Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava a Technická univerzita Liberec tak za 17 milionů korun budou moci, s přispěním partnerů projektu, vybudovat například interaktivní expozice pro školáky nebo vytvořit nové schéma výuky technických předmětů na základních a středních školách, kde vzniká vztah, nebo naopak nedůvěra dětí k mnohdy i prestižním a perspektivním oborům. Hlavním cílem projektu je získávání nových talentů pro vědu a výzkum v technických oborech.

„Česká věda a společnost se stále potýká s nedostatkem technicky vzdělaných odborníků. A to i přesto, že absolventi technických studií mají před sebou velmi dobrou profesní perspektivu. Cílem tedy je co nejdříve probudit zájem o studium technicky zaměřených oborů u mladé generace,“ nastínil smysl projektu děkan Fakulty strojní Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě Radim Farana.

Moderní univerzita musí umět prezentovat své výsledky


Plánované interaktivní expozice, které jsou součástí projektu Nové talenty pro vědu a výzkum, budou umístěny tak, aby bezprostředně navazovaly na průmyslovou praxi. Jedna z nich tedy vznikne v Liberci ve spolupráci se společností Elmarco, s. r. o., která je světovým výrobcem strojů pro průmyslovou produkci nanovláken, a IQ Parkem.

Druhá expozice bude umístěna v areálu skupiny Vítkovice Machinery Group v Ostravě, kde bude zaměřena především na špičkové strojírenství a informatiku. K vidění tu bude řada exponátů – konkrétních, do každodenního života převedených výstupů vědy a výzkumů Fakulty strojní a Fakulty elektrotechniky a informatiky Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava.

„Chceme být moderní evropskou univerzitou a k té neodmyslitelně patří i to, že dokážeme široké veřejnosti představit výsledky vědy a výzkumu, který na fakultách děláme,“ uvedl Ivo Vondrák, děkan Fakulty elektrotechniky a informatiky Vysoké školy báňské– Technické univerzity Ostrava.

Projekt odstartoval v historické ústředně


Kromě expozic budou vytvořeny výukové hodiny technických předmětů pro žáky základních a středních škol, speciální prezentace, vlastní webové stránky projektu a brožury s podrobnými informacemi, kde je možné perspektivní technické obory studovat, na co se zaměřují a jaké mají absolventi těchto oborů uplatnění v praxi.

„Chystáme se také na přednášky a besedy na základních i středních školách, chceme představit osobnosti české vědy, spolupráci s praxí,“ upřesnila Sylva Drábková, proděkanka Fakulty strojní Vysoké školy báňské– Technické univerzity Ostrava.

Naplňování projektu Nové talenty pro vědu a výzkum odstartovalo právě v pondělí. Příznačně se tak stalo v tzv. VI. energetické ústředně, uprostřed 180 let starého areálu národní technické památky v Dolní oblasti Vítkovic, která se za pár dní začne měnit k nepoznání – na základnu vzdělávání, vědy, výzkumu, poznání a nového užití historických industriálních objektů pro společenské a kulturní vyžití v 21. století.