VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Víkend prožili lidé u rosniček, zaběhali si i dražili

Ostrava /FOTOGALERIE/- Uplynulý víkend je nenávratně pryč a do dalšího je ještě daleko. S Deníkem si ale můžete připomenout další zajímavé momenty volných dní zachycené naším fotoreportérem.

29.3.2010
SDÍLEJ:

Aukce starožitností ve střelnici Corrado Foto: Pavel Sonnek

Hydrometeorologové otevřeli dveře svého ústavu


Jak se předpovídá počasí? Nakolik se dají odhadnout blížící se povodně? I na to se ptali návštěvníci ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu na dni otevřených dveří.

Zdejší odborná pracoviště si přišly u příležitostiSvětového dne vody, který připadá na 22. března, a Světového meteorologického dne,jenž se slaví o den později, prohlédnoutna dvě stovky lidí.

Návštěvníci se mohli podívat, jak vypadá například předpovědní pracoviště, oddělení meteorologie, klimatologie, hydrologie či ochrany čistoty ovzduší. Mnozí z nich si vyzkoušeli i pokusy.

„Velmi zajímavá byla názorná ukázka toho, jak vzniká bouřka. Také jsem si vyzkoušel vyrobit v láhvi malé tornádo. To se smíchá voda se lžičkou mycího prostředku, po roztočení flašky se pak vytvoří víra tentornádosimuluje,“ popsal svůj pokus jeden z návštěvníků.

Hosté se také zajímali o to, jak se měří podzemní vody, čistota ovzduší, výpary z volné hladiny a další, ptali se i na techniku a přístroje, které ostravští hydrometeorologové ke své práci používají.

„Chtěli jsme hlavně vidět, jak se předpovídá počasí. Je to velmi zajímavé. Ještě se chceme zeptat na vypouštění meteorologických balonů a na to, jak přesně a v jaké síle se dají odhadnout blížící se povodně,“ uvedla Pavlína Baligová, která přišla na den otevřených dveří s manželem a dvěma malými dětmi.

Lidé se proběhli Mariánkami


Orientační běh obvodem připravila na sobotu v rámci sportovně-kulturního projektu Čertoviny mariánskohorská radnice. Na více než tříkilometrovou trasu s několika stanovišti vyběhlo přes30 účastníků. Nejrychlejší ji zvládl za37 minut.

Další Čertoviny, které mají pobavit, rozhýbat občany a také připomenout historii obvodu, se chystají na 17. dubna. Tentokrát půjde o rodinné in-line bruslení. Proč organizátoři zvolili název Čertoviny? Mariánské Hory až do roku 1900 nesly název Čertova Lhotka, čertík se stal také symbolem řady akcí, které většinou pořádala starostka obvodu Liana Janáčková.

Po obrazech Ostravy se jen zaprášilo


Pravidelná měsíční pozůstalostní aukce starožitností ve střelnici Corrado na Cihelní ulici v Moravské Ostravě přilákala v sobotu zájemce o více než dvě stovky dražených předmětů. K myšlence pořádat tento typ aukce přivedli organizátory – společnost Aukční kompanii – klienti, kteří likvidovali pozůstalosti a ve starožitnostech se absolutně nevyznali. Mnohdy váhali, zda věci nevyhodit do kontejneru, a to jenom proto, že k nim neměli vztah.

Spokojeni s aukční formou jsou podle Dalibora Mouky z Aukční kompanie i nakupující, protože vyvolávací ceny jsou příznivé. „I tentokrát došlo k několika překvapením, kdy například drobný Drhův olej vystoupal ze čtyř tisíc na konečných 16 800 korun. Na druhou stranu bylo několik předmětů vydraženo za symbolickou jednu korunu. Prodány byly veškeré obrazy s ostravskou a průmyslovou tematikou,“ upřesnil Mouka s tím, že příští aukci v Corradu plánují na 17. dubna.

Autor: Miroslava Chlebounová

29.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jeden z účastníků elektrotour Radovan Burkovič.
AKTUALIZUJEME

Dvě desítky elektromobilů vyrazily dnes ráno na Jantarovou cestu

Ilustrační foto.
1

Baník, nebo Opava? Slavit bude jen jeden

Smlouva z roku 1924: páka na vydání muže, který chtěl být prezidentem

Ostrava /DENÍK SLEDUJE/ - Jiří Včelař Kotas by mohl být z Kanady do České republiky vydán na základě téměř sto let staré úmluvy.

Dřisty fifejdskeho Ofila: Jak sem se nachytal aneb Čemu dědci piskaju

/SERIÁL DENÍKU/ Přinášíme další díl pravidelného seriálu Deníku.

O projekt senior linky je stále velký zájem. V provozu je více než 330 zařízení

Projekt nouzových tlačítek v bytech ostravských seniorů se rozrůstá. V současné době se projektu účastní sedm městských částí, a to Ostrava-Jih, Poruba, Vítkovice, Pustkovec, Moravská Ostrava a Přívoz, Svinov a nyní i Mariánské Hory a Hulváky.

Přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně se stala vyhledávanou atrakcí Jeseníků

To, co turisté jezdí obdivovat do Jeseníků, není jen příroda, ale také technický monument: přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies