VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Začaly zápisy, školy svádějí boj o nové prvňáčky

Ostrava/FOTOGALERIE/ - Už několik dní a ještě celý následující měsíc budou ostravské základní školy zapisovat budoucí prvňáčky.Předhánějí se v nabídce, aby jich získaly co nejvíce. Celkově se přitom ještě přesně neví, zdanových školákůusedne do lavic více, nebo méně než loni v září. Zaleží to na migraci obyvatel, a také na tom, zda se rodiče rozhodnou dítěti školní docházku odložit, nebo ho naopak pošlou do školy už v pěti letech.

20.1.2010
SDÍLEJ:

Budoucí prvňačka Dominika Gabčová u zápisu do Základní školy Trnkovecké v Ostravě-Radvanicích.Foto: DENÍK/Pavel Sonnek

Většina velkých ostravských obvodů hlásí, že základní školy letos omezovat ani rušit nebudou. Rodičům nabízejí i vzdělávací programy navíc, zaměření odpovídající zájmům dítěte.

Výjimkou jsou Mariánské Hory a Hulváky. Tady bude od nového školního roku zrušena Základní škola Matrasovova, která se dlouhodobě věnuje romským dětem. O zrušení školy už rozhodlo obvodní zastupitelstvo. Podle starostky Liany Janáčkové je provoz školy ekonomicky neudržitelný, již delší dobu tu klesá počet žáků.

V Ostravě-Jihu se roznesla „zaručená“ zpráva o plánovaném zrušení Základní školy V Zálomu. „Je to fáma, za zřizovatele školy mohu zcela zodpovědně prohlásit, že nic takového není v dohledné době v plánu. Není žádný důvod rušit tuto školu,“ reagoval místostarosta Ostravy-Jihu, který má na starosti školství, Jiří Voloch.

Do Poruby dojíždějí děti i z jiných okresů


Městský obvod Ostrava-Jih je zřizovatelem20 základních škol. „K zápisu by mohlo pravděpodobně přijít 968 dětí. Se zavřením nebo omezením nějaké základní školy se nepočítá. Jsme spádovým obvodem, rodiče si mohou vybrat jakoukoliv školu. Někteří své dítě přihlásí do několika škol a rozhodují se až na poslední chvíli,“ uvedl mluvčí radnice Jihu Michael Kutty.

K zápisu do porubských základních škol se letos chystá zhruba600 dětí, které mají trvalé bydliště v Porubě, a necelá stovka předškoláků z okolních městských obvodů i jiných oblastí regionu. „O porubské školy mají rodiče dlouhodobě velký zájem. Vozí sem své děti i z Frýdku-Místku, Klimkovic, Havířova nebo Karviné. Každá z12 škol má specifické zaměření, například na jazykovou výuku, sport, ekologii, výtvarnou nebo hudební výchovu,“ uvedl místostarosta pro školství Jan Dekický.

Loni porubské vzdělávací instituce zaznamenaly i dva kuriózní případy zápisů. „V jednom případě šlo o dítě pobývající v posledních dvou letech s rodinou ve Venezuele, ve druhém případě kontaktovali školu rodiče žijící s dcerou předškolního věku v Belgii,“ upřesnila mluvčí Poruby Jana Končítková.

Rodiče zajímá hlavně vzdálenost školy od domu


Slezská Ostrava je zřizovatelem čtyř základních škol. „Vzhledem k rozloze městského obvodu a počtu dětí ve třídách zřizovatel vůbec neuvažuje o tom, že by se některá ze základních škol uzavřela, případně se omezil její provoz,“ uvedla mluvčí radnice Marie Stypková. Ředitel Základní školy Bohumínská Radek Pollo předpokládá, že letos se tu do prvních tříd přihlásí více dětí než loni.

„Rvačka – v pravém smyslu slova – o žáky se mezi školami nekoná, rodiče si školu pro své děti vybírají většinou podle vzdálenosti od bydliště. Kvalitu a zaměření školy někdy zcela opomíjejí, což je velká škoda pro obě strany. Naše škola má vypracován program, který je nazván Předškoláci na Kamenci. Má za úkol naši školu představit a ukázat dětem, jak pracujeme, co od nás mohou s rodiči očekávat,“ řekl Pollo.

Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz je zřizovatelem devíti základních škol. V obvodu jsou ještě další dvě, které zřizuje ostravsko-opavské biskupství a Moravskoslezský kraj. I ony jsou specializované– na jazyky, matematiku, sport, hudební a výtvarnou výchovu a další obory. Zvláštní program při zápise v tomto roce přichystala například Základní škola Gen. Píky. „Zápis do této školy se ve čtvrtek ponese v duchu procházky říší pohádek,“ popsala mluvčí centrálního obvodu Ludmila Kadrnková.

Autor: Miroslava Chlebounová

20.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fajna dílna na Hlubině nabízí prozatím tři dílny, za několik měsíců přibudou další a větší!
13

Na Hlubině vznikl ráj pro kutily

Natáčecí den nového českého televizního filmu Dukla 61 v prostorách Dolu Žofie v Orlové.
1 10

Kvůli filmařům bude uzavřena část města

O sbírku na obnovu kostela je zájem. Na spáleništi se pracuje

Pod záštitou města Třince se uskuteční benefiční akce pro obnovu kostela Božího Těla v Gutech, který se před dvěma týdny stal obětí žhářského útoku. Na místo dohlíželi strážníci městské policie a město se pustilo do bezpečnostního kácení ohořelých stromů v blízkosti spáleniště.

Nedokázal jsem si pomoci, tvrdil facebookový pedofil

Bdělost rodičů z Ostravy zachránila ani ne třináctiletou dceru před fyzickým setkáním se sexuálním zvrhlíkem. Tomu cestou na schůzku s nezletilou nasadili policisté pouta přímo na ulici.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Arogantní a značně pod vlivem. Taková je podle všeho žena, která odmítá v restauracích platit

Úředníci už tuší, kdo zasvinil vodu

/FOTOGALERIE/ Žádná saponátová pěna, plovoucí výkaly a odpudivý zápach. Myslivci ze Staré Bělé neskrývají radost z lepšícího se stavu potůčku tekoucího do slepého ramene Odry ve Výškovicích. Méně nadšeni však budou ti, kteří do něj odpady vypouštěli!

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení