VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lhůta pro přiznání k dani z nemovitostí končí

Ostrava- Konec lhůty pro podání přiznání k dani z nemovitostí připadá letos na pondělí1. února.

31.1.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto z Finančního úřadu v OstravěFoto: DENÍK/Pavel Sonnek

Podle mluvčí ostravského finančního ředitelství Petry Homolové by měli proto zvýšit pozornost zejména noví majitelé nemovitostí, to znamená staveb, pozemků, bytových jednotek převedených z družstevního do osobního vlastnictví a další.

„Na finanční úřady v tuto dobu každoročně denně přicházejí stovky poplatníků s cílem osobně předat správci daně vyplněné přiznání k dani z nemovitostí, získat informace nebo alespoň potřebný formulář. Návštěva finančního úřadu však není nezbytná,“ vysvětlila Homolová. Podle ní mohou lidé využít možnosti získat informace i formulář na internetových stránkách daňové správy http://cds.mfcr.cz. Pomocí elektronické aplikace pro podávání písemností umístěné na těchto internetových stránkách je možné formulář vyplnit, a to s pomocí automatických nápověd, výpočtů a logických kontrol.

Kdo nemá změnu, dostane složenku


„Nic nebrání ani vytištění tiskopisu a jeho osobnímu předání na finanční úřad v papírové podobě. Daleko rychlejší však je jeho elektronické odeslání příslušnému finančnímu úřadu. Odeslat lze nejen daňové přiznání opatřené zaručeným elektronickým podpisem, ale i daňové přiznání bez tohoto podpisu. V druhém případě je pak nutno ještě pomocí aplikace vytisknout takzvaný e-tiskopis, což je jedna stránka nahrazující několikastránkový vyplněný formulář. E-tiskopis je nezbytné ručně podepsat a do pěti dnů doručit na finanční úřad,“ upřesnila dále mluvčí Homolová.

Pokud však nedošlo v průběhu roku 2009 u poplatníků k jiným změnám rozhodným pro daňovou povinnost k dani z nemovitostí, nemusejí poplatníci kvůli zvýšení sazeb daně nebo uplatnění koeficientů podávat přiznání k dani z nemovitostí. V takovém případě vyměří daň v nové výši místně příslušný finanční úřad a výsledek vyměření sdělí poplatníkům. „Těm pak přijde daňová složenka i s částkou, kterou mají zaplatit,“ dodala Homolová.

Od 1. ledna 2010 došlo ke zvýšení sazeb daně ze staveb. Zdvojnásobení sazeb se týká všech staveb s výjimkou staveb sloužících pro ostatní podnikatelskou činnost. Sazby daně z pozemků byly zdvojnásobeny u stavebních pozemků, zastavěných ploch a nádvoří a u ostatních ploch.

„Pro úplnost je nutné upozornit, že základní sazby se dále násobí podle platné právní úpravy řadou koeficientů, jejichž výši mohly dále ovlivnit obce obecně závaznou vyhláškou. Například stanovením takzvaného místního koeficientu ve výši 2, 3, 4 nebo 5. V Moravskos­lezském kraji využilo možnosti stanovit místní koeficient, a fakticky tak zvýšit daň,27 obcí. Město Ostrava mezi nimi není, v okrese Ostrava-město stanovily místní koeficient ve výši 2 dvě obce, Šenov a Olbramice,“ uvedla mluvčí finančního ředitelství Petra Homolová.

Autor: Břetislav Lapisz

31.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jeden z účastníků elektrotour Radovan Burkovič.
AKTUALIZUJEME

Dvě desítky elektromobilů vyrazily dnes ráno na Jantarovou cestu

Ilustrační foto.
1

Baník, nebo Opava? Slavit bude jen jeden

Smlouva z roku 1924: páka na vydání muže, který chtěl být prezidentem

Ostrava /DENÍK SLEDUJE/ - Jiří Včelař Kotas by mohl být z Kanady do České republiky vydán na základě téměř sto let staré úmluvy.

Dřisty fifejdskeho Ofila: Jak sem se nachytal aneb Čemu dědci piskaju

/SERIÁL DENÍKU/ Přinášíme další díl pravidelného seriálu Deníku.

O projekt senior linky je stále velký zájem. V provozu je více než 330 zařízení

Projekt nouzových tlačítek v bytech ostravských seniorů se rozrůstá. V současné době se projektu účastní sedm městských částí, a to Ostrava-Jih, Poruba, Vítkovice, Pustkovec, Moravská Ostrava a Přívoz, Svinov a nyní i Mariánské Hory a Hulváky.

Přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně se stala vyhledávanou atrakcí Jeseníků

To, co turisté jezdí obdivovat do Jeseníků, není jen příroda, ale také technický monument: přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies