Často i velice peprné výrazy si museli vyslechnout na počátku letošního roku mnozí lékaři v ostravských ordinacích. Někteří pacienti totiž brali velmi nelibě, že musejí nově za návštěvu u nich platit.

Stejně tak tomu bylo i v nemocnicích, které si navíc účtují také dny hospitalizace. Uběhlo ale více než půl roku a situace se uklidnila. Pacienti si už prý na poplatky zvykli. „Občas se ještě sice někdo najde, kdo vyjádří svůj nesouhlas, stává se to ovšem už jen velmi ojediněle,“ vyjádřila se například mluvčí ostravské městské nemocnice Anna Vidiševská.

Podle Tomáše Oborného, mluvčího Fakultní nemocnice Ostrava, jdou peníze vybrané na poplatcích na výdaje spojené se zvýšením komfortu pro pacienty a s dovybavením klinik a oddělení. „Za první pololetí letošního roku jsme vybrali devatenáct milionů korun. Jako konkrétní příklad využití těchto peněz mohu uvést částečné financování rekonstrukce odběrového centra, které bylo otevřeno minulý měsíc,“ uvedl Oborný.

Vítkovická nemocnice si od počátku roku připsala na své konto díky poplatkům pět milionů korun. I ona je investuje do zvyšování kvality poskytované péče, na nákup nových technologií a celkové zlepšování infrastruktury nemocnice. „Pacienti od samého začátku přistupují k poplatkům bez jakéhokoliv problému,“ poznamenal v této souvislosti Karel Kantor, ekonomický šéf Vítkovické nemocnice.

Katrin Macečková, ostravská dětská lékařka, která slouží také na pohotovosti, pak ze svých zkušeností přidala názor, který poukazuje ještě na jiné pozitivum poplatků, než je zisk peněz na nové vybavení. Tím je úbytek takzvaných simulantů v čekárnách. „Výrazný efekt, a to zejména na pohotovosti, vidím v tom, že lidé vyhledávají lékařskou pomoc, jen když mají opravdu nějaký zdravotní problém,“ sdělila Katrin Macečková s tím, že ona sama vybrané peníze používá na drobnější dovybavování ordinace či na doškolovací akce.

O úbytku lidí, kteří chodili k lékařům, aniž by je trápil větší zdravotní problém, pak v neposlední řadě hovořil také ostravský praktický lékař Ludvík Grym. „Většina pacientů si už na poplatky zvykla. Nějaký komentář proti vybírání nyní slyším tak jednou za týden. Hlavní efekt vidím v tom, že odpadly úplně zbytečné návštěvy,“ přidal Grym svůj názor k tématu Deníku.