VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šéf doma na kontrole? Může to být běžná věc

Ostrava - Na jedné straně musejí firmy platit zaměstnancům za nemoc, na druhé mají nyní nově možnost kontrolovat, zda na „marodce“ jejich pracovníci nesimulují.

13.1.2009
SDÍLEJ:

Pacientů v čekárnách lékařů opět ubylo – nejprve je odrazovaly třicetikorunové poplatky, nyní nízké nemocenské dávky. Foto: DENÍK/Pavel Sonnek

Šéf zvoní na váš byt, aniž byste byli domluveni na přátelské návštěvě? To se od Nového roku může stát. Firmy mají nově nejen povinnost platit churavým zaměstnancům prvních čtrnáct dnů nemoci (s výjimkou prvních tří dnů), ale i samy si ohlídat, zda se zaměstnanec jenom „nehodil marod“.

Například na prověrku nemocných hasičů mohou vyrazit velitelé stanic. „Kontrolu budou mít na starosti celkem čtyři desítky služebních funkcionářů. V tom jsou mimo jiné zahrnuti velitelé dvaadvaceti stanic v kraji,“ uvedl mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Petr Kůdela.

Z informací firem a organizací, které Deník oslovil, ale vyplynulo, že žádné velké detektivní pátraní a prověřování nemocných zaměstnanců nechystají. Počítají spíše s namátkovými kontrolami. A navíc. Kontrola nemocných zaměstnanců vlastními lidmi není pro mnohé novinka. Postupovali tak totiž už v uplynulém období, kdy to měl na starosti stát. „Máme s tím dobré zkušenosti, zaměstnance na nemocenské jsme kontrolovali společně s okresní správou sociálního zabezpečení už dříve a osvědčilo se nám to,“ říká mluvčí OKD Vladislav Sobol.

Ve Slezské Ostravě kontroly neplánují

Důvěru ke svým zaměstnancům má vedení radnice ve Slezské Ostravě. Své churavé pracovníky totiž obcházet neplánuje. „Jen v případě podezření na nedodržování léčebného režimu budeme při kontrolách spolupracovat se sociálními pracovníky,“ upřesnila mluvčí úřadu Marie Stypková.

V případě, že zaměstnavatel místo v posteli načapá svého „nemocného“ zaměstnance někde na lyžích, hrozí mu, že zůstane na suchu. Nový zákon dává zaměstnavateli možnost simulantovi náhradu mzdy, která činí šedesát procent průměrné mzdy, jednoduše nevyplatit.

Například ve společnosti ArcelorMittal Ostrava bude tyto případy řešit komise složená ze zástupců vedení společnosti a představitelů odborů. „Ta bude rozhodovat o sankcích v konkrétních případech,“ sdělila mluvčí hutě Věra Breiová.

Churaví energetici na suchu nezůstanou

Na suchu však bude většina lidí i během prvních tří dnů nemocenské. To totiž nedostane churavý zaměstnanec vůbec nic. Pokud tedy ale nepracují například pro společnost ČEZ.

„V průběhu tří kalendářních dnů nemoci zaměstnance mu společnost vyplácí příspěvek ve výši dvě stě korun za každý den,“ uvedla mluvčí skupiny ČEZ pro severní Moravu Alice Lutišanová s tím, že příspěvek platí i pro všechny dceřiné společnosti ze skupiny, jako například ČEZ Logistika či ČEZ Distribuční služby.

Většina firem však chce jít spíše cestou větší motivace ke zdraví. Kdo nestoná, ať má výhody. Společnost TietoEnator Ostrava proto například proplácí svým zaměstnancům očkování proti chřipce. „Děláme to standardně každý rok a využívá to necelá polovina zaměstnanců,“ uvedla tisková mluvčí Gabriela Všolková.

Firmy ušetří na odvodech

A co od nové nemocenské firmy očekávají? Bude mít pro ně přínos, nebo ne?

„Podle našich prognóz nebude mít nový systém negativní dopad na hospodaření firmy, hlavně díky tomu, že změnu nemocenského systému doprovází snížení platby nemocenského pojištění,“ konstatoval mluvčí OKD Sobol.

Odvody nemocenského pojištění činí namísto loňských 3,3 procenta letos pouze 2,3 procenta a napřesrok jen 1,4 procenta. Stát navíc firmám polovinu proplacených náhrad platů refunduje.

Papíry, papíry, papíry

„Na druhé straně nám ale nový systém už nyní přináší i problémy, hlavně zvýšení administrativy,“ uzavřel Sobol s tím, že efektivitu nového systému proto může firma vyhodnotit až s časovým odstupem.

Od patnáctého dne vyplácí nemocenské dávky příslušná okresní správa sociálního zabezpečení. Klasická nemocenská je také ve výši šedesáti procent mzdy. Při dlouhodobé pracovní neschopnosti stoupne po třiceti dnech částka na šedesát šest procent a po šedesáti dnech na dvaasedmdesát procent. Nemocenská se vyplácí nejdéle 380 kalendářních dnů od vzniku dočasné pracovní neschopnosti.

Kolik peněz dostanete, když budete nemocní

Hrubá mzda: za 30 dní pracovní neschopnosti

10 000: 4567 Kč

20 000: 9133 Kč

30 000: 12775 Kč

40 000: 15212 Kč

zpracováno s pomocí internetu, částky jsou pouze orientační, záleží na tom, který den zaměstnanec dostal neschopenku, přesnější kalkulaci nabízí například www.vypocet.cz/nemocenska)

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU

Vezmete si po úpravách nemocenských dávek kvůli viróze, silnému nachlazení, nebo jiné méně závažné nemoci nemocenskou?

1. ANO

8 %

2. Spíše ANO, ale budu se moc rozmýšlet

17 %

3. Spíše NE, i když vím, že zdraví je nad peníze

42 %

4. NE, nemohu si to dovolit

33 %

Hlasovalo: 24

Anketa byla ukončena

13.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda tramvaje a nákladního automobilu na ulici 28. října ve čtvrtek 17. srpna 2017.
13

OBRAZEM: Před krajským úřadem se srazila tramvaj s náklaďákem

Sochu svatého Františka z Assisi mohou vidět lidé, kteří se vydají na procházku po nově zrekonstruované farské cestě v Ludgeřovicích. Autorem díla je opavský sochař Daniel Klose.
6

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

Výbuch v play-off nezůstal bez odezvy

Házenkářky Poruby nebudou v nadcházející sezoně startovat v evropských pohárech.

Zastávky na znamení? Obvod Stará Bělá je nechce

/FOTOGALERIE/ Ve Staré Bělé je 11 autobusových zastávek v každém směru, přičemž šest z nich bylo převedeno do režimu na znamení. S tím obvod nesouhlasí.

Kvůli zabité čivavě si Skoupý za Havířov už nekopne

ANKETA/ Asi by to nebyla hezké atmosféra, kdyby diváci v průběhu zápasu na jednoho hráče pokřikovali, že je vrah, který zabil psa. I proto už Karel Skoupý za havířovské Indiány kopat nebude. 

Cestování do Hlučína komplikuje výluka

Kvůli opravě několika přejezdů musí cestující mezi Kravařemi a Hlučínem použít náhradní autobusovou dopravu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení