VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Orgány nejsou na prodej. Můžete je ale darovat

Ostrava- Lékaři se čím dál častěji setkávají s lidmi, kteří chtějí prodat kousek sebe, aby vyřešili tíživou finanční situaci a dostali se k penězům. „Prodej lidských orgánů v Česku není možný, jedná se o trestný čin. Občas se telefonicky lidé informují i o této možnosti, ale po vysvětlení mě již nekontaktují,“ říká vedoucí lékař transplantačního centra ostravské fakultní nemocnice Jiří Samlík.

12.11.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Jolana Hájková z Ostravy patří mezi ženy, které nemohou otěhotnět přirozenou cestou, protože se jí ve vaječnících netvoří vajíčka. Její jedinou možností, jak dosáhnout toho, po čem ona i její manžel tak touží, byla implantace zdravých vajíček jiné ženy do její dělohy. Vedoucí embryologické laboratoře ostravského Gyncentra, které se specializuje na léčbu neplodnosti, Jarmila Jusková uvádí podmínky dárcovství vajíček.

„Každá potenciální dárkyně, která do našeho centra přijde, musí splnit dvě základní podmínky. Musí být ve věkové kategorii od 18 do 35 let a musí mít ukončeno středoškolské vzdělání. Pokud je splní, je zařazena do užšího výběru a čeká ji řada vyšetření,“ vysvětluje Jusková a dodává, že stejné podmínky platí i pro muže, kteří se rozhodnou darovat sperma. „U mužů je ještě jedna podmínka, a to vyšetření na spermiogramu, kdy se zkoumá kvalita a kvantita spermatu,“ vysvětluje Jusková.

Podle zákona je darování vajíček i spermií bezplatné, ale dárci je poskytnuta odměna ve výši několika tisíc korun,jež má pokrýt náklady, které jsou s darováním spojeny. „Jedná se nejčastěji o cestovní náklady a náklady za ušlou mzdu,“ upřesňuje Jusková.

Čtenáři Moravskoslezského deníku vinternetové anketě jednohlasně odmítli, že by byli ochotni své ledviny nebo kostní dřeň zpeněžit. ČTĚTE ZDE!

„Nevím, jestli ta žena, od které vajíčka mám, to dělá pro peníze, nebo kvůli tomu, že chce někomu pomoci, a je mi to jedno. Hlavně že mám šanci porodit zdravé dítě,“ tvrdí Jolana Hájková.

V Ostravě existuje také transplantační centrum, které je součástí Fakultní nemocnice Ostrava. „V naší nemocnici se specializujeme na transplantaci ledvin ze zemřelého dárce a také příbuzenské transplantace od žijícího dárce. Z celosvětových statistik navíc vyplývá, že udruhéhotypu transplantace je funkce ledviny o deset procent vyšší než při transplantaci ze zemřelého,“ tvrdí mluvčí fakultní nemocnice Tomáš Oborný.

Mlčení znamená souhlas


Zároveň vysvětluje, co musí člověk udělat, pokud se chce po smrti stát dárcem orgánů: „Současná legislativa vychází z předpokládaného souhlasu občanů k provedení odběru orgánů k transplantačnímu účelu v případě smrti člověka. V případě nesouhlasu s posmrtným odběrem tkání a orgánů je třeba provést registraci do Národního registru osob nesouhlasících s posmrtným odběrem tkání a orgánů.“ I Oborný potvrzuje, že pokud by se někdo rozhodl se svými orgány obchodovat, dopustí se trestného činu.

V posledních letech se objevila soukromá firma Sanaplazma, kde lidé darují za úplatu krevní plazmu. „Sanaplazma je komerční plazmaferetické centrum, kde lidé dostávají za darování plazmy finanční odměnu, což u nás v krevním centrum nejde,“ uvádí Zuzana Čermáková, primářka ostravského krevního centra. Podle Čermákové chybí v krevním centru fakultní nemocnice osm tisíc dárců.

Žena darovala vajíčka, aby pomohla bezdětnému páru

O darování vajíček se pětadvacetiletá Lucie, která si nepřála zveřejnit své příjmení, dozvěděla z letáčku v ordinaci svého gynekologa.
„V čekárně jsem se nudila, a tak jsem si četla snad všechny letáčky, které jsem tam našla. V jednom z nich se psalo o možnosti darování vajíček a o tom, že tím mohu pomoci párům, které nemohou mít dítě. Vůbec jsem tomu zpočátku nevěnovala pozornost,“ vypráví žena, která před dvěma lety porodila zdravého kluka.

„Později jsem si uvědomila, kolik mám kamarádek, kterým se nedaří otěhotnět, a jaké to je vlastně štěstí, že se mi to podařilo, ařekla jsem si, že jim mohou pomoct.A tak jsem se objednala k lékaři, abych zjistila, zda se vůbec můžu stát dárkyní.“ Lucie absolvovala řadu vyšetření, po kterých jí lékaři sdělili, že může.

Následovala nejnepříjemnější fáze celého procesu. „Musela jsem si do břicha píchat hormonální injekce, aby vajíčka získala správnou velikost a aby dozrála,“ popisuje žena, co musela podstoupit. Právě tohle byla fáze, které se Lucie nejvíce bála, ale tvrdí, že samotné píchání injekcí ji nebolelo, ale jako vedlejší efekt se objevovaly bolesti břicha a nárůst váhy.

„Po necelém měsíci mi lékaři odebrali asi pět vajíček a oplodnili je spermiemi partnera ženy, které jsem měla pomoci.“ Tím to pro Lucii skončilo. Jestli udělala některý pár šťastným, nebo ne se nikdy nedozvěděla, protože dárcovství podléhá přísné anonymitě. Na otázku, jestli je smířena s tím, že po světě možná bude běhat dítě, které je napůl její, odpovídá: „Ano, jsem. Tím, že je to anonymní, se ani nedozvím, jestli se z mého vajíčka nějaké dítě narodí, nebo ne, a tak o tom raději ani nepřemýšlím,“ uzavírá Lucie.

TEREZA KRUMPHOLZOVÁ

12.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Deník - Naši prvňáci

Tento týden představíme školáky z ostravských ZŠ Ukrajinská a Na Mlýnici

Ilustrační foto

Laser ukázal, že firma šetřila na asfaltu. Silnici zřejmě opraví znovu

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

VOLEBNÍ GULÁŠ: Babiš do Ostravy nepřijel aneb Malé politické faux-pas s úsměvem

Volební dvojka regionální TOP 09 dorazila v pondělí na porubské Alšovo náměstí dříve, než moravskoslezští lídři hnutí ANO, které zde pořádalo setkání s občany.

VOLEBNÍ GULÁŠ: Komunisté z 36 kandidátů vysílají „do boje“ hned 11 žen

Do Ostravy na závěrečný tiskový brífink KSČM nedorazil předseda Ústředního výboru (ÚV) Vojtěch Filip ani jednička krajské kandidátky Leo Luzar. Právě na návrh komunistů se totiž v pondělí konalo mimořádně zasedání poslanců v otázce lithia, respektive umožnění dobývání dobývání této rudy na Cínovci prospektory z Austrálie.

Po tragické nehodě zůstávají Dlouhé stráně mimo provoz

Těžkým technickým ořiškem zůstává vyproštění havarovaného jeřábu z dolní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení