Na přechodu pro chodce přišla v minulých dnech o život sedmiletá holčička. Nehod na silnicích je každým rokem stále víc. Důležitým faktorem je hlavně poučení školáků o silničních pravidlech.

„V rámci dopravní výchovy se děti učí přecházet přes cestu v hodinách prvouky. Od třetího ročníku máme výchovu spjatu s dopravním hřištěm, kde můžeme děti uvést do reálné situace. Děti se naučí před vstupem do vozovky pořádně se rozhlédnout, jestliže se auto v prvním pruhu zastaví, musejí počkat a nevstupovat do pruhu druhého. V první a druhé třídě k nám chodí bez doprovodu rodičů pouze omezený počet žáků, kteří bydlí kousek od školy,“ řekla Renáta Šimečková, učitelka základní školy v Ostravě-Zábřehu.

Margita Šmídová z Ostravy, kterou jsme oslovili v anketě, nám sdělila, že by se děti měly učit chodit samotné přes přechod už od útlého věku. „Měly by se také co nejdříve naučit rozeznávat pravou a levou stranu. Jako dobrá pomůcka se mi osvědčilo třeba přivazování mašličky na pravou ruku. To dětem hodně usnadní orientaci,“ míní Šmídová.

Dopravní výchově se také věnuje organizace BESIP, která má svůj program zaměřený až pro děti do deváté třídy. Pro mateřské školy jsou připraveny materiály ve formě skládanky a pexesa, které mají zvýšit prostorovou představivost. Na prvním stupni děti dostávají obecné informace a omalovánky, ve třetí třídě jsou pak přezkoušeny závěrečným testem. Do deváté třídy si mohou žáci udělat takzvaný cyklistický průkaz a prohloubit si tak teoretické i praktické znalosti. Prevenci věnují pozornost i ostravští městští policisté. Podle mluvčí strážníků Vladimíry Kejdové mimo jiné pořádají akce a besedy přizpůsobené dětem z mateřských i základních škol. „I přesto považujeme za důležité věnovat pozornost silnicím a přechodům pro chodce poblíž škol. V průběhu školního roku každý pracovní den strážníci pomáhají přecházet silnici školákům na pětačtyřiceti místech v Ostravě vždy od půl osmé do osmi hodin. Tedy v době, kdy děti přicházejí do škol. Nemáme sice dostatek strážníků, aby mohli hlídkovat u všech škol, ale snažíme se je umisťovat na nejfrekventovanější místa,“ dodala Kejdová. Podle zkušeností ostravských strážníků je zvýšená pozornost potřebná hlavně v prvním a posledním školním týdnu. Děti jsou totiž často roztěkané a myslí na nadcházející, respektive uplynulé prázdniny. Nejen nedávná tragická nehoda v Ostravě-Porubě, ale i celorepublikové statistiky ukazují, že ani přes tato opatření nehod na přechodech neubývá. V roce 2006 bylo od ledna do května na přechodech těžce zraněno 305, loni 387 a letos 351 osob. Zatímco v loňském roce za prvních pět měsíců roku zemřeli na přechodech čtyři lidé, v letošním roce to byl už dvojnásobek.

JAN ŠIMEČEK