak. Dodal, že během kontrol podnikatelů došlo k porušení živnostenského zákona, za který kontroloři uložili dvaadvacet pokut celkově za šestnáct tisíc korun. Šlo však většinou o nepořádek v dokladech, označování provozoven a podobně.

„Vysvětlujeme si to tím, že majitelé nebo pracovníci výkupen zcizený materiál zřejmě umějí velmi dobře schovat v ohromných hromadách šrotu. Není v našich silách je rozhrabávat a zjišťovat, co je uvnitř,“ vysvětlil Korduliak.

Jeho kolega z Živnostenského úřadu, vedoucí oddělení kontroly Tomáš Klouzal upřesnil, že letos proto kontroloři na sběrny přitvrdí. „Zvýšíme například počet kontrol v noci. Mezi 22. a 6. hodinou nesmějí sběrny vykupovat šrot. Může se v nich ale pracovat za zavřenými dveřmi. Podíváme se společně s policisty, co se tam děje v této době,“ řekl Klouzal. Ostravské komunikace také budou postupně nahrazovat železné poklopy plastovými nebo pryžovými.

Klouzal zdůraznil, že takzvaní šroťáci způsobují městu a Ostravským komunikacím nejen finanční škody, ale ohrožují bezpečnost obyvatel. „Do odkrytého kanálu loni spadla tříletá holčička a takových případů je více. Musíme jim zabránit,“ podotkl Klouzal.

21.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Náročné podmínky letošní Gracie.

Lilo jako z konve, vyhrála Anouska Koster

Zatopené fotbalové hřiště ve Skotnici hrající okresní přebor Novojičínska.

Fotbalu nepřeje počasí

Rosol: Po těžkých časech vyhlížím lepší zítřky, v Ostravě chci dojít co nejdál

/ROZHOVOR/ V září 2014 to dotáhl až na 26. místo žebříčku ATP. Jednatřicetiletý český tenista Lukáš Rosol si tehdy tenis užíval, šťastný byl i v osobním životě. Uběhly dva roky a situace se změnila.

AKTUALIZUJEME

Kvůli dešti na mnoha místech zasahují hasiči, lidé sčítají škody

Dešťové srážky mají na svědomí zvýšené hladiny vodních toků na severu Moravy a ve Slezsku. Vodohospodáři také zvýšili odtok z některých přehrad. V některých místech se voda vylila z koryt.

Z Prahy do Ostravy retrovlakem Ostravan

Ostrava, Praha - Ve sváteční pondělí 1. května vypraví České dráhy speciální retrovlak Ostravan, který pojede z Prahy na sever Moravy.

Víkend otců ve Vítkovicích se přesouvá

V sobotu 29. dubna se měl konat na Městském stadionu Ostrava-Vítkovice dětský den plný soutěží a zábavy s názvem Víkend otců.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies