Na vrcholu Prašivé byl nedávno postaven téměř padesát metrů vysoký stožár. „Byla to velká a rychlá akce opředená tajemstvím. Postavila se tady v lese nová cesta, několik aut přivezlo zařízení a stožár. Těžkotonážní jeřáb jej pak vztyčil. Nikdo nechtěl říct, k čemu ten stožár slouží. Dělníci mi jen řekli, že bude sloužit k odhalování černých duší,“ řekl muž, který se o stavbu zajímal.

Jak se ukázalo, tajemství to není tak tajné. Provozovatelem zařízení je Český telekomunikační úřad. Na stožáru nejsou klasické vysílací antény, což možná některé pozorovatele klamalo. Stanice slouží k monitorování veškerého radioprovozu v širokém okolí. Citlivé přístroje zaznamenají nejen klasické vysílačky, ale také další přístroje využívající bezdrátovou technologii v pásmu od 0 do 3000 MHz, tedy od rádiem řízených modelů přes zabezpečovací systémy, rozhlasové a televizní vysílače, mobilní telefony po wifi.

Radiokomunikace sledují i obsah vysílání

Sledován je samozřejmě i provoz vysílaček, které se prodávají volně s přednastavenými frekvencemi, tzv. PMR. Někteří uživatelé u nich výrazně zvyšují výkon, aby dosáhli větší vzdálenosti. U stanic, které by o svém oficiálním výkonu dosáhly spojení maximálně na vzdálenost kolem tří kilometrů, pak dělají spojení až na několik desítek kilometrů.

Protože Český telekomunikační úřad má ze zákona povinnost vykonávat dozor nad radioprovozem, používají sledovací zařízení také ke kontrole obsahu vysílání. Mohou tak reagovat například na stížnosti na nevhodné vyjadřování ostatních uživatelů radiostanic.

Stacionární neobsluhovaná monitorovací stanice na Prašivé má za úkol nepřetržitě zaznamenávat veškerý signál, který se šíří éterem nad poměrně rozsáhlým územím Ostravska. Ten se vyhodnocuje a porovnává s povoleními, která jsou pro každý kmitočet přidělena. Podobných stožárů je v zemi postaveno několik, aby bylo pokryto celé území republiky.

Zakázaný zdroj odhalí speciální dodávky

V praxi by měli být odhaleni všichni provozovatelé radiostanic, kteří svůj signál šíří v rozporu s povolením. Na pozoru by se měli mít především radioamatéři, kteří si pomáhají ve zvýšení výkonu svých vysílaček nebo pro svou komunikaci využívají jiných kmitočtů, než na jaké mají povolení. Často tak dochází k rušení signálu uživatelů, kteří si za něj platí.

Technici jsou schopni dohledat zdroj nepovoleného signálu nejen pomocí stacionárních stanic, ale mají k dispozici také mobilní stanice umístěné v dodávkových automobilech. S těmi vyjíždějí do terénu ve chvíli, kdy jim výpočty souřadnic ze stacionárních stanic udají přibližnou polohu zakázaného zdroje. Mobilní stanice pak dokáží zdroj lokalizovat zcela přesně.

Odhalování černých signálů přitom není ničím výjimečným. Deník už v polovině devadesátých let popisoval vybavení tajemné dodávky s podezřele velkým množstvím antén, která stála v centru Karviné. Technici se tehdy snažili odhalit zdroj, který rušil signál banky.