VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ostrava bude opět hostit tradiční březnový Festival ProTibet

Ostrava - Ozdobou akce bude herečka Květa Fialová, která přečte tibetské příběhy.

2.3.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: ARCHIV KD

Také v letošním roce pořádá Občanské sdružení M.O.S.T. tradiční březnový Festival ProTibet. Pro návštěvníky bude připraven zajímavý program - přednášky, koncerty, promítání filmů, výstavy fotografií nebo tradiční malování tibetské vlajky. Kromě Ostravy bude akce probíhat také v Opavě, Frýdku-Místku, Přerově, Olomouci, Pardubicích, Praze a Poličce. Festival je určen všem věkovým kategoriím včetně školáků.

Tento ročník je podle koordinátorky akce Jany Neborkov významný také tím, že se ho zúčastní i Tibeťané žijící v Česku. Festival má za cíl upozornit nejen na padesesát let trvající násilné obsazení Tibetu Čínou, na porušování lidských práv, ale také přiblížit himálajskou kulturu a život Tibeťanů v exilu.

A na koho se letos můžete těšit? „Významnou návštěvou festivalu bude lama Kalsang, který bude přednášet o tibetské kultuře a buddhismu.

S dalšími Tibeťany se mohou návštěvníci setkat na koncertech. Vystupovat bude Tibeťan Lobsang Dargye žijící v Irsku, který hraje tradiční tibetskou hudbu, dále vystoupí Tibeťan Sonam Tsering žijící v Česku, který hraje na tradiční nástroje buddhistických mnichů. Fanoušky hudební alternativy a minimalismu potěší Vladimír Václavek a také koncerty alternativně–rockových skupin Jesus Om nebo Všehomír. Všechny vystupující spojuje vztah k tibetské kultuře, která se projevuje v jejich tvorbě. Ozdobou letošního ročníku bude herečka Květa Fialová, která přečte tibetské příběhy,” sdělila k programu Neborkov.

Každoročně 10. března si veřejnost připomíná obsazení Tibetu Čínou. Na znamení solidarity s tibetským národem se bude v Ostravě malovat tibetská vlajka. Milovníci filmu budou moci vidět premiéru dokumentu Poselství Tibeťanů Arnauda Desjardinse, který mapuje situaci Tibeťanů v šedesátých letech dvacátého století a vznikl za podpory Jeho Svatosti dalajlamy. Na programu jsou také filmy a besedy s autorem dokumentů o Tibetu Zdeňkem Urbancem. O životě Tibeťanů a tibetských dětí v indickém exilu se návštěvníci mohou dovědět na přednáškách koordinátorek projektů občanského sdružení M.O.S.T. Jany Neborákové a Karin Machaté. Obě pracovaly půl roku v indickém Himálaji v tibetských exilových vesničkách. Přednášky doplní dokument Útěk přes Himálaj. O své zážitky z pobytu v buddhistickém klášteře se podělí Adam Kubesa. Do atmosféry oblasti Himáláje se budou moci návštěvníci přenést i výstavou fotografií Pavla Béma a přednáškou cestovatele Oldřicha Bubáka. Na téma Tibet a česká politika vystoupí i Kateřina Jacques z poslanecké Skupiny přátel Tibetu. Hovořit se bude také o českých dobrovolnících, kteří se při svém loňském pobytu v Himálaji Malého Tibetu zaměřili zejména na místní ekologii.

PROGRAM OSTRAVA

pondělí 2. března, 17.00 hodin: Richard Slaba - výstava fotografií S hlavou v oblacích (výstava potrvá od 2. 3. do 30. 3.), Knihovna města Ostravy (u Sýkorova mostu)

úterý 3. března, 18.00 hodin: Markéta Dolistová - přednáška s projekcí Lidé a život v Tibetu Klub Atlantik, Čs. legií

středa 4. března, 18.00 hodin: Květa Fialová - čtení tibetských příběhů Centrum Harmonie - KD Jízdárna, Na Jízdárně 18

pátek 6. března, 19.00 hodin: Jakub Kadlec z Centra BDC - přednáška Tibetský buddhismus Klub Atlantik, Čs. legií 7

úterý 10. března, od 13.00 hodin: Malování Tibetské vlajky ul. 28. října 49 - u hotelu Imperial

úterý 10. března, 19.00 hodin: Koncert ProTibet - Tibeťané Lobsang Dargye a Sonam Tsering, tradiční tibetská hudba, nástroje buddhistických mnichů Hudební Bazar, Nádražní 138A

středa 11. března, 19.30 hodin: Koncert pro Tibet – Všehomír Klub Templ, Stodolní 22

pátek 13. března, 18 hodin: Kelsang lama, Srdce tibetského buddhismu - Odpoutání od čtyř lpění - přednáška tibetského buddhistického mnicha Centrum Harmonie - KD Jízdárna, Na Jízdárně 18

středa 18. března, 18.00: hodin Hana Válečková Cesta do Indie a zase zpátky - přednáška s promítáním Dobrá čajovna Dům kultury města Ostravy, 28. října 128

čtvrtek 19. března, 18.00 hodin: Přednáška Tibetské mýty Nová Akropolis, 28. října 8 (u Sýkorova mostu)

pátek 20. března, 18.00 hodin: Zdeněk Urbanec - promítání filmů Tibet – západní a Zapomenutý Tibet spojený s přednáškou a besedou s autorem Klub Atlantik, Čs. legií 7

pondělí 23. března, 18.00 hodin: Výstava fotografií Michala Švece z Indie a Nepálu Klub Atlantik, Čs. legií 7

pondělí 23. března, 18.00 hodin: Občanské sdružení M.O.S.T. - Tibetské děti v indickém exilu a dokument Útěk přes Himálaj Klub Atlantik, Čs. legií 7

středa 25. března, 17.00 hodin: Oldřich Bubák - představení knihy Thu dže čhe Dům knihy Librex, Smetanovo nám. 8

čtvrtek 26. března, 18.00 hodin: Vlasta Marek - přednáška Trhlina v realitě, Spiritualita: Západ x Východ, Muž x Žena Firma Winduo, Chittussiho 13 (nad stadionem Bazaly)

sobota 28. března, 20.00 hodin: Jesus Om - koncert skupiny, která se snaží propojit nejen různé hudební styly, ale i duchovní směry Benátky, Novoveská ul., pod Hulváckým kopcem

neděle 29. března, 17.00 hodin: Společná meditace a modlitba za Tibet. Tibetské mísy a zvonky s sebou. Zámecká čajovna Hlučín u Ostravy

Autor: Šárka Mrvová

2.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Náročné podmínky letošní Gracie.

Lilo jako z konve, vyhrála Anouska Koster

Zatopené fotbalové hřiště ve Skotnici hrající okresní přebor Novojičínska.

Fotbalu nepřeje počasí

Rosol: Po těžkých časech vyhlížím lepší zítřky, v Ostravě chci dojít co nejdál

/ROZHOVOR/ V září 2014 to dotáhl až na 26. místo žebříčku ATP. Jednatřicetiletý český tenista Lukáš Rosol si tehdy tenis užíval, šťastný byl i v osobním životě. Uběhly dva roky a situace se změnila.

AKTUALIZUJEME

Kvůli dešti na mnoha místech zasahují hasiči, lidé sčítají škody

Dešťové srážky mají na svědomí zvýšené hladiny vodních toků na severu Moravy a ve Slezsku. Vodohospodáři také zvýšili odtok z některých přehrad. V některých místech se voda vylila z koryt.

Z Prahy do Ostravy retrovlakem Ostravan

Ostrava, Praha - Ve sváteční pondělí 1. května vypraví České dráhy speciální retrovlak Ostravan, který pojede z Prahy na sever Moravy.

Víkend otců ve Vítkovicích se přesouvá

V sobotu 29. dubna se měl konat na Městském stadionu Ostrava-Vítkovice dětský den plný soutěží a zábavy s názvem Víkend otců.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies