VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ostravská sídliště hyzdí vraky aut

Ostrava - Autovraky. Zabírají potenciální místa k parkování, hyzdí okolí domů, vadí lidem, před jejichž domy stojí. Boj s nimi se však zdá být beznadějný.

12.8.2009
SDÍLEJ:

Obyvatelům ostravského sídliště Šalamouna zabírá autovrak parkovací místo už téměř rok.Foto: DENIK/Miroslav Kucej

Někteří majitelé starších aut zřejmě chtějí ušetřit za ekologickou likvidaci svého vozidla, proto nechávají autovraky bez poznávací značky v ulicích města, což může být nakonec dražší než cesta na vrakoviště. V poslední době se množí stížnosti na zavazející autovraky i Ostravě. Zbavit se tohoto problému je však úředně velmi zdlouhavé a k samotnému odstranění vraku nemusí nakonec ani dojít.

Podle Vladimíry Zychové, mluvčí ostravských strážníků, je obtížné určit, co můžeme za vrak považovat, a co ne. „Za vrak je považováno vozidlo, které je trvale technicky nezpůsobilé k provozu a není opatřeno registrační značkou nebo je zjevně technicky nezpůsobilé k provozu. Pokud strážníci objeví automobil, který se na první pohled jeví jako vrak, sepíší záznam a celou věc oznámí příslušnému městskému úřadu, který na své úřední desce zveřejní výzvu majiteli k odstranění zavazejícího automobilu,“ tvrdí mluvčí strážníků. Jestliže vlastník nepojízdné auto na své náklady do dvou měsíců neodklidí, hrozí mu vysoká peněžní pokuta.

Podle Karla Morávka, obyvatele jednoho z porubských sídlišť, ohrožuje jeden z autovraků jeho bezpečnost. „Každý den, když vyjíždím do práce a stojím na křižovatce, brání mi ve výhledu nepojízdná dodávka. Opravdu je to hodně nebezpečné,“ uvedl muž. „Policie nemůže takový automobil na místě odtáhnout. To může udělat pouze sám majitel vozidla, popřípadě majitel komunikace, na které automobil zavazí,“ sdělila mluvčí ostravských strážníků.
Nepojízdný automobil překáží také obyvatelům ostravského sídliště Šalamouna. „Vrak tady stojí už téměř rok. Nikdo s tím nic nedělá, a já se na to musím denně dívat z okna. Když přijedu domů, nemám kde zaparkovat,“ stěžuje si obyvatelka sídliště Zuzana Vavřincová.

Vítězslav Bystroň z Úřadu městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz nepovažuje situaci s vraky za kritickou. „V našem obvodu je asi dvacet takových aut. Jestliže má vrak státní poznávací značku, okamžitě zkontrolujeme ve veřejné databázi, zda má jeho majitel uzavřenou zákonnou pojistku. Pokud nemá, předáváme celou věc odboru dopravně správních činností, který zahájí správní řízení. Majiteli tak hrozí vysoké peněžní pokuty, kterými se daří situaci kontrolovat,“ sdělil Bystroň.

LUKÁŠ MRÁZEK, TEREZA KRUMPHOLZOVÁ12.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Náročné podmínky letošní Gracie.

Lilo jako z konve, vyhrála Anouska Koster

Zatopené fotbalové hřiště ve Skotnici hrající okresní přebor Novojičínska.

Fotbalu nepřeje počasí

Rosol: Po těžkých časech vyhlížím lepší zítřky, v Ostravě chci dojít co nejdál

/ROZHOVOR/ V září 2014 to dotáhl až na 26. místo žebříčku ATP. Jednatřicetiletý český tenista Lukáš Rosol si tehdy tenis užíval, šťastný byl i v osobním životě. Uběhly dva roky a situace se změnila.

AKTUALIZUJEME

Kvůli dešti na mnoha místech zasahují hasiči, lidé sčítají škody

Dešťové srážky mají na svědomí zvýšené hladiny vodních toků na severu Moravy a ve Slezsku. Vodohospodáři také zvýšili odtok z některých přehrad. V některých místech se voda vylila z koryt.

Z Prahy do Ostravy retrovlakem Ostravan

Ostrava, Praha - Ve sváteční pondělí 1. května vypraví České dráhy speciální retrovlak Ostravan, který pojede z Prahy na sever Moravy.

Víkend otců ve Vítkovicích se přesouvá

V sobotu 29. dubna se měl konat na Městském stadionu Ostrava-Vítkovice dětský den plný soutěží a zábavy s názvem Víkend otců.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies