Strážníci drželi v předchozích měsících hlídky jen v budově na ulici Gen. Sochora, kde se vyplácejí sociální dávky. Od letošního ledna dohlížejí i na další dva objekty úřadu na Klimkovické a Vřesinské ulici, do kterých má veřejnost rovněž přístup. „Důvodem rozšíření ostrahy byly stále častější útoky ze strany některých nespokojených klientů. Úředníci museli opakovaně čelit jejich urážkám, výhrůžkám a zastrašování. Několikrát dokonce došlo i k fyzickému napadení,“ informovala mluvčí porubského obvodu Jana Končítková.

Starosta Lumír Palyza uvedl, že zaměstnanci se sami nijak bránit nemohou. „Snaží se být především slušní a vyhrocenou situaci v klidu zvládnout. Nyní jim pomohou zástupci městské policie, kteří mohou okamžitě zasáhnout,“ dodal Palyza.

První obtíže s agresivními lidmi se vyhrotily loni v květnu poté, co úřad začal zhruba dvaceti žadatelům vyplácet příspěvek na živobytí ve formě poukázek. Někteří psychicky neunesli, že si za ně nemohli nakupovat alkohol a cigarety, a svou zlost si vybíjeli na úřednících z odboru péče o občany. „Městská policie chrání nejen bezpečí zaměstnanců, ale i majetek v budovách úřadu. Ten se opakovaně dostával do hledáčku zlodějů, kteří se nerozpakovali sebrat cokoliv, co lze zpeněžit. V minulosti tak odnesli z úřadu například hasicí přístroje,“ doplnila mluvčí porubské radnice.

Podle informací, které se podařilo Deníku zjistit, byl v minulosti jeden z útoků na zaměstnankyni porubského úřadu tak surový, že kvůli zraněním musela odejít na nemocenskou.

Již několik let dohlíží bezpečnostní služba na bezproblémový průběh vyplácení sociálních dávek v pobočce Úřadu městského obvodu Ostrava-Vítkovice na Zengrově ulici. Není ale přímo v místnosti, kde se dávky vyplácejí. „Ten pracovník bezpečnostní služby je na chodbě a je tam spíše z preventivních důvodů,“ uvedla tajemnice městského obvodu Jana Kochová s tím, že k fyzickému napadení úředníků nedošlo skutečně již mnoho let. Dříve hlídala bezpečnostní služba i hlavní radniční budovu, v rámci šetření od toho ale vedení radnice ustoupilo.

Podle Kochové sice občas dojde k tomu, že někdo nezvládne své emoce a začne například na úředníky křičet. „Naše úřednice jsou ale proškoleny v komunikaci, vědí, jak mají reagovat. A ani z opačné strany na chování našich zaměstnanců jsme nezaznamenali žádné stížnosti,“ uzavřela Kochová. Úřad tohoto městského obvodu zatím nepřistoupil na to, aby místo peněz dával lidem poukázky na jídlo. „Původně jsme to chtěli od letošního roku vyplácet částečně v penězích a částečně ve stravenkách. Nakonec jsme tento systém ale nezavedli, neviděli jsme v tom ten správný efekt,“ doplnila Kochová.

Ani ve Slezské Ostravě nemají problém s agresivními klienty. „Stravenky místo peněz už vydáváme přes půl roku a zatím jsme nezaznamenali žádný problém nebo konflikt,“ sdělila mluvčí Úřadu městského obvodu Slezská Ostrava Marie Stypková.

BŘETISLAV LAPISZ, IVA HAVLÍČKOVÁ