Proměna Ostravy v moderní metropoli plnou nových staveb se zadrhla. Investoři nemají na plánované projekty peníze – lukrativní pozemky tak leží ladem a místní stavební firmy nedostávají zakázky a musejí propouštět své zaměstnance. Jak řešit tento problém spojený s neutichající hospodářskou krizí? O tom nyní hovořili zástupci vedení města s desítkami představitelů místních stavebních firem na prvním setkání v hotelu Park Inn.

„Čím více se bude stavět, tím více bude město prosperovat a zmírní se dopady krize. Lidé budou mít práci, budou se platit větší daně,“ konstatoval na úvod náměstek ostravského primátora pro investice Zdeněk Trejbal s tím, že město se tedy musí snažit o to, aby utlumený rozvoj znovu rozhýbalo.
Zlepšení situace by podle jeho dalších slov mohly přinést dva kroky. Za prvé by město mělo zpřísnit podmínky pro zadávání veřejných zakázek tak, aby se do nich nemohly hlásit nezodpovědné zprostředkovatelské firmy.

„V současné době se na zakázky hlásí řada firem, které nejsou stavební, ale jen zprostředkovatelské. Nezajímá je ani osud města, ani budoucnost najatých dělníků. Soutěží za ceny, které jsou nereálné a které přinášejí špatnou kvalitu díla. Nejprve se sice ušetří, ale do budoucna na tom město prodělá,“ ocenil tento krok Tomáš Závada, majitel stavební společnosti Intoza.

Druhým bodem vedoucím ke znovunastartování stavebního boomu by podle závěrů společné debaty mělo být zjemnění platebních podmínek při prodeji pozemků. „Musíme v této době poskytnout určitě úlevy či splátkové kalendáře na volné pozemky tak, aby mohli investoři díky zprvu ušetřeným financím okamžitě zahajovat své stavby, a tím podpořit projekční a stavební firmy ve městě,“ vysvětlil dále Trejbal.

Oba „záchranné body“ by se podle jeho mínění mělo podařit uvést do praxe už do konce tohoto měsíce.

„Byla to první vlaštovka, impulz, abychom se jako místní stavební firmy dali dohromady. Je to první náznak snahy něco řešit společně, protože stavebnictví v Ostravě je teď ve velkých problémech,“ vyjádřil se závěrem Tomáš Závada k setkání, které by se mělo opakovat na přelomu září a října.

Akce se startem v roce 2010, konec 2011

  • Dostavba alternativní scény Divadla loutek Ostrava
  • Úprava Slezskoostravského hradu
  • Vybudování tramvajové zastávky na ulici 28. října u Nové Karoliny
  • Úprava řeky Ostravice – vodácké stezky, plochy pro slunění
  • Rekonstrukce elektrocentrály a ústředny na Nové Karolině

Akce se startem v roce 2011, konec 2012

  • Přivedení trolejbusu na Novou Karolinu
  • Další úpravy řeky
  • Vybudování safari a pavilonu evoluce v ostravské zoo

Akce se startem v roce 2011, konec 2013

  • Revitalizace Komenského sadů
  • Odvedení odpadních vod z průmyslové zóny Paskov

Akce se startem v roce 2010, konec 2012

  • Budování cyklostezky podél řeky Ostravice