VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rusko, země překvapení a protikladů

Rusko - Vyprávění o cestě na Bajkal vzbudilo u diváků a čtenářů velký ohlas, a proto se Leoš Šimánek rozhodl tuto diashow obohatit o další nepublikované záběry, lépe zdokumentovat některé části cesty a znovu ji uvést.

12.9.2009
SDÍLEJ:

Leoš a Lenka se psem Koyukem, aljašským malamutem. Foto: Archiv cestovatele

Autor se snaží zajímavým způsobem přiblížit výjimečnost této rozlehlé a kulturně různorodé země s krásnou přírodou a někdy neobyčejně drsnými životními podmínkami.

Zcela neobvyklé expedice se zúčastnil kromě Leoše a Lenky Šimánkových i známý filmař a fotograf Lumír Pecold, který dobře znal celou oblast před i za Uralem. Trojice cestovatelů uskutečnila to, co se podařilo jen málokomu. Procestovali obrovité Rusko s přilehlými jihoasijskými republikami – zemi nesmírných protikladů, kde se snoubí neprostupné lesy s tundrami, horké pouště i hory pokryté věčným sněhem a ledem, se subtropickým či arktickým mořem.

Nacházeli zde území zcela zničená drancováním přírodních zdrojů, ke kterému docházelo za minulého režimu. Naproti tomu ale i přírodu téměř nedotčenou činností člověka, kterou je možné uchovat jako národní parky pro příští generace.

Potkávali jak světlovlasé Evropany, tak tmavé Asiaty, naráželi na nevlídné, nespokojené lidi, a naopak objevili obyvatele velice milé, pohostinné a šťastné. Tito domorodci žijící daleko od měst si stále udržují tradiční způsob života a zvyky.

Základna v kamionu

Náročná expedice se mohla realizovat jen díky důkladné přípravě a vybavení. Se speciálně upravenou tatrou zdolávala posádka i ty nejobtížnější terény. Kamion sloužil nejen k překonání ohromných vzdáleností, ale i jako základna pro celou řadu aktivit. Leoš, Lenka a Lumír podnikali dlouhé výpravy na koních, vzrušující rafting na nafukovacích člunech, vysokohorské výstupy včetně lyžařských túr i plavbu na plachetnici. Tímto způsobem se dostali i do těch nejodlehlejších koutů této země.

Šťastnou náhodou se jim podařilo získat povolení ke vstupu do pohraničních oblastí, kam byl přístup před perestrojkou přísně zakázán.
Nově sestavenou live-diashow doplňuje již třetí vydání stejnojmenné fotografické knihy – Rusko, země plná překvapení, kterou vydal Leoš Šimánek v nakladatelství Action-Press jako svoji patnáctou publikaci.

O autorovi
Leoš Šimánek se narodil v roce 1946 v Chocni ve východních Čechách. Víc než polovinu svého života strávil cestováním a na expedicích, nebo žil v Německu a Kanadě, kde je také státním příslušníkem. Nyní, po letech, bydlí opět ve své vlasti na severovýchodě Čech, odkud vyráží s manželkou, synem a dcerou za přírodními krásami naší planety.
Původním povoláním stavební inženýr se od roku 1975 věnuje cestopisné literatuře jako autor i fotograf. Je známý v mnoha zemích svými fotoreportážemi a cestopisnými publikacemi s bohatým obrazovým doprovodem. V televizi, rozhlase a ve svých Action-Vision-Diashows se dělí s veřejností o neobyčejné zážitky i dobrodružství z cest.
Více informací o autorovi, jeho knihách a diashows můžete najít na internetových stránkách www.leossimanek. cz.
12.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sochu svatého Františka z Assisi mohou vidět lidé, kteří se vydají na procházku po nově zrekonstruované farské cestě v Ludgeřovicích. Autorem díla je opavský sochař Daniel Klose.
6

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

Chrobákova, jedna z šesti nových zastávek na znamení ve Staré Bělé.
11

Zastávky na znamení? Obvod Stará Bělá je nechce

Kvůli zabité čivavě si Skoupý za Havířov už nekopne

ANKETA/ Asi by to nebyla hezké atmosféra, kdyby diváci v průběhu zápasu na jednoho hráče pokřikovali, že je vrah, který zabil psa. I proto už Karel Skoupý za havířovské Indiány kopat nebude. 

Cestování do Hlučína komplikuje výluka

Kvůli opravě několika přejezdů musí cestující mezi Kravařemi a Hlučínem použít náhradní autobusovou dopravu.

Hotel Vlčina ve Frenštátě pod Radhoštěm: skončí chátrání?

Frenštátský hotel Vlčina se možná opět stane vyhledávaným cílem turistů, kongresmanů a třeba i hráčů. Komplex chce koupit skupina Synot.

Hodiny se vrátily na „Alšák“

Třístranné klasické ciferníkové hodiny jsou od úterý zpět na Alšově náměstí v Porubě. Byť už ne jako dříve na jeho severní straně, nýbrž na opačné u nástupní stanice autobusů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení