VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zájemci z řad veřejnosti si mohou opět udělat zkoušky znalosti hub

Ostrava - Stejně jako v minulých letech také letos připravuje Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě zkoušky znalosti hub.

11.2.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Karel Hutr

Zkoušky se konají vždy na jaře, pokud je ale zájemců více, pak i během letních měsíců. V loňském roce se zkušební komise sešla celkem třikrát a přezkoušeno bylo patnáct uchazečů.

„Povinnost mít osvědčení prokazující znalost hub ukládá osobám, které uvádějí do oběhu volně rostoucí jedlé houby za účelem jejich prodeje spotřebiteli nebo k dalšímu zpracování pro potravinářské účely, zákon. Toto osvědčení musí mít rovněž osoba provozující stravovací službu, která používá k výrobě nebo přípravě pokrmů volně rostoucí nebo pěstované jedlé houby z vlastního sběru nebo pěstování. Pokud tato osoba osvědčení nemá, musí jej mít její odpovědný zástupce,“ sdělila ředitelka Krajské hygienické stanice Helena Šebáková.

Osvědčení vydávají orgány ochrany veřejného zdraví na základě úspěšného vykonání zkoušky znalosti hub. V Moravskoslezském kraji je to Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě. Informace a formulář najdou zájemci také na webových stránkách www.khsova.cz. „Ke zkoušce znalosti hub se může přihlásit osoba starší osmnácti let, která má osvědčení o zdravotní způsobilosti k této činnosti. Zdravotní způsobilost musí potvrdit praktický lékař, u něhož je osoba registrována. Součástí vyšetření je i odborné vyšetření zraku,“ dodává Šebáková.

Zkouška se skládá ze dvou částí: písemné a ústní. Předpokladem ústní zkoušky je přitom úspěšné absolvování písemného testu. Žadatel musí prokázat znalosti jedlých a jedovatých hub podle atlasu, dále musí znát nejčastější otravy z hub a jejich zdravotní projevy. Za vydání osvědčení zájemce zaplatí správní poplatek 500 korun.

+ Žádost je možné podat na adrese: Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě, Na Bělidle 7 nebo na okresních pracovištích.
+ Informace je možné získat na telefonním čísle 595 138 134.
+ Přesný termín konání zkoušky bude upřesněn na základě došlých žádostí uchazečů, kteří budou písemně vyrozuměni 14 dnů předem.

Autor: Šárka Mrvová

11.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Marek Hlinka

Doufám, že doma ukážeme jinou tvář, přeje si záložník Baníku Marek Hlinka

Muž chtěl znásilnit ženu u zastávky Dřevoprodej v Hrabůvce. Policie hledá svědky

/VIDEO/ Ostravští policisté vyšetřují další případ pokusu o znásilnění. Vše se odehrálo v sobotu 12. srpna kolem osmé hodiny ráno v Ostravě-Hrabůvce na ulici Místecká, u zastávky Dřevoprodej ve směru do centra.

AKTUALIZUJEME

Vlak smetl na přejezdu mezi Baškou a Pržnem auto, řidička zemřela

/FOTOGALERIE/ Neštěstí se stalo v pátek dopoledne na železniční trati mezi Baškou a Pržnem. Vlak tam na železničním přejezdu na dolním konci Pržna smetl auto.

Na Hlubině vznikl ráj pro kutily

/FOTOGALERIE/ Šlapu na pedál, kruh se roztáčí. Rychleji a rychleji. Hlína mi prochází semknutými dlaněmi; cítím, jak se z ní začíná formovat budoucí mísa. K ní však vede ještě dlouhá cesta. Můj první hrnčířský, a později i šicí den začíná…

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

Část Hlavní třídy, Třeneckého ulice a parkoviště u magistrátu obsadí o víkendu v Havířově filmaři. Produkce České televize požádala město o součinnost při tvorbě filmu Dukla 61. Natáčení se neobejde bez dopravního omezení.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení