VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vadí vám Mittal? Napište mu SMS

Ostrava - „Povolení k provozu nerovná se licence k zabíjení.“ Toto upozornění směřují k ostravskému hutnímu kolosu ArcelorMittal členové nově vzniklé aliance Nebe nad Ostravou.

21.10.2008 18
SDÍLEJ:

Ostravský ArcelorMittal v závoji smoguFoto: DENÍK/Adolf Horsinka

Hutní gigant ArcelorMittal Ostrava (AMO) začíná pomalu, ale jistě realizovat kroky za miliardy korun, které budou mít v nadcházejících čtyřech letech významný vliv na zlepšení ovzduší v regionu. Podle občanského sdružení Vzduch a také Ekologického právního servisu je to ale stále málo. Chtějí, aby se situace na Ostravsku, a zejména v nejznečištěnějším obvodu Radvanice a Bartovice, zlepšila nejlépe okamžitě. Podali proto na AMO už čtyři žaloby a nyní založili alianci s názvem Nebe nad Ostravou.

„Mittal není ochoten dělat nic jiného než to, k čemu je dotlačen. Cílem nové aliance tedy je dále nutit tento podnik k odpovědnému chování,“ vyjádřil se Radim Chrapek ze sdružení Vzduch.

Aliance přesně specifikovala kroky, které by měl AMO co nejdříve učinit. Sepsala je do otevřeného dopisu určeného šéfovi společnosti Sanjayi Samaddarovi. Patří k nim například požadavek na přijetí okamžitých opatření, která by ještě do konce letošního roku omezila emise arzenu a benzo(a)pyrenu na polovinu.

Ve stručnější podobě pak tyto body shrnuli do e-mailu, který díky nové aktivitě může poslat prvnímu muži AMO každý občan, který není spokojen se stavem zdejšího ovzduší. Stačí poslat SMS ve tvaru „eps nebe jméno příjmení“ na číslo 9030908 a e-mail s výzvou bude Samaddarovi automaticky doručen. Cena za odeslání zprávy je osm korun.

„Pro širokou veřejnost jsme připravili jednoduchou možnost, jak vyzvat přímo vedení společnosti AMO k okamžitému řešení znečištění ovzduší,“ uvedl právník Jan Šrytr, který věří, že když se lidé zapojí v dostatečném počtu, nebude moci společnost, jež označuje komunikaci a spolupráci s veřejností za svou prioritu, tyto požadavky ignorovat.

Věra Breiová, mluvčí AMO, se však podivuje nad tím, proč aliance Nebe nad Ostravou vznikla v době, kdy hutní kolos postupně oznamuje velké investice do ekologických projektů. „Naší konkrétní odpovědí jsou smlouvy se dvěma dodavateli technologií za jednu a půl miliardy korun, které byly uzavřeny na začátku září. V dalších čtyřech letech budeme do podobných projektů investovat dokonce pětinásobek této částky,“ argumentovala Breiová.

Závěrem ještě dodala, že AMO nemá problém komunikovat s veřejností, o čemž svědčí třeba to, že Sanjay Samaddar odpověděl sdružení Vzduch na jeho dotazy, a to dokonce veřejně prostřednictvím mé­dií.

„Otázka je, co chtějí dokázat tím, že jeden dopis nepřijde jednou, ale mnohokrát. Posílat ho třeba tisíckrát je neúčelné, to pro nás není něco, co by navýšilo plánované investice. Tyto zprávy asi necháme přesměrovat do nějaké jiné schránky, protože není možné jimi zablokovat e-mail pana Samaddara,“ uvedla mluvčí AMO s tím, že šéf společnosti se ale každopádně s výzvou seznámí a bude na ni reagovat.

Text e-mailu pro Samaddara

Vážený pane Samaddare.

Stav znečištění ovzduší v okolí společnosti ArcelorMittal Ostrava je pro mě nadále nepřijatelný. Souhlasím se stanovisky GARDE-EPS a občanského sdružení Vzduch a připojuji se k výzvě Nebe nad Ostravou. Žádám, aby společnost ArcelorMittal Ostrava:

  • okamžitě přijala opatření, která omezí emise arzenu a benzo(a)pyrenu tak, aby do konce roku 2008 byly jejich nyní nadlimitní koncentrace v Radvanicích a Bartovicích sníženy oproti roku 2007 o min. 50 %, a dále je snižovala;
  • vypracovala komplexní analýzu a harmonogram kroků nutných k dosažení udržitelného stavu, kdy v Radvanicích a Bartovicích nebudou překračovány zákonné limity znečištění ovzduší;
  • omezila a nahradila produkci některych rizikových provozů (koksování) v případě, že modernizace existujících zařízení, bude pro dodržení zákonných limitů nedostatečná;
  • smluvně se zavázala sdružení Ekologický právní servis, sdružení Vzduch a případně též městskému obvodu Radvanice a Bartovice a městu Ostrava k dodržení harmonogramu investic a opatření, a to pod hrozbou finančních sankcí;
  • veškeré investiční akce připravovala a realizovala důsledně v souladu s právními předpisy ČR a dbala na účast široké veřejnosti.

Věřím, že ekonomický úspěch ArcelorMittal Ostrava nemusí být nutně vykoupen závažným ohrožováním životního prostředí a zdraví obyvatel.

Autor: Martin Pleva

21.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 18
SDÍLEJ:
Půl tuny másla měsíčně spotřebují při výrobě dortů, dezertů a dalších cukrářských výrobků ve společnosti Ollies dorty.
8

Jednatelka společnosti Ollies dorty: Měsíčně spotřebujeme asi půl tuny másla

Beseda s Václavem Klausem ml. v Domě Knihy v Ostravě.
16

Václav Klaus mladší v Ostravě nenudil

AKTUALIZOVÁNO

Policie už dopadla lupiče, který v úterý opilý přepadl Fortunu v Porubě

Obvinění z loupeže si ve středu vyslechl pětačtyřicetiletý muž, který v úterý odpoledne v Ostravě-Porubě přepadl sázkovou kancelář Fortuny. Odnesl si jedenáct tisíc korun a nedlouho po činu byl zadržen. 

ON-LINE rozhovor s lídrem Realistů v kraji Alexandrem Királym už dnes ve 12

Lídr Realistů v Moravskoslezském kraji Alexander Király bude dnes od 12 hodin hostem on-line rozhovoru Deníku.  

AKTUALIZOVÁNO

Zborcená zeď u Hrabyně: nikdo neví, co se stalo

/FOTOGALERIE/ Řidiči musí jezdit kolem Hrabyně po hlavním tahu mezi Ostravou a Opavou zúženou vozovkou. V pondělí se tu zřítila podpěrná zeď a stále není jasné, proč se tak stalo. To teď vlastně netuší nikdo. 

Nová tramvajová trať: Ze čtyř tras zůstala jediná. Poruba chce oživit Duhu

/ANKETA/ Tramvaje u Slovanu mají odbočovat doprava. Ze čtyř zvažovaných tras připravované tramvajové trati v Porubě zůstala jediná. Jejím přínosem má být i přemístění stávající vozovny ke Globusu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení