VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zájemci z řad veřejnosti si mohou opět udělat zkoušky znalosti hub

Ostrava - Stejně jako v minulých letech také letos připravuje Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě zkoušky znalosti hub.

11.2.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Karel Hutr

Zkoušky se konají vždy na jaře, pokud je ale zájemců více, pak i během letních měsíců. V loňském roce se zkušební komise sešla celkem třikrát a přezkoušeno bylo patnáct uchazečů.

„Povinnost mít osvědčení prokazující znalost hub ukládá osobám, které uvádějí do oběhu volně rostoucí jedlé houby za účelem jejich prodeje spotřebiteli nebo k dalšímu zpracování pro potravinářské účely, zákon. Toto osvědčení musí mít rovněž osoba provozující stravovací službu, která používá k výrobě nebo přípravě pokrmů volně rostoucí nebo pěstované jedlé houby z vlastního sběru nebo pěstování. Pokud tato osoba osvědčení nemá, musí jej mít její odpovědný zástupce,“ sdělila ředitelka Krajské hygienické stanice Helena Šebáková.

Osvědčení vydávají orgány ochrany veřejného zdraví na základě úspěšného vykonání zkoušky znalosti hub. V Moravskoslezském kraji je to Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě. Informace a formulář najdou zájemci také na webových stránkách www.khsova.cz. „Ke zkoušce znalosti hub se může přihlásit osoba starší osmnácti let, která má osvědčení o zdravotní způsobilosti k této činnosti. Zdravotní způsobilost musí potvrdit praktický lékař, u něhož je osoba registrována. Součástí vyšetření je i odborné vyšetření zraku,“ dodává Šebáková.

Zkouška se skládá ze dvou částí: písemné a ústní. Předpokladem ústní zkoušky je přitom úspěšné absolvování písemného testu. Žadatel musí prokázat znalosti jedlých a jedovatých hub podle atlasu, dále musí znát nejčastější otravy z hub a jejich zdravotní projevy. Za vydání osvědčení zájemce zaplatí správní poplatek 500 korun.

+ Žádost je možné podat na adrese: Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě, Na Bělidle 7 nebo na okresních pracovištích.
+ Informace je možné získat na telefonním čísle 595 138 134.
+ Přesný termín konání zkoušky bude upřesněn na základě došlých žádostí uchazečů, kteří budou písemně vyrozuměni 14 dnů předem.

Autor: Šárka Mrvová

11.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slavnosti pivovaru Ostravar 2017
8

Slavnosti Ostravaru dnes pokračují. Vystoupí Krajčo i Čechomor

Army day v Ostravě.
8

OBRAZEM: Army Day v Ostravě aneb K samopalu a pak na baseball!

Krajské kluby znají své soupeře v poháru

V rámci losovacího aktivu, který se uskutečnil ve čtvrtek v Olomouci, byl rozlosován rovněž i nový ročník pohárové soutěže MOL Cup.

Kam vyrazit o víkendu? Co třeba slavnosti na řece, pouť, nebo pohádky?

Přinášíme pravidelnou páteční várku tipů, jak si zpestřit víkendové dny v Ostravě a okolí.

Ostravští strážníci si vystříleli zlato

Velkým úspěchem se mohou pochlubit ostravští strážníci. V těchto dnech si vystříleli zlato na střeleckém turnaji O pohár starosty města Mikulov.

Reorganizační plán Vítkovic Envi schválilo sto procent věřitelů

Společnost Vítkovice Envi v pátek získala stoprocentní podporu schůze věřitelů pro uskutečnění reorganizačního plánu. 

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies