VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyhubit potkany není vůbec lehké

Ostrava - Už brzy bychom neměli v ulicích a ve sklepích Ostravy vidět ani jednoho potkana. Skončí totiž plošná deratizace města. Radní Mariánských Hor a Hulvák Jiří Jezerský tomu však nevěří. I další starostové jsou skeptičtí.

1.11.2008 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Radovan Sál

„Nedávno mě zastavil jeden z nájemníků bytů na Baarově ulici. Že když chvilku v tichosti počkám, tak něco uvidím. Nestačil jsem se divit. Ze sousedství obecních domů, které obvod coby jejich vlastník nechal deratizovat, čas od času vyběhli docela dobře vykrmení potkani směrem k blízkému marketu. Asi na oběd, hezky si to štrádovali do objektu, kde zřejmě nehrozily návnady,“ popsal svůj zážitek radní Mariánských Hor a Hulvák Jiří Jezerský. I když se snažil udělat všechno pro to, aby místní majitelé domů a dalších objektů věděli, že od září platí nová vyhláška o celoplošné deratizaci města a že je jejich povinností zajistit u profesionální firmy likvidaci potkanů, je skeptický.

„Vyvěsili jsme v obvodě letáky s upozorněním, napsali informace v místním zpravodaji, ale myslím si, že se potkanů jen tak nezbavíme. Nedávno za mnou přišla jedna „domkařka“ s tím, že kolem jejího domu běhají potkani. A co prý má dělat? Když jsem jí řekl o deratizaci, nevěřícně na mě koukala. O ničem nevěděla. A takových lidí bude asi mnohem víc,“ míní Jezerský.

Zlobí ho, že představitelé obvodu nemají možnost zkontrolovat, zda objekty byly deratizovány. „Informoval jsem se na ostravském magistrátu, bylo mi řečeno, že kontrolu mohou provádět pouze hygienici. Podle mého nemají šanci zjistit, zda lidé vyhlášku splnili, nebo ne,“ podotkl Jezerský.

Všechny obecní nemovitosti nechali deratizovat také radní obvodu Třebovice, kde převládá rodinná zástavba. „S lidmi o deratizaci neustále mluvím. Zpočátku odmítali deratizovat své objekty majitelé rodinných domků. Argumentovali tím, že potkany nemají, nebo že mají kocoura, či nastražili pasti, nebo že třeba vůbec nemají sklepy. Musel jsem jim několikrát vysvětlovat, že si prostě i v takovém případě musí najmout firmu, která deratizaci provede. Jinak se potkanů nezbavíme. Snad to pochopili a také udělali. Nemám možnost je zkontrolovat,“ uvedl starosta Třebovic František Šichnárek.

Starosta nejlidnatějšího ostravského obvodu Jih Karel Sibinský v hrubých rysech souhlasí s kolegou Jezerským z Mariánských Hor. „Obecní domy jsme nechali deratizovat, ale tvoří zhruba jen třetinu všech objektů v obvodě. Žije u nás dost odpovědných a informovaných vlastníků, ale také se určitě najdou ti, kteří na deratizaci kašlou. Nemáme je jak postihnout,“ reagoval Sibinský. „Lokální opatření se míjejí účinkem. Ostrava má velkou rozlohu, pokud by se deratizovalo pouze v jednom nebo ve dvou nejpostiženějších obvodech, hlodavci by se jednoduše přestěhovali k sousedům,“ vysvětlila, proč je nutné, aby objekty deratizovali v Ostravě všichni, Miroslava Rýparová z odboru hygieny obecné a komunální Krajské hygienické stanice v Ostravě. Situaci však nevidí tak černě jako v Mariánských Horách a Hulvákách. „Plošnou deratizaci zajišťuje město, které vydalo vyhlášku. Společně s pracovníky magistrátu kontrolujeme průběh deratizace. Zatím nemáme hlášeny nějaké negativní reakce. Jakékoliv hodnocení je zatím předčasné, plošná deratizace stále ještě pokračuje. Po jejím skončení požádáme deratizační firmy, aby nám poskytly informace, kde deratizaci zajistili. Po vyhodnocení se eventuálně dohodneme na dalším postupu,“ řekla Rýparová.

Co znamená plošná deratizace pro občany a vlastníky objektů?
„Vlastníci objektů nemohou provádět deratizaci sami. Musejí si na vlastní náklady objednat specializovanou firmu. Musejí tak učinit všichni,“ uvedla mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská. Plošná deratizace začala 10. září, skončí 10. listopadu. Probíhá ve třech etapách. „První etapa začala 10. září a potrvá až do října. Deratizovat se má ve Slezské Ostravě, Michálkovicích, Radvanicích a Bartovicích, Petřkovicích, Hošťálkovicích, Lhotce, Porubě, Pustkovci, Svinově a Třebovicích, to znamená v oblasti za řekami Odrou a Ostravicí. Druhá etapa v říjnu zasáhne Ostravu-Jih, Vítkovice, Hrabovou, Starou Bělou, Proskovice a Novou Bělou, to znamená úsek mezi řekami. Třetí etapa se uskuteční v listopadu v Moravské Ostravě a Přívozu, Mariánských Horách a Hulvákách a v Nové Vsi, tedy ve středu města. Náklady hradí vždy vlastník objektu, pohybují se v řádech stokorun,“ řekla mluvčí s tím, že před deratizací je nutné pečlivě uklidit okolí odpadových nádob, případně sklepy a místa, kde se potkani vyskytují. „Deratizační firma je povinna uhynulé potkany odklidit, dát novou návnadu nebo zbylou odklidit. V případě neplnění povinností mohou hygienici ze zákona udělit sankce až do výše dvou milionů korun,“ konstatovala Vojkovská.

Autor: Miroslava Chlebounová

1.11.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

I. liga, 4. kolo, FC Baník - FK Teplice: 3 : 3, na snímku uprostřed Milan Baroš, vpravo Aleksandar Šušnjar
32

Baník předvedl parádní obrat, nakonec ale o výhru přišel

Ilustrační foto.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

OBRAZEM: Jaký byl poslední letošní Vaňkáč Čelindž?

/FOTOGALERIE/ Na start třetího z letošních závodů seriálu Vaňkáč Čelindž se postavilo pár desítek závodníků.  

Svůj první nůž vyrobil v sedmi letech. Dnes je autorem zajímavých výtvorů

/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ V životě se neobejde bez manželky, přírody a tvůrčí práce. Musí něco vyrábět, aby se nezbláznil. Nožíř, výrobce hlavolamů i vyznavač šrot artu Vašek Skopek říká: „Mlácení palicí do žhavého železa je obrovská relaxace. Člověk ničí a tvoří zároveň“

Čtyřleté děvčátko v Jablunkově vypadlo ze třetího patra

U vážně zraněného dítěte v Jablunkově, které vypadlo z okna, zasahovaly v pátek vpodvečer posádky zdravotnické záchranné služby.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení