VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Každý ostravský obvod má své dlužníky

Ostrava – Radnice jednotlivých ostravských obvodů se snaží vymáhat miliony korun od svých dlužníků tak, jak jim zákon dovoluje. Některé však v tomto ohledu přicházejí s ojedinělými přístupy.

6.3.2009 4
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/František Hloušek

Městská část Moravská Ostrava a Přívoz evidovala ke konci loňského roku pohledávky v celkové výši bezmála dvě stě osmdesát milionů korun. Většinou jde o dluhy na nájmu, velký podíl v této sumě ale mají poplatky z prodlení.

Podle mediálního zástupce radnice Vladimíra Vavrdy se podařilo oproti roku 2007 částku snížit. Jak? Když se dlužník rozhodne svou pohledávku zaplatit, může mu obvod prominout sankční částku v plné výši. Mnozí lidé na to údajně slyší.

„Je patrné, že kombinace odpuštění penále a jiných poplatků z prodlení v případě, kdy dlužník uhradí celkovou výši pohledávky, přináší kladný efekt,“ míní Vavrda.

Bude se Jih inspirovat Chomutovem?

Celková výše pohledávek městského obvodu Ostrava-Jih dosahuje také takřka dvou set osmdesáti milionů korun. Největší část ukrojují, jak jinak, dluhy za nájmy a s tím spojené narůstající penále. Občané jsou zde nejprve vyzváni k využití možnosti splátkových kalendářů.

„Postup chomutovské radnice nemáme právo posuzovat a hodnotit, řídíme se pokyny ostravského magistrátu. Pokud se však ukáže, že její řešení problému je legální a efektivní, bude naše radnice uvažovat o způsobu, jakým dosáhnout vyšší úspěšnosti vymáhání dlužných částek,“ uvádí k tématu mluvčí nejlidnatější ostravské části Michael Kutty.

Poruba omezuje nájemní smlouvy

„Postup paní starostky v Chomutově sleduji velmi pečlivě – myslím si, že zvolila velmi netradiční ale odvážný způsob řešení této problematiky. Počkám, jaká bude reakce kompetentních orgánů a příslušného ministerstva. Zdá se, že v tom sami nemají jasno a moje sympatická kolegyně v Chomutově je pěkně zaskočila.“

To jsou slova porubského starosty Lumíra Palyzy. Ani jeho obvodu se problém s neplatiči nevyhnul. Dluhy zde ale dosahují „pouze“ desítek milionů korun.

„Před několika lety jsme přijali opatření vedoucí k snížení pohledávek a uzavíráme s novými nájemníky smlouvy na dobu určitou, a to na jeden rok. V případě, že nájemník dluží, není mu smlouva obnovena! Po těchto opatřeních dlužníků rapidně ubylo,“ připojuje recept obvodu Poruba jeho starosta.

Vítkovice: Neplatíš, jdi bydlet jinde

Všechny zákonné postupy jako třeba soudy a exekuce na mzdy či majetek využívají i v městské části Vítkovice. Dlužnící mohou také požádat o splátkový kalendář. Pohledávky, především za neplacení nájemného, zde přesto stále dosahují téměř dvou desítek milionů korun. Úroky z prodlení pak šplhají ke sto milionům a podle starosty Petra Dlabala dál narůstají geometrickou řadou.

„Přistupujeme i k výpovědím z nájmu bytu po více jak tříměsíčním neplacení nájemného. Nájemník se většinou ihned po obdržení výpovědi snaží své dluhy uhradit nebo aspoň požádat o souhlas s uzavřením dohody o splátkách pohledávky. Když se pak snaží platit, dostává smlouvu na bydlení na půl roku. V opačném případě ho vystěhováváme,“ nastiňuje jeden z vítkovických systémů starosta Dlabal.

V Mariánkách je výběrčím důchodce

Mnohamilionové částky dluží také obyvatelé Mariánských Hor a Hulvák. Kde je se splácením dlouhodobý problém, přijde podle starostky Liany Janáčkové na řadu exekutor. „Takových případů je dost. Snažíme se to důsledně vymáhat, ale bývá to složité,“ konstatuje Janáčková.

Systém v Chomutově je podle ní naprosto v pořádku. „Děláme něco podobného – u nás sedí u výplat důchodce a aspoň nějakou částku od dlužníků vždycky vybere,“ dodává starostka.

Slezská: většina dluhů je nevymahatelná

„Naše pohledávky jsou soudně ošetřeny, vymáhány exekučně, ale z osmdesáti procent jsou nevymahatelné, neboť je dluží občané nemajetní – sociálně slabí,“ podotýká k tématu Deníku mluvčí slezskoostravské radnice Marie Stypková.

Příjmy těchto lidí nejsou podle jejích dalších slov exekučně postižitelné, neboť nedosahují životního minima nebo se jedná o sociální dávky.

Celkové pohledávky Slezské Ostravy vůči obyvatelům obvodu dosahují podle Stypkové více než patnácti milionů korun. Z toho nejvyšší díl je stejně jako v jiných městských částech za nájmy bytů a služby s tím spojené.

Autor: Martin Pleva

6.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vladimír Hučín se svou žalobou opět neuspěl.
5

U soudu v Ostravě bylo rušno. Hučín opět neuspěl se žalobou proti Hradílkovi

Šenovský podnik VOP CZ představil dvě bojová vozidla vyáběná ve spolupráci se společností NIMR Automotive.
10

Novinka ve stáji VOP CZ: NIMR zvládá i nejtěžší terény

Zelené autobusy FlixBusu spojí Ostravu s Krakovem a Katovicemi

FlixBus, evropský poskytovatel mobility s největší meziměstskou autobusovou sítí v Evropě, nabízí nová spojení z Olomouce a Ostravy. Zelené autobusy FlixBusu spojují přímo obě města s polskými destinacemi Krakovem a Katovicemi.

Soud rozhodl o zrušení údajného doněckého zastoupení v Ostravě

O zrušení Zastupitelského centra Doněcké lidové republiky otevřeného loni v září v Ostravě, rozhodl ve středu ostravský krajský soud.

Akcie OKD byly při privatizaci podhodnocené, potvrdil posudek

Revizní posudek uvádí, že akcie důlní OKD byly při privatizaci v roce 2004 oceněny chybně. Znalec Rudolf Doucha ze společnosti Vox Consult údajně tehdy nezapočítal mimo jiné 23 dceřiných společností a další majetek. Posudek je podle Lidových novin (LN) u Obvodního soudu pro Prahu 2, další jednání je stanoveno na 19. července.

OBRAZEM: Masarykovo náměstí v centru Ostravy v obležení studentů

/FOTOGALERIE/ Stovky studentů z ostravských středních škol se v úterý utkaly ve velkolepé bitvě O pohár Ostravské univerzity na Masarykově náměstí v Ostravě.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies