VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pavel Drobil: Jaderná elektrárna je tématem k diskusi

Ostrava /ROZHOVOR, DISKUSE/ - O tom, že u Blahutovic na Novojičínsku je plocha, kterou kdysi stát takzvaně vykolíkoval pro možnou výstavbu jaderné elektrárny, část obyvatel našeho kraje možná už zapomněla, někteří o tom možná ani nevědí. Téma, o kterém se díky zprovoznění Temelína nemluvilo, teď ale leží znovu na stole.

15.1.2010 40
SDÍLEJ:

Bývalý náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje a současný krajský lídr ODS pro letošní parlamentní volby Pavel Drobil.Foto: DENÍK/Miroslav Kucej

Překvapivě s ním v těchto dnech přišel bývalý náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje a také současný krajský lídr občanských demokratů pro letošní parlamentní volby Pavel Drobil. Ten v rozhovoru mimo jiné tvrdí, že už kvůli děsivému stavu ovzduší je elektrárna minimálně námětem pro vážné zamyšlení.

Nebojíte se, že otevření tak ožehavého tématu, jakým je jaderná elektrárna, vám příliš popularity nepřinese? Spíše naopak…

Lidé sice většinou vnímají, že jaderná energie je lepší než kouřící uhelný zdroj, ale nikdo nechce mít atom za humny. Nechci o tom polemizovat, protože bychom se dostali k úvahám o vzájemné odpovědnosti za vývoj v naší zemi. Jsou snad občané Dukovan nebo Temelína méně lidmi než obyvatelé Moravskoslezského kraje? Tady jde přece o celkovou koncepci energetiky v ČR a o to, jak se do budoucna vypořádáme s faktem ropných, plynových a jiných krizí. Proto jsem uvedl, že si dovedu představit, jak by se zhruba kolem roku 2020 mohly organizovat kroky k výstavbě nové elektrárny u Blahutovic. Když si ale něco dovedu představit, tak to ještě neznamená, že se to musí uskutečnit.

Podle vás je tedy jaderná elektrárna u Blahutovic cestou, jak snížit závislost České republiky na jiných zdrojích energie?

Je to jedna z možných cest, a ne jen ke zvýšení energetické soběstačnosti. Státy, které dříve atom zavrhovaly, se k němu vracejí zpět. A to z mnoha důvodů. V našem kraji se už delší dobu, minimálně od doby, kdy jsem v minulém volebním období na kraji odpovídal za jeho ekonomický rozvoj, mluví o limitující kapacitě dodávek elektřiny pro nové investice a investory. My ale nové podniky a podnikání potřebujeme. Nikdy nebudeme regionem, kde mohou tisíce lidí pracovat na úřadech, ve službách, v turistickém ruchu.

Současně je tu stále horší kvalita ovzduší. Klasické využívání fosilních paliv v kombinaci s naprosto nezodpovědným přístupem firem, jako je ArcelorMittal, rozhodně nepřispívá k jeho zlepšení. A konečně, měli jsme, a to právě i v našem regionu, vyspělé jaderné strojírenství, které zaměstnávalo řadu vysoce kvalifikovaných lidí. Dnes hledáme cesty z krize a k oživení průmyslové produkce, pokud možno s minimálními dopady na životní prostředí. To je dost dobrých důvodů, proč se diskuse o jaderných zdrojích nebát jako čert kříže, ale bavit se o tom jako o jedné z možností řešení.

A co alternativy – solární panely, větrné elektrárny, malé vodní zdroje a podobná skutečně ekologická řešení?

V tomto směru jsem opatrný. Zjednodušeně řečeno, zelená je dobrá, ale jen pokud je dobrá pro ekologii i ekonomiku. Neumím si představit, že bychom šli jen jednou cestou nebo cestou, která udělá z elektřiny luxusní zboží, protože výroba přes alternativní technologii bude drahá k nezaplacení. Kromě toho si myslím, že z hlediska vodních zdrojů jsme už využili, co se dalo. Otázka větrných parků a slunečních polí, které svými nárazy pouze zvyšují nároky na celou energetickou soustavu a zvyšují rizika provozu, je velmi sporná.

Musíme hledat taková řešení, která nám umožní splnit cíle Evropské unie, abychom do roku 2020 snížili emise o třicet procent, a současně nás ekonomicky nezlikvidují. Plná náhrada uhelných elektráren stávajícími alternativami z trvale obnovitelných zdrojů není do roku 2020 technicky možná. Vedla by k finančnímu vyčerpání státu přes systém státních dotací nebo k neúnosnému zvýšení cen elektřiny. Navíc cena českých výrobků přímo souvisí s klíčovými náklady – tedy i s náklady na energie. Nemůžeme vyrábět tak draze, že od nás ve světě nikdo nic nekoupí. Pomřeli bychom hlady na minimálních dávkách od zchudlého státu.

Pořád je tu ale ještě cesta, která by se určitě obyvatelům Moravskoslezského kraje líbila víc – dostavba Temelína…

Pokud jde o tento úzký, poněkud sobecký pohled, tak ano, určitě. Ale otevření příslovečnétřinácté komnaty s tématem jaderná elektrárna v Moravskoslezském kraji je z mého pohledu zahájení vážné debaty o řešení energetických potíží, čistoty ovzduší, nezaměstnanosti a rozvoje průmyslu, podpory podnikání a investic do vyspělých technologií, které bychom měli umět vymyslet nebo inovovat, vyrábět a vyvážet. Nic víc, nic míň.

Mimochodem, městská hromadná doprava zadarmo v době smogu je typické socialistické rozhazovačné řešení, které řeší následky, a nikoliv příčiny smogových situací v našich městech. Elektrobusy nebo doprava na stlačený plyn je dlouhodobá, efektivní cesta ke zlepšení vzduchu, zlevnění MHD a zvýšení konkurenceschop­nosti výrobců. A ještě jedna věc na závěr. Ti, kdo odmítají byť jen diskusi na téma jaderného zdroje v našem kraji, by měli začít přemýšlet nad tím, kdy přijde na řadu diskuse o prolomení limitů těžby černého uhlí v Beskydech. V životě je totiž vždy něco za něco.

Autor: Břetislav Lapisz

Místo události:
15.1.2010 VSTUP DO DISKUSE 40
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nová elektrická tříkolka zahájí svůj víkendový provoz při úklidu v Mariánských Horách a Hulvákách v neděli 27. srpna.

Při úklidu v ostravském obvodu bude pomáhat elektrická tříkolka

Ilustrační foto

Kuzma hlásí poslední volná místa. Máte zájem?

Tohle se občas ve fotbale stává, řekl Fillo o střetu s Vaškem

/RZHOVOR/ Trenér ostravského Baníku na něj už před zápasem jasně ukázal prstem. „Fillo je rozdílový hráč,“ řekl o výrazné postavě sobotního zápasu. 

Hledá se ztracená Etiopanka

Karviná – Po ztracené cizince pátrají od neděle místní policisté. Zmizení ženy z Etiopie nahlásila rodina z Kuvajtu, která je v Karviné na dovolené. 

Ondrášek jako první v republice bude lékaře učit, jak pomáhat při umírání

Ostravský mobilní hospic Ondrášek získal akreditaci k výuce paliativní medicíny. Je prvním českým zařízením svého druhu, jež začne vzdělávat lékaře toužící pomáhat pacientům nejen při uzdravování, ale i při umírání.  

Proti africkému moru bojují i vojenští veterináři z Hlučína

Na likvidování následků nákazy afickým morem prasat se podílejí ode dneška i vojenští veterináři z Hlučína.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení