Stavba ze 16. století, která už je velmi zchátralá, se má demolovat. Na jejím místě má vyrůst bezbariérové ubytování s relaxačním centrem a dětským hřištěm. Proti jeho bourání se postavilo občanské sdružení Za záchranu zámku v Polance nad Odrou. Zorganizovali například petici, kterou podepsalo asi 430 občanů. Dnes pak svolali před zámek demonstraci, na které se sešlo přes padesát lidí.

„Bojovali jsme za to, aby zámek zůstal a na demonstraci se ukázalo, že lidé, kteří přišli, chtějí zámek zachránit,“ uvedl vedoucí občanského sdružení Za záchranu zámku v Polance nad Odrou Radomír Zacios ml.

Demonstrace je zbytečná, míní spolumajitelka zámku

Jedna z majitelů zámku, Jarmila Korábová, aktivitě lidí, kteří se vydali před zámek demonstrovat, nerozumí. „Demonstrovat mohou, ale jak chtějí zachraňovat soukromý barák, který už byl dávno vyňatý ze souboru kulturních památek?“ diví se. Podle ní na ni celá demonstrace působí spíše jako předvolební akce sociálních demokratů.

Původní majitelé zámek zrestituovali v roce 1995. A když si ho přebírali, nestačili se divit. Zámek byl v žalostném stavu. „Zůstaly tam opravdu jen ty klenby, všechno kolem dokola je zničeno. Léta se k zámku navážely odpadky. A bohužel je to práce Polaneckých,“ říká Korábová. Jak dodala, o honosném šlechtickém sídle se v souvislosti s polaneckým zámkem nedá už hodně dlouho mluvit. „Už v roce 1924, kdy to koupil můj dědeček, tam rodina nebydlela a sloužilo to jako hospodářský statek. U nás se nikdy neříkalo pojedeme na zámek, ale do Polanky nebo na statek,“ vzpomíná jedna z dědiček.

Zámeček byl určen k demolici už jednou, a to v padesátých letech minulého století. Tehdejší zemědělské družstvo ale nakonec rozhodlo, že jeho prostory využije jako sklady, a tak zůstal. Právě zásah tehdejších zemědělců, kteří ho přestavěli, ovšem nad zámkem udělal definitivně kříž. Kvůli tomu totiž nebyl zapsán do seznamu kulturních památek a není proto pod ochranou památkářů.

Je možné, že zítra přijedou bagry

Lidem, kteří za záchranu budovy zámku bojují, se na svou stranu podařilo získat některé politiky. Na včerejší demonstraci přijel například bývalý ministr kultury Vítězslav Jandák. „I když je zámek v hrozném stavu, je dominantou Polanky. Konstrukci si udržel, ta je zdravá. Je to velká škoda, že už je na něj vydán dokonce demoliční výměr. Je možné, že zítra přijedou bagry a zámek zmizí z mapy České republiky,“ upozornil Jandák. Smutným faktem podle něj je, že po roce 1990 bylo zbouráno více zámků než za celou socialistickou éru. „Požádám o schůzku ministra a budu s ním o zámku jednat,“ slíbil Jandák.

Spolumajitelka zámku Jarmila Korábová řekla, že se celá léta, co dostali zámek zpět, snažili najít někoho, kdo by zámek opravil. Nebyli ale úspěšní. „Nechceme to ale prodat komukoli. Odmítli jsme třeba podnikatele, který tam chtěl udělat supermarket. Ale projekt místní podnikatelky je dobrý, co vymyslet lepšího?“ ptá se Korábová, která vlastní jednu dvacetinu zámku a okolních pozemků.

Ostatní dědici jsou všichni v zahraničí, kam odešli po roce 1968. Postupují však ve shodě a podle Korábové od svých plánů zámek prodat místní podnikatelce ustoupit v této chvíli nehodlají. Prodat chtějí i okolní pozemky. Jak dodává, přesto, kdyby se našel investor, který by zámek opravil, byli by ochotni s ním vyjednávat.

Památkáři demolici nepodoručili

Demolici budovy nedoporučují ani ostravští památkáři. Podle vyjádření ostravského památkového ústavu z ledna nelze demolici zámku doporučit, a to jednak pro dochované architektonicko-historické hodnoty, jednak i z hlediska urbanistického a krajinářského. Zámek je podle nich památka místního významu, která je dominantou Polanky.

Samotný obvod peníze na opravu zámku, která by přišla na zhruba sedmdesát milionů korun, nemá. S žádostí o odkup se proto obrátil na město Ostravu, radní ale koupi hlavně kvůli vysokým finančním nákladům na opravu neschválili. Investora, který by zámek opravil, se snažili najít i členové sdružení za jeho záchranu. Deník kontaktoval jednoho z podnikatelů, který se o zámek zajímal.

„Několikrát jsem se snažil s majiteli zámku spojit, ale nepodařilo se mi to. Proto jsem celou záležitost odložil k ledu,“ říká podnikatel, který si ale nepřál zveřejnit své jméno. Redakce však jej má k dispozici. Spolumajitelka zámku to však vidí jinak. „Kontaktoval nás. Většinový vlastník pan Doležel ho informoval, že je na to vázána smlouva o smlouvě budoucí, ale že by se s tím dalo něco dělat. Ale on už se od té doby neozval,“ tvrdí Korábová.

Místní podnikatelka Šárka Bendžalová, která má v plánu relaxační centrum místo zámku postavit a s majiteli zámku je předběžně domluvená, se k situaci nechce obšírně vyjadřovat. „Zámek je soukromý. A takové je rozhodnutí jeho majitelů,“ uvedla s tím, že také ona se snažila několikrát bez výsledku kontaktovat zmíněného podnikatele, který o zámek projevil zájem.