Před současnou vědeckou knihovnou nacházející se ve zcela nevyhovujících podmínkách budovy ostravské Nové radnice začali. Pak šli pouť po architektonických zajímavostech města až se dostali před Dům kultury města Ostravy. Naproti němu by měla vyrůst nová vědecká knihovna. Jaká? To je ve hvězdách.

Vše o Černé kostcei dalších investičních projektech v Ostravě ČTĚTE ZDE!

Zhruba padesát účastníků sobotního pochodu by si přálo, aby to byla takzvaná Černá kostka – projekt brněnských architektů Kuby a Pilaře, který v roce 2004 vyhrál architektonickou soutěž. Současné vedení kraje je ale jiného mínění, chce najít projekt nový, údajně levnější.

Na podporu kostky vnikají petice, konají se protestní happeningy, nyní se uskutečnila tato procházka vedená historikem architektury Martinem Strakošem.

„Nejde o to, jestli se nám Černá kostka líbí, nebo nelíbí, ale že je potřebná. Pokud má být Ostrava plnohodnotným městem, tak si takovouto stavbu může dovolit,“ konstatoval na úvod procházky Strakoš.

Stejného mínění byli i lidé všeho věku, kteří šli v chladném a deštivém počasí společně od Nové radnice kolem budovy městské knihovny u Sýkorova mostu, dále přes Masarykovo náměstí, ulici Zámeckou, zastavili se i u Domu umění a pokračovali přes Náměstí republiky až k Domu kultury.

„Byla architektonická soutěž, Černá kostka ji vyhrála, tak by měla být také postavena. Není co řešit – pravidla se mají dodržovat. Vždyť je to perfektní návrh,“ vyjádřil se například Pavel Krobot, jeden z účastníků procházky.

Poznat historii budov v centru města a zároveň podpořit stavbu vědecké knihovny chtěla i Lenka Plucharová. „V Ostravě se staví samé hotely a kanceláře, nic veřejného. Černá kostka by byla ušlechtilá stavba. Na takovou knihovnu by se peníze měly najít,“ uvedla Plucharová.