VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vznikly nové policejní kraje

Ostrava – Od 1. ledna letošního roku se někdejší severomoravská policie rozdělila na dvě krajská ředitelství – moravskoslezské a olomoucké. Ředitelem moravskoslezských policistů byl jmenován někdejší náměstek severomoravské policie Tomáš Tuhý.

1.1.2010
SDÍLEJ:

Ředitel moravskoslezské policie Tomáš Tuhý.Foto: Pavel Sonnek

Několik let existovala v České republice anomálie v podobě dvojího členění – samosprávného podle nových krajů, a policejního, které kopírovalo někdejší kraje. Často se tak psalo o severomoravské policii, přestože Severomoravský kraj již roky neexistuje.

Proč teprve nyní policie přistoupila ke změně?

Přizpůsobení se územněsprávnímu členění je jeden z bodů reformy Policie České republiky. Před určitou dobou bylo původních osm krajských ředitelství dostačujících. Policie však reaguje na vývoj ve společnosti a přizpůsobuje se. Důkazem toho je právě vznik čtrnácti policejních ředitelství.

Samozřejmě, že reforma probíhala v určitých fázích. V první fázi došlo konkrétně na severní Moravě k přizpůsobení se civilnímu uspořádání krajů výměnou dvou tehdejších okresních ředitelství – Vsetín spadá již několik let pod jižní Moravu, severomoravské policii naopak přibyl okres Prostějov. V další fázi došlo ke zrušení okresních ředitelství a zavedení územních odborů v jednotlivých regionech. Nyní jsme dokončili přípravy a došlo k rozdělení bývalého severomoravského krajského ředitelství na dvě nová: Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje a Krajské ředitelství policie Olomouckého kraje.

Jak se tato změna dotkne obyvatel Moravskoslezské­ho kraje?

Na výkonné složky nemá změna vliv, občané ji v podstatě nepoznají okamžitě. Jedná se spíše o dlouhodobou záležitost. Naší snahou je ještě více se přiblížit lidem, naslouchat jejich problémům a vzájemně spolupracovat. Policisté nového krajského ředitelství takzvaně operují od nového roku na území Moravskoslezského kraje. Takže z původních jedenácti policejních územních odborů zbylo od ledna šest územních odborů. Což je ale na druhé straně zásadní pro řízení, tedy policejní management.

Co si od rozdělení severomoravské policie slibuje moravskoslezská policie?

Zefektivníme bezesporu řízení. To znamená, že budou jasně definováni partneři na straně Policie České republiky a na straně územních samospráv sdílejících stejnou oblast teritoriální odpovědnosti. Bude tím pádem možné jednoznačně určit priority týkající se bezpečnosti v kraji, zintenzivnit komunikaci a spolupráci těchto subjektů. Řeč je například o reakcích při vzniku krizových situací, jakými byly bezesporu loňské ničivé povodně, které zasáhly severní Moravu. Samozřejmě se chceme přiblížit občanům – reagovat na jejich požadavky a maximálně vytvářet prostor pro vzájemnou komunikaci a spolupráci.

Jak nákladné bylo rozdělení severomoravské policie na moravskoslezskou a olomouckou?

Náklady vznikly v souvislosti se zřízením olomouckého ředitelství. Částka zhruba padesát milionů korun byla pokryta z celorepublikového rozpočtu. Jednalo se zejména o financování stavebních úprav. Je ale potřeba vzít v úvahu, že nyní již bývalé krajské ředitelství vyčlenilo k odprodeji několik objektů jakožto nepotřebný movitý majetek. Zisk z odprodeje by se mohl pohybovat kolem sedmačtyřiceti milionů korun.

Současného moravskoslezského krajského ředitelství se rozdělení z hlediska personálního nijak nedotklo. Sídlo zůstává stejné, v budově v centru Ostravy.

V rámci severomoravské policie působily specializované oddělení a útvary, například takzvaná mordparta řešící nejzávažnější zločiny – vraždy. Došlo k jejímu rozdělení na moravskoslezskou a olomouckou část, nebo bude působit na území obou krajů, případně zvolila policie jiné řešení?

Moravskoslezská „mordparta“ zůstává. V olomouckém regionu bude také „mordparta“, která však i v minulé době na území Olomouckého kraje fungovala. Některé útvary ale budou zajišťovat činnosti pro oba nové kraje. Jedná se o zásahovou jednotku, nově vzniklou speciální pořádkovou jednotku, školní policejní středisko a odbor kriminalistické techniky a expertiz.

Autor: Jaroslav Perdoch

1.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Festival Hrady.cz v Hradci nad Moravicí.
50

Festival Hrady přilákal do Hradce tisíce návštěvníků

HC Vítkovice Ridera – HC Oceláři Třinec 6:3

Vítkovice okusily ve Švýcarsku první porážku, za třetinu pětkrát inkasovaly

Agresivních pacientů stále přibývá, někteří vyhrožují, další dokonce útočí

Útoků, a to nejen slovních, ale stále častěji i těch fyzických, v ostravských nemocnicích přibývá.

Baník předvedl parádní obrat, nakonec ale o výhru přišel

/FOTOGALERIE/ Série bez výhry nad Teplicemi se prodlužuje. Fotbalisté Baníku ani poosmé nedokázali soupeře ze severu Čech porazit, byť chvíli před koncem vedli 3:2. Po posledním rohu ale neuhlídali Martina Filla.

V pondělí se rozhodne, co s flekatým ledem na havířovském zimáku

Situaci s ledem na havířovském zimním stadionu budou řešit na společném setkání zástupci Správy sportovních a rekreačních zařízení a hokejového klubu HC AZ Havířov v pondělí.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Dolní Lomná - Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení