VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kanci táhli ranní Ostravou, lidé na ně vyjeveně koukali

Ostrava - Chcete vidět kance, srnku, lišku nebo jelena? Už nemusíte chodit do beskydských či jesenických lesů. Při troše štěstí můžete na ně narazit i přímo v Ostravě. Potvrdit to může Markéta Tomanová z Ostravy-Vítkovic.

5.11.2008
SDÍLEJ:

V těchto místech, v parčíku u nádraží Ostrava-Vítkovice se ve středu ráno procházelo stádo kancůFoto: DENÍK/Pavel Sonnek

Když ve středu po ránu odcházela do práce, v parku před vítkovickým vlakovým nádražím spatřila šest divokých prasat. „Jako každý den jsem po čtvrté hodině šla na tramvaj. V pohodě procházím parkem a najednou se kousek ode mne objevili divočáci. Byly to čtyři dospělé a dva mladé kusy. Nevěřila jsem vlastním očím,“ popsala své pocity Tomanová.

Kance zahlédli i další lidé. Jedním z nich byl řidič dodávkového, zřejmě pekařského auta. „Zdál se mi hodně vylekaný. Jestli mu předtím vběhli před auto, nevím, je to ale možné. Na nějakou paní u zastávky křičel, jestli to taky viděla,“ doplnila Tomanová, která si vše chtěla nahrát na mobilní telefon. „Bohužel to nevyšlo. Několik sekund mi trvalo, než jsem se z toho vzpamatovala, pak jsem chvíli hledala telefon v tašce. Samozřejmě, jako naschvál, byl až někde dole. Když jsem ho konečně našla, divočáci již odtáhli směrem ke hřbitovu,“ řekla Tomanová, která se s něčím takovým ještě nesetkala.

„Občas tu pobíhají zajíci, ale něco takového jsme tu ještě neměli,“ doplnila Tomanová, která se ale podle svých slov nijak nebála. „Ze zvířat strach nemám, bojím se spíše lidí. Několikrát mě přepadli na ulici, jednou dokonce v pravé poledne,“ vysvětlila Tomanová. I když kanci zmizeli ve tmě, rozhodla se přivolat městskou policii. „Přes centrum tísňového volání jsme dostali informaci o divokých prasatech v parku před vítkovickým nádražím. Na místo jsme vyslali dvoučlennou hlídku, která ale při kontrole okolí nic nenašla,“ potvrdila mluvčí ostravské městské policie Vladimíra Kejdová.

Migrace a potrava

Podle ostravských myslivců jsou kanci v zalidněných částech Ostravy spíše výjimečným jevem. Jak zdůraznil Bedřich Krčmář, předseda Okresního mysliveckého spolku Ostrava, divoká zvířata se však v různých městských a příměstských lokalitách objevují stále častěji. Důvodem je cesta za potravou a migrační zóny. „Migrují tisíce let bez ohledu na to, zda jim tam něco postavíme,“ řekl Krčmář.

V Ostravě se stále častěji objevují srnky, lišky, celkem běžní jsou zajíci. Krčmář vzpomněl i nehodu, při které auto na Místecké ulici srazilo jelena.

Lidé, kteří ve městech potkají kance či jiná divoká zvířata, by podle Krčmáře měli být obezřetní, a to zejména tehdy, pokud se tito tvorové chovají podezřele přítulně. „Může to být signál nemoci,“ řekl Krčmář. Nebezpečí pak hrozí pouze v případě postřeleného kusu nebo bachyně s mláďaty. „Jako každá matka má snahu je před každým bránit,“ dodal Krčmář.

Přemnožení

Jak uvedl zkušený ostravský myslivec Ladislav Madrý, kančí výpravy do měst mohou být i důsledkem přemnožení divokých prasat. „Přemnožení hlásí celá republika, výjimkou není ani okolí Ostravy,“ prohlásil Madrý. Rájem kanců a zároveň i zdrojem jejich obživy byla ještě nedávno kukuřičná pole. Po sklizni si nyní zvířata musejí potravu obstarat jinak. „A tak se mohou dostat až do města,“ uzavřel Madrý.

Kanci se dosud vyskytovali spíše v okrajových částech města. Problémem způsobují zejména na dálnici D 47, kde již zavinili několik dopravních nehod. Například minulý týden auto poblíž klimkovického tunelu narazilo do skupinky divočáků, ve které byl jeden dospělý kus a několik selat. Řidiči se naštěstí nic nestalo. Bez zranění vyvázl před časem i řidič vozidla cizinecké policie, kterému se do cesty postavil kanec. Vše se obešlo jen se škodou na vozidle ve výši třicet tisíc korun.

Autor: Jaroslav Perdoch

5.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

MFK Vítkovice – FK Pardubice 1:0

Vítkovice vyhrály v Prostějově a slaví záchranu

Jmenování (Martin David) pomocným biskupem který má být nápomocen biskupovi Františku Václavu Lobkowiczovi, 28. května v Ostravě. Na snímku Martin David (první zleva).
35

Biskupské svěcení: jedinečná událost pro celý náš kraj

Projekt Jatka zná vítěze. Je to ale konec příběhu?

/FOTOGALERIE/ Sliby, handrkování, sporný odkup, idea rekonstrukce. Historická jatka v centru Ostravy toho za sebou mají už hodně. A diskuse kolem nich utichne zřejmě až tehdy, kdy jimi skutečně budou proudit davy milovníků umění.  

Nádraží Vítkovice. Před 50 lety pýcha a hrdost, nyní smutek a znechucení!

/DENÍK BYL U TOHO/ Na minutu přesně se z popudu prvního a zároveň i posledního přednosty stanice sešli po půlstoletí od otevření nádraží v Ostravě-Vítkovicích někdejší zaměstnanci.

Jak se z Čertovy Lhotky staly Mariánské Hory

Slavnosti, které mají připomenout 110. výročí povýšení Mariánských Hor na město a také 650 let první písemné zmínky o tehdejší Čertově Lhotce, si o posledním květnovém víkendu užívají obyvatelé ostravského obvodu.

SERIÁL DENÍKU: V divadlech a galeriích bez cigaret

Časy se mění. Před lety bylo pro mnohé kouření symbolem noblesy a bohatství, tedy patřilo k bontonu. Pamětníci si možná vzpomenou, že na filmovém plátně se bez cigarety často neobešly domácí i zahraniční herecké legendy, třeba Adina Mandlová, Oldřich Nový nebo Alain Delon.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies