U lidí, kteří chodí za umělým sluncem do solárií, je riziko vzniku kožního melanomu o tři čtvrtiny vyšší než u těch, kteří je nenavštěvují.

Česká obchodní inspekce provedla v minulých týdnech kontroly solárií a výsledky zveřejnila na svých internetových stránkách. Z deseti případů osm nevyhovovalo předepsaným normám a ohrožovalo zdraví svých uživatelů.

Přesto všechno návštěvnost solárií v Moravskoslezském kraji neklesla. „Žádný pokles jsme zatím nezaznamenali. Lidí chodí pořád hodně, akorát se ptají, jestli to teda nebezpečné je, nebo není. Trubice v našich soláriích jsou pravidelně měněny. Každý, kdo nás navštíví, si to může zkontrolovat,“ uvedla Monika Kolegová z wellness centra Suncity v Ostravě-Porubě.

Ani v havířovském Relax body centru snížený zájem o umělé slunce nepociťují. „Zatím se to na návštěvnosti nijak neprojevilo. Já sama bych si návštěvu solária rozmyslela,“ sdělila Lucie Hamplová, obsluha solária.

Lidé navštěvující solária nejspíše považují za zdravé vše, co je zároveň krásné. I v Opavě riskují lidé zdraví pro krásu. „Zákazníci k nám pořád chodí. Je na každém z nich, jak se rozhodou,“ řekla pracovnice opavského kosmetického studia Violka.

Odborníci zjistili, že záření v soláriích zvyšuje riziko rakoviny stejně jako například kouření nebo působení azbestu. Podle Radka Litvika, specialisty z kožního oddělení Fakultní nemocnice v Ostravě, dopadá na návštěvníky solárií UV A záření, které působí ve střední vrstvě kůže a je velmi škodlivé.

LUKÁŠ MRÁZEK
TEREZA KRUMPHOLZOVÁ