„Za současných okolností nebudeme prodávat byty,“ informoval při páteční návštěvě Ostravy Zdeněk Bakala, spoluvlastník OKD, které ovládá společnost RPG Real Estate. Právě pod ní bytový fond se čtyřiačtyřiceti tisíci byty spadá. Podle něj by to bylo nemožné a hlavně nezodpovědné. „Z našich neformálních diskusí s bankami vždy vyplynula informace, že nejsou schopny na český hypoteční trh dát tolik peněz, kolik by si tato transakce vyžadovala,“ sdělil Bakala. Tedy, že by banky lidem na nákup bytů a jejich opravy i opravy celých domů nebyly schopny půjčit.

Příležitost koupit si byt ale nedostanou ani lidé, kteří by si půjčovat nemuseli a financovali by to z vlastních úspor. „To by byl nesystémový postup, portfolio bychom roztříštili a tím by se ztížily investice do domů a jejich okolí,“ reagoval Bakala. Dalším důvodem, proč společnost nechce byty prodávat, je fakt, že jsou velmi zanedbané. „Kdybychom přistoupili k prodeji jednotlivých bytů, nebylo by možné, až na některé individuální případy, realizovat potřebné opravy a investice, abychom smazali těch čtyřicet let zanedbávání bytového fondu. Já jsem přesvědčen, že za pět šest let by mi nájemníci nadávali ještě více než teď,“ tvrdí Bakala s tím, že společnost RPG je připravena investovat do oprav bytového fondu v následujících letech 700 milionů eur, tedy asi 20 miliard korun. Přitom počítá, že část peněz získá z dotací Evropské unie. Nezanedbatelnou položkou bude i výnos z nájemného. „Přes pětasedmdesát procent nájemníků stále platí regulované nájemné, takže je evidentní, že postupná deregulace nájemného bude mít výrazný vliv na naše další plány,“ zdůraznil Bakala.

Nájemníci v bytech RPG ale toto rozhodnutí kritizují. „Stejně tak to přece měli lidé, kteří získali byty od obce. Obce jim je prodali a ti je dnes mají zvelebené, tak kde oni na to vzali?,“ argumentuje Jaroslav Řegucký ze sdružení Byty OKD, které nespokojení nájemníci založili. Proti záměru společnosti RPG se chystají bránit. „Už byla například podána stížnost k evropské komisi do Štrasburku,“ uvedla další nájemnice Yvona Průšová. Sdružení Byty OKD chystá i žalobu na stát. „Je to vina státu, že schválil privatizační projekt, který spolu s důlní společností prodal i byty,“ konstatovala Průšová s tím, že když se privatizovaly jiné státní podniky, například Vítkovice nebo Nová huť, byty si měli možnost nájemníci koupit.

Podle průzkumu, který sdružení provedlo mezi asi deseti tisíci nájemníky, by si 97 procent z nich byt koupilo. „My jsme se v bankách taky ptali a ony by se o úvěr praly,“ říká další z nájemnic Helena Řegucká. Tvrdí, že by noví vlastníci z řad nájemníků byli schopni renovaci domů zajistit. „Zato nyní, stačí se projít po Hlavní třídě v Porubě a vůbec se nemusíte dívat na cedulky, že je to dům RPG. To je viditelné. Například v domě přímo na rondelu vypadávají skoro okna, chodby v domech nejsou čtyřicet let vymalované, třicet let nebyla vyměněná okna, lidé mají v bytech čtyřicet let staré linky, které přitom stále splácejí v nájmu. Když vlezete do baráku, tak vstupní schodiště se tak hýbe, že máte strach, že si zlomíte nohu. V takovém jsou stavu,“ popisuje Řegucká.

RPG slibuje, že se její nájemníci dočkají lepšího bydlení. Právě nyní vybírá prvních 700 bytů, které nejen opraví, ale ve spolupráci s nájemníky, obcí i okolními podnikateli hodlá zvelebit i jejich okolí. Například zlepšit možnosti parkování, kvality veřejných prostranství či zvýšení bezpečnosti. Vybírat domy do pilotního projektu bude od těch zachovalejších v atraktivních lokalitách až po ty zanedbané, kde žijí sociálně nepřizpůsobiví lidé. Poté chce postupně přistoupit k opravám všech dalších domů.

Více z názorů Zdeňka Bakaly na problematiku domů v majetku RPG najdete v audiozáznamu z páteční tiskové konference.