VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chaos s vyúčtováním: dočkali se nájemníci správných částek?

Ostrava - Pořádnou dávkou trpělivosti se museli vyzbrojit lidé, jejichž byty spravuje centrální ostravský obvod. Vyúčtování záloh za služby za rok 2007 se totiž mnozí dočkali až v závěru letošního února, někteří je nemají dosud.

10.3.2009 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv Deníku

Chaos, zmatek, nepořádek – tato slova zaznívala od slušnějších nájemníků. Ti s ostřejším naturelem používali dokonce výrazy, které ani nejsou publikovatelné.

Jejich kritika směřovala k počínání radnice centrálního ostravského obvodu při vyúčtovávání záloh spojených s bydlením za rok 2007. To se totiž několikrát měnilo, neustále posouvalo. Podle jedněch za to mohl nevyzpytatelný nový software, podle druhých ledabylá práce úřadu.

Podle současného oficiálního vyjádření místostarosty obvodu Jiřího Grolla byla složitá kapitola ze života správy domovního a bytového fondu ukončena 12. února letošního roku. Vyúčtování bylo konečně zpracováno a uzavřeno. Lidem má být vyplaceno bezmála devět set tisíc korun.

„Není to pravda. Zálohy za rok 2007 mi obvod vyúčtoval až minulý týden, a to napodruhé, protože jsem s jejich výpočtem nebyl spokojený a opakovaně jsem ho reklamoval. Úřad postupoval systémem pokus – omyl. Když se lidé ozvali, poslali jiné vyúčtování,“ míní jeden z nájemníků bydlících v centru Ostravy, jehož jméno má redakce k dispozici.

Groll v březnovém čísle radničního zpravodaje Centrum přiznává, že peripetie s vyúčtováváním skutečně prověřily trpělivost nájemníků, a děkuje jim za shovívavost, kterou při procesu reklamací a opravných výpočtů měli. Tolerantní pohled na věc ze strany obyvatel obecních bytů je však spíše zbožným přáním radnice než skutečností. Mnozí totiž stále nedokážou pochopit, jak si mohla radnice dovolit mást své občany špatně vypočtenými ciframi, ani to, proč jí přepočítání trvalo tak dlouho.

„Je to opravdu nehoráznost, protože pokud chtějí po nás zaplatit případné nedoplatky při vyúčtování, tak máme dle zákona určitou dobu, kdy musíme zaplatit, jinak nám hrozí penále. V jejich případě je to asi něco jiného,“ přidávají se obyvatelé jednoho z domů v Ostravě-Přívoze, kteří pro ilustraci dostali v opravném vyúčtování o pět tisíc korun méně, než jim radnice vypočítala původně.

S ohledem na to, že tito lidé v bytech centrálního obvodu jinak spokojeně žijí, nechtěli raději zveřejňovat svá jména. Deník chtěl na základě jejich stálých ohlasů aspoň rekapitulovat celý průběh problematického vyúčtování. Otázky směřující k tomu, zda už dostali všichni přeplatek vyplacen, v čem tkvěl problém, či v neposlední řadě zda se třeba radnice nechystá poškozeným nájemníkům vyplácet úrok z prodlení, však zůstaly starostou obvodu Miroslavem Svozilem nezodpovězeny.

Podle jeho mluvčího Vladimíra Vavrdy už údajně bylo o problému vše sděleno v minulých číslech měsíčníku Centrum. Řadu odpovědí jsme tam však nejen my, ale hlavně nájemníci hledali marně…

„Nájemníci mají nárok, aby požadovali úroky z prodlení, pokud radnice opozdila vyplácení vyúčtování záloh. Finanční vypořádání má být totiž provedeno do sedmi měsíců od ukončení zúčtovacího období. Úrok za opožděné vyúčtování by si tedy lidé mohli nárokovat od 1. srpna loňského roku až do termínu zaplacení. U mnohých by tedy šlo o dobu dosahující i více než půl roku. Zároveň by poškození nájemníci mohli žádat i poplatek z prodlení, což by byla v důsledku vyšší částka, s řešením této situace by se však museli obrátit na právníky.“ Jan Vozárik z ostravské pobočky Sdružení na ochranu nájemníků

„Z celkového výsledku opravného vyúčtování je pro nájemce zásadní informací celková suma přeplatků ve výši 892 738 korun, která se týká více než tří set bytů,“ vyčísluje místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu Jiří Groll na stránkách radničního zpravodaje Centrum a doplňuje přání, aby vyúčtování záloh za služby spojené s bydlením za loňský rok probíhalo efektivněji.

Autor: Martin Pleva

10.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Utkání 25. kola druhé fotbalové ligy (Fortuna národní liga - FNL): MFK Vítkovice vs. FK Ústí nad Labem, 29. dubna v Ostravě.
9

Mišinský trefil vítkovickou naději

Koncertní sympozium Leoše Janáčka na Hukvaldách.
10

Hukvaldami se rozezněly tóny Janáčkova díla

Volejbalistky se přiblížily k medaili. Přivézt ji mohou v pondělí z Brna

Hlavy mají po vyřazení v semifinále zase nahoře a jdou za svým cílem. Volejbalistky TJ Ostrava v prvním utkání série play-off o 3. místo v extralize v sobotu doma hladce porazily KP Brno 3:0 a od obhajoby loňského bronzu je dělí jedno vítězství. Medaile mohou přivézt už v pondělí z Brna, kde se od 18 hodin hraje druhý duel.

Fanoušci dotlačili Baník k výhře na Žižkově

Fotbalisté ostravského Baníku jsou zase o kousek blíže vysněnému návratu do první ligy. V sobotu totiž vyhráli důležitý duel 25. kola druhé ligy na půdě Žižkova.

Pivaři jásají! Centrumka a Spolek se vrátí k bývalému lesku

Ostrava - Nabídka, kde zajít v centru města na kvalitní jídlo a dobré tankové pivo, se zase rozšíří! Masarykovo náměstí a jeho nejbližší okolí by se mohlo opět stát vyhledávaným místem, kde by se Ostravané chodili o víkendech bavit.

Hledaného muže našli mrtvého v potoce

Pravděpodobně obětí velké vody se stal pětasedmdesátiletý muž z Příbora. V pátek 28. dubna odešel z domu, poté už o sobě nedal vědět.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies