VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nezaměstnaných v Ostravě ubylo

Ostrava - Počet nezaměstnaných v Ostravě se oproti srpnu snížil o 127. Vyjádřeno v míře nezaměstnanosti je to ve srovnání se srpnem méně o 0,2 procenta, na konci září dosáhl tento ukazatel hodnoty 8,1 procenta. Podobný vývoj je i v celém Moravskoslezském kraji.

8.10.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Miroslav Kucej

Koncem letošního září vykázaly úřady práce v Moravskoslezském kraji (MSK) nejnižší počet evidovaných uchazečů o zaměstnání od května 1998. Z dlouhodobých statistik lze však vyčíst, že doba rekordních poklesů nezaměstnanosti v našem kraji je v této chvíli spíše již za námi. Celkový stav 54 473 uchazečů o zaměstnání (tabulka č. 1) byl jen o 292 osob nižší než v předchozím měsíci, a to je nejnižší zářijový meziměsíční pokles za posledních pět let. Meziročně ubylo 15 172 registrovaných uchazečů o práci. Vývoj nezaměstnanosti v dalších měsících ovlivní zejména počasí, na němž je přímo závislé ukončování nebo pokračování sezónních prací, a samozřejmě i celková situace v české a evropské ekonomice.


KOMENTÁŘ k vývoji nezaměstnanosti v okrese Ostrava za září 2008

K 30. září 2008 bylo v registru Úřadu práce v Ostravě (dále jen ÚPO) celkem 15.082 uchazečů o zaměstnání. Počet nezaměstnaných osob se oproti srpnu snížil o 127. Tento úbytek není stejně jako v minulém měsíci nijak výrazný a i ve srovnání s předešlými lety je spíše podprůměrný.
U míry nezaměstnanosti došlo v porovnání s předchozím měsícem ke snížení o 0,2 procentního bodu a na konci září tak dosáhla 8,1 %; v meziročním srovnání došlo k jejímu snížení o 2,4 procentního bodu. U žen oproti minulému měsíci klesla o 0,4 procentního bodu na 10,0 % a u mužů se míra nezaměstnanosti meziměsíčně nezměnila, neboť zůstala na úrovni 6,7 %.
Nově se během září ucházelo o zaměstnání 2.347 osob, což je o 906 více než v srpnu a o 77 více než před rokem - jedná se o nejvyšší počet v letošním roce. Mezi nimi byli jako obvykle nejvíce zastoupeni bývalí zaměstnanci, kteří byli uvolněni nebo odešli z pracovních pozic nevyžadujících žádnou kvalifikaci. Z kvalifikovaných profesí převládali prodavači v obchodech, číšníci, servírky, zámečníci, úředníci ve skladech, kuchaři a sekretářky. Větší příliv nových uchazečů se každoročně během září opakuje a podílejí se na něm hlavně absolventi. V průběhu sledovaného měsíce se jich přišlo zaevidovat 541, z toho 459 (84,8 %) těch, kteří ukončili soustavnou přípravu na povolání v letošním roce.
V největším množství se přišli zaevidovat bývalí zaměstnanci různých škol (22). Dále se jako poslední zaměstnavatel u uchazečů nejčastěji objevovala firma HRUŠKA, spol. s r. o. (12), SUNGWOO HITECH s. r. o. (12), AHOLD Czech Republic, a. s. (9), Kaufland Česká republika v. o. s. (9) a Tesco Stores ČR a. s. (9). Naše služby rovněž vyhledalo 49 bývalých živnostníků (o 3 více než v minulém měsíci), kteří ukončili, respektive přerušili svoji samostatně výdělečnou činnost. O zprostředkování zaměstnání rovněž požádalo 35 osob po výkonu trestu odnětí svobody.
V průběhu září bylo z registru ÚPO vyřazeno mnohem více uchazečů o zaměstnání, a to 2.474, což je nárůst o 852 oproti předchozímu měsíci, ale v meziročním srovnání o 311 méně. Do zaměstnání z nich nově nastoupilo nebo začalo samostatně podnikat 1.474 (59,6 %) osob. Nadále zůstává vysoký počet osob, které byly vyřazeny pro porušení některého z ustanovení zákona o zaměstnanosti; v září se jednalo o 431 (17,4 %) osob.
Na poptávkové straně došlo během měsíce září k výraznému poklesu stavu volných pracovních míst. V závěru září 2008 měli zájemci a uchazeči o zaměstnání k dispozici celkem 6.307 volných pracovních míst, což je sice v meziročním srovnání o 2.183 více, ale oproti minulému měsíci se stav snížil o 942. Tento pokles neodráží úplně situaci na trhu práce, důvodem pro to bylo především to, že při aktualizaci volných pracovních míst zaměstnanci ÚPO zjistili, že někteří zaměstnavatelé tuto skutečnost nenahlásili, přestože mají již volná místa obsazena. Dalším důvodem tohoto poklesu bylo, že včas nenašli pracovníky v požadovaných profesích. Ale i přes toto „umělé“ snížení počtu volných pracovních míst, je jich stále v mnoha profesích pro uchazeče dostatek.
Z povolání, u nichž zaměstnavatelům postačuje základní vzdělání, bylo nejvíce vhodných pracovních míst pro řidiče nákladních automobilů a tahačů, svářeče kovů a páječe, pomocné dělníky, dělníky nádvorní skupiny, montážní dělníky a obsluhu jeřábů. Z profesí vyžadujících střední odborné vzdělání s výučním listem byla poptávka opět nejvíce po svářečích kovů a páječích, zednících, zámečnících, montážních dělnících motorů, lakýrnících, mechanicích a opravářích strojů a zařízení. Pro osoby s úplným středním odborným vzděláním s maturitou jsme registrovali nejvíce volných pracovních míst pro obchodní zástupce, telefonisty, techniky, stavební techniky a účetní. Stále přetrvává zájem o vysokoškoláky, zejména o konstruktéry, projektanty, programátory, lékaře a techniky.
O jedno volné pracovní místo se mohlo koncem září 2008 v okrese Ostrava teoreticky ucházet 2,4 osob, což znamená oproti minulému měsíci zvýšení o 0,3 osob. Toto bylo způsobeno výše uvedeným výrazným snížením stavu volných pracovních míst. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku je stav tohoto ukazatele nižší o 2,4 osob.

Yvona Jungová, ředitelka Úřadu práce Ostrava

8.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nová elektrická tříkolka zahájí svůj víkendový provoz při úklidu v Mariánských Horách a Hulvákách v neděli 27. srpna.

Při úklidu v ostravském obvodu bude pomáhat elektrická tříkolka

Ilustrační foto

Kuzma hlásí poslední volná místa. Máte zájem?

Tohle se občas ve fotbale stává, řekl Fillo o střetu s Vaškem

/RZHOVOR/ Trenér ostravského Baníku na něj už před zápasem jasně ukázal prstem. „Fillo je rozdílový hráč,“ řekl o výrazné postavě sobotního zápasu. 

Hledá se ztracená Etiopanka

Karviná – Po ztracené cizince pátrají od neděle místní policisté. Zmizení ženy z Etiopie nahlásila rodina z Kuvajtu, která je v Karviné na dovolené. 

Ondrášek jako první v republice bude lékaře učit, jak pomáhat při umírání

Ostravský mobilní hospic Ondrášek získal akreditaci k výuce paliativní medicíny. Je prvním českým zařízením svého druhu, jež začne vzdělávat lékaře toužící pomáhat pacientům nejen při uzdravování, ale i při umírání.  

Proti africkému moru bojují i vojenští veterináři z Hlučína

Na likvidování následků nákazy afickým morem prasat se podílejí ode dneška i vojenští veterináři z Hlučína.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení